Ako ovplyvňujú opatrenia v súvislosti s koronavírusom prípravu našej špičky na leto (II. časť)

MATEJ SPIŠIAK (tréner chodcov Márie Katerinka Czakovej, Mateja Tótha, Miroslava Úradníka a Michala Morvaya):

„Zrušili nám všetky preteky, kde sme chceli plniť nominačné kritériá na olympijské hry a žiadne ďalšie sa v období 1 až 1,5 mesiaca nečrtajú. V posledných troch týždňoch sme prípravu museli vzhľadom na časté zmeny termínov štartu upravovať viackrát, čo teda vôbec nebol ideálny stav, lebo nie je možné formu časovať viackrát za sebou. Súťaže v Európe sú zrušené, takže de facto nemáme v pláne nič. Čakáme, čo bude, ako sa situácia vyvinie.

K OH v Tokiu ťažko teraz niečo povedať, keďže ani len netušíme ako mieni Svetová atletika riešiť problémy s kvalifikačným procesom, v ktorom Európania nemajú šancu súťažiť. Doterajšia príprava všetkých štyroch mojich zverencov išla hladko podľa plánu s minimálnymi výpadkami i Úradníka a pár dní nútene pauzovala aj Czaková. Matej Tóth a Michal Morvay odviedli vynikajúcu robotu v objemovej aj špeciálnej príprave, takisto dvadsiatkári mali vynikajúce parametre najmä v záverečnom cykle, keď príprava kulminovala.“

MARCEL LOPUCHOVSKÝ (tréner štvorstovkárky Ivety Putalovej):

„Sme už viac ako mesiac na sústredení v Juhoafrickej republike, odkiaľ by sme sa mali vrátiť domov 6. apríla. Koronavírus zatiaľ našu prípravu nenarušil. Navyše, v prvých troch týždňoch sme boli takmer úplne separovaní od ľudí. Horšie to je teraz, keďže sme prišli do Potchefstroomu, kde je veľká koncentrácia športovcov z rôznych kútov sveta. Vedenie  športového centra North-West University už má zákaz prijímať športovcov z Európy. Mali sme však šťastie, že sme ešte  prileteli včas, už by sme sa teraz do centra nedostali.  Pre koronavírus stopli na letiskách mnoho atlétov z Európy – Poliakov, Čechov, Nemcov – museli sa vrátiť domov.

S olympijskými hrami to nevidím veľmi ružovo. Keď zrušia mítingy na začiatku mája, nebudeme mať kde plniť limity. Na druhej strane si neviem predstaviť, že tokijskú olympiádu zrušili. Je to veľká udalosť, ktorá sa pripravuje niekoľko rokov. Verím však, že zvíťazí zdravý rozum a zodpovednosť.“

MICHAL ŠKVARKA (tréner prekážkarky na 100 m Stanislavy Škvarkovej):

„Stanka je zdravá a trénuje, 24. marca sme mali odletieť na sústredenie do španielskeho Benidormu. Ministerstvo obrany však zakázalo všetky služobné cesty, navyše situácia okolo koronavírusus sa zhoršuje, takže nikam nepôjdeme. Teraz neviem vôbec posúdiť, do akej miery sa dokážeme plnohodnotne pripraviť na boj o olympijskú miestenku. Otázne je, či vôbec hry budú… Našu situáciu komplikuje fakt, že v Banskej Bystrici momentálne rekonštruujú atletický štadión. Sme v neistote, lebo netušíme, na aké podujatia, a v akom termíne sa máme vlastne pripravovať. Nevieme, či budú OH v riadnom termíne, alebo až o niekoľko mesiacov neskôr, či vôbec budú v auguste ME… Ostáva nám len dúfať, že situácia sa postupne bude zlepšovať.“

MATÚŠ BUBENÍK (najlepší slovenský výškar):

„Moja situácia sa značne skomplikovala už minulý týždeň, keď v Česku vyhlásili krízový stav. Do karantény sa dostali aj vrcholové strediská športu, čo znamená, že na Olymp a Duklu, kde inak normálne trénujem, sa nedostanem, preto sme požiadali o výnimku (to bolo ešte minulý týždeň, odvtedy sa pravidla pohybu občanov v ČR ešte sprísnili – pozn. red.). Dvadsiateho tretieho marca som mal cestovať na trojtýždňové hlavné sústredenie na Kanárske ostrovy na Tenerife, čo už padlo.

