Juniorské ME v Jeruzaleme: Federič šiesty vo finále stovky, výškar Ruffíni ml. prekvapil osobákom a postupom do finále, Slezákovej na 100 m prekážok opäť neprial vietor

Prvé slovenské finále a šieste miesto! Filip Federič sa ním postaral o zatiaľ najlepšie slovenské umiestnenie na 27. juniorských majstrovstvách Európy v Jeruzaleme. V druhý deň šampionátu si finálovú miestenku nečakane novým osobným rekordom vyskákal výškar Robert Ruffíni ml., pre Rebeccu Slezákovú bolo finále na 100 m prekážok nad jej sily, ale ďalšiu šancu bude mať na 400 m prekážok – rovnako ako Rebeka Žibritová.

Filip Federič obsadil vo finále behu na 100 m výborné 6. miesto časom 10,46 sekundy (+0,6 m/s). Devätnásťročný Bratislavčan bol prvý Slovák, ktorý sa na MEJ dostal do finále stovky a len druhý v šprintérskom finále, keďže v roku 2001 v Grossete bol Ján Gajdoš 5. na 200 m. Zvíťazil Zakrzewski v poľskom juniorskom rekorde 10,25 pred Hughesom zo Švédska (10,31) a Anyaogum z Veľkej Británie (10,34). Doposiaľ sa slovenskí šprintéri dostali na MEJ na 100 m najďalej do semifinále – v roku 1995 Martin Briňarský skončil celkovo 16. a v roku 2015 bol Ján Volko 10.

Zverenec trénerov Nade Bendovej, Andreja Bendu a Róberta Kresťanka, ktorého hobby je varenie (!) sa siedmy raz v kariére dostal pod 10,50 sekundy. Jeho najlepšie výkony: 10,32/+1,2 St. Pölten 2023, 10,33/+1,7 Banská Bystrica/P-T-S 2023, 10,37/+2,5 Jeruzalem/MEJ 2023 – semifinále, 10,41/+1,3 Jeruzalem/MEJ 2023 – rozbeh, 10,46/+1,0 St. Pölten 2023, 10,46 Jeruzalem/MEJ – finále, 10,49/+2,7 Trnava/juniorské M-SR 2023.

“Je obdivuhodné, čo Filip dokázal. Veľmi sa teším z jeho umiestenia, a vzhľadom na to, čo všetko už má v Jeruzaleme za sebou, mám radosť i z jeho dosiahnutého času,” reagovala Naďa Bendová, ktorá Federiča trénuje od jeho atletických začiatkov. “Na zajtrajšie semifinále dvojstovky ho skúsim čo najlepšie pripraviť, ale bude to boj! Keď porovnám výsledky z predošlých MEJ s tohtoročnými, jasne vidíme, akými míľovými krokmi sa šprint posúva vpred…”

Jej talentovaný zverenec v tejto sezóne ťaží z prípravy, ktorú prakticky prvý raz v kariére absolvoval v kompletnom objeme. V uplynulých rokoch ho limitovali zdravotné problémy.

“Môj hlavný cieľ bol postup do finále, čo sa mi podarilo, takže s tým môžem byť spokojný. Tabuľkovo som bol až siedmy a skresal som to na šieste miesto, čo je podľa mňa úžasné. Na rozcvičke som sa cítil výborne a veril som, že sa aspoň priblížim k osobnému rekordu, ak ho nezlepším. Samotný beh mi však veľmi nevyšiel, celkovo sa mi nepozdával. Bojoval som až do konca a z výsledku mám radosť, bola to úžasná skúsenosť,” povedal Federič po finále a k svojím ambíciám na MEJ prezradil: “Ešte na P-T-S som sa cítil úžasne a mal som vysoké ciele. O týždeň nato by som takýto výsledok bral všetkými desiatimi, pretože som musel sedem dní ležať v posteli.”

Ján Volko sa do finále na juniorských ME nikdy nedostal. V roku 2015 bol v Eskilstune 10. na 100 m a 9. na 200 m.

„Filip to bude mať veľmi náročné. Ja osobne dnes neočakávam od neho medailu, aj keď mu ju veľmi prajem. Konkurenciu bude mať extrémne ťažkú. Stať sa však môže všeličo. Verím, že zabehne dobrý výkon, s ktorým bude spokojný najmä on. Na dvojstovke uvidíme, koľko mu ostane síl. Ťahať tri dni v plnom nasadení nie je jednoduché,“ prognózoval slovenský šprintérsky rekordér vystúpenie svojho mladšieho tréningového kolegu vo finále stovky na MEJ 2023 v Jeruzaleme.

Robert Ruffíni ml. príjemne prekvapil a postúpil do finále súťaže výškarov. Devätnásťročný bratislavský gymnazista prekonal v popoludňajšej kvalifikácii 211 cm na prvý pokus a to ho posunulo do bojov o medaily. Pre Ruffíniho to znamenalo centimetrové zlepšenie osobáku zo 14. januára vo Viedni a zároveň vyrovnanie slovenského výkonu roka pod holým nebom patriace Gergelyovi Tóthovi z 30. 7. na domácom šampionáte v Banskej Bystrici. Z kvalifikácie postúpil zo 7. miesta. Základ 198 cm prekonal na prvý raz, 203 cm na tretí, 207 cm na druhý a 211 cm na prvý pokus.

“Dvestotri mi dalo zabrať, cez tribúnu svietilo nepríjemne slnko, ale zachránil som sa, upokojil a povedal si dobre, teraz ideme skákať. Priznám sa, že svoje najlepšie skoky si vôbec nepamätám, takže ten na dvestojedenásť musel byť jeden z tých lepších. Rozbehol som sa, odrazil a zrazu som bol v doskočisku. Cítil som jemný dotyk latky, veď sa aj kývala, ale dúfal som, že ostane na stojanoch. Veľmi sa teším a vo štvrtok ideme znova. Budem bojovať. Myslím si, že by to ešte mohlo ísť celkom vysoko,” povedal mladý atlét bratislavskej Slávie UK.

Postup mladého Bratislavčana je o to cennejší, že od konca mája pre natrhnutý väz v členku nesúťažil. “Kľučové bolo, že nás dala dokopy doktorka Karolína Velebová a vďaka patrí aj fyzioterapeutkám Jane Zavackej a Katke Kučeravej. Dôležité je, že noha po takom ťažkom úraze drží, fyzičku sme udržali, hoci sa veľa sa improvizovalo. Ale najpodstatnejšia bola Robova viera,” zdôraznil kouč a otec v jednej osobe Robert Ruffíni st. a jeho talentovaný syn k svojmu hendikepu doplnil: “Noha stále nie je stopercentná, bez tejpovania by som to nezvládal. Formu však mám, vedel som, že ak budem skákať technicky správne, môžem pomýšľať na finále.”

Robert Ruffíni ml. napodobnil svojho otca, slovenského rekordéra, ktorý v roku 1985 na MEJ v Cottbuse tiež postúpil do finále. V ňom potom bral striebro! Vo finále MEJ skákali doposiaľ štyria Slováci (2. Robert Ruffíni 1985, 4. Marián Prezbruchý 1979, 6. Ľuboš Benko 1993, 10. Peter Horák 2001), v prvej dvanástke skončil aj Kalafus v roku 2007 (11.), ale vtedy bolo priamo finále. Jeruzalemské je na programe vo štvrtok ráno o 8.05 h SELČ.

Veterná smola prenasleduje Rebeccu Slezákovú. Cesta všestrannej Malačanky v behu na 100 m prekážok sa skončila v semifinále. V prvom z dvoch finišovala siedma časom 13,53 sekundy, čo na finálovú účasť nestačilo. Celkovo ju klasifikovali na 13. mieste. Takisto ako v rozbehu (13,52, vietor +2,1 m/s) ju o osobný a zároveň slovenský rekord (13,58 Forster 27. 6. 2021 v Trnave) obral prisilný vietor tri desatiny nad povolené 2 m/s. Zverenka Petra Filipa dosiahla svoj tretí najlepší výkon v kariére, paradoxne všetky tri (13,41/+3,6, 13,