Z letných štartov som nemal definitívne potvrdený ešte žiadny, ale ak by išlo všetko podľa pôvodného plánu, 2. mája som mal skákať v kenskom Nairobi na zlatom mítingu World Athletics Continental Tour. Kvalifikácia na olympiádu sa výrazne komplikuje, uvidíme, ako to bude s cestovaním. Čo sa týka môjho tréningu, po halovej sezóne som mal 14-dňovú pauzu, počas ktorej som si doliečoval achilovku. Noha už záťaž pomerne dobre zvláda, no občas sa ešte ozve, tak sa snažíme niektoré veci korigovať.“

VLADIMÍR MOLČAN (tréner maratónca Tibora Sahajdu):

„Naše úsilie smerovalo k vrcholu jarnej sezóny, majstrovstvá Slovenska v rámci Viedenského maratónu 19. apríla, kde sme chceli zabojovať o miestenku na OH v Tokiu. V príprave na tieto preteky sme mali absolvovať 2. marca polmaratónske MS v poľskej Gdynii. Keďže nik nevie, ako dlho súčasná mimoriadna situácia potrvá, pokračujeme v tréningovom procese so zameraním sa na rozvoj rýchlosti s prípadným výhľadom štartu na majstrovstvách Slovenska v behu na 10 000 m koncom apríla, na ME v Paríži na konci augusta a na preložených MS v polmaratóne v Gdynii v októbri.

Náš prvoradý cieľ bol a stále ostáva zabojovať o účasť na OH v Tokiu. Teraz nám neostáva nič iné, len čakať, ako sa situácia s kvalifikačným procesom vyvinie, prípadne, či bude ešte možné pokúsiť sa o miestenku v rámci náhradných M-SR v maratóne. Samozrejme, všetko je s veľkým otáznikom a podľa mňa aj nad OH 2020 visí jeden veľký otáznik.“

LUCIA VADLEJCH (slovenská viacbojárska rekordérka):

„Už vyše dva týždne sa pripravujem v juhoafrickom Potchefstroome, kde je zatiaľ všetko v poriadku a nepociťujeme obmedzenia spojené s koronavírusom. V  Južnej Afrike bolo k dnešnému dňu 17 nakazených. Plány sme museli zmeniť už v januári, keď sme sa dozvedeli, že halové MS v čínskom Nan-ťingu zrušili, preto sme volili možnosť čo najskoršieho odchodu na sústredenie do JAR. Zatiaľ sa to javí ako dobrý krok. Uvidíme, či v utorok priletí náš tréner Franta Ptáčník spolu s fyzioterapeutom Honzom Vocáskom a Kubom Kmeťkom, ktorí museli po žiadať Ministerstvo školstva v ČR o špeciálne povolenie na zahraničnú cestu.

Prvý plánovaný štart v sedemboji mám v Lane v Taliansku 25. a 26. 4., ale to momentálne vyzerá zle, ba až beznádejne. Verím, že sa situácia zlepší, a o mesiac, keď sa máme vrátiť do Európy, bude všetko v normále, aby sme natrénované mohli zúročiť v pretekoch a bojovať o čo najlepšie výkony a miestenku na olympiádu. Všetkým športovcom držím palce v príprave.

MARTIN PUPIŠ (šéftréner Slovenského atletického zväzu):

„S bezproblémovým kvalifikačným procesom na OH v Tokiu to nevidím tak optimisticky, ako sa vyjadril minulý týždeň prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe. Samozrejme, dlhodobý systém kvalifikácie má svoje výhody, ale viacerí športovci práve pre OH vynechali predolympijskú sezónu a teraz prichádzajú o jednu šancu na limit za druhou. Z nášho pohľadu to najvýraznejšie ovplyvňuje Mateja Tótha a Máriu Kateriku Czakovú, keďže chodci na 50 km majú v sezóne limitovaný počet štartov. Matej vlani na MS v Dauhe päťdesiatku nedokončil a Marika v posledných dvoch rokoch smerovala svoje snaženie na 50 km, nakoľko to vyzeralo tak, že ženská päťdesiatka bude tiež v programe OH. V aktuálnej situácii však ani jeden z nich nefiguruje v renkingu.

Problém sa však črtá pre viacerých, keďže výkony vo väčšine disciplín po 10 mesiacoch z pohľadu renkingu strácajú svoju hodnotu. Teraz je veľký problém v tom, že sú zatvorené športoviská a môže sa stať, že mnohí elitní športovci nebudú môcť trénovať aj niekoľko týždňov. Verím, že opatrenia, ktoré  zavádzajú jednotlivé krajiny, napokon budú viesť aspoň k tomu, že sa OH uskutočnia. Dúfam, že MOV nepodľahne panike a neurobí priskoro unáhlené rozhodnutie. Myslím, že na rozhodnutie o zorganizovaní či odložení OH je ešte dosť času.  Koniec koncov, stále ide len o šport, nie o život. Inú možnosť, ako čakať teraz nemáme.“

Poznámka: Informácie sú zo záveru minulého týždňa, medzitým mohlo – vzhľadom na rýchly vývoj situácie – dôjsť k zmenám.

Pripravili GABRIEL BOGDÁNYI a MARTIN PUPIŠ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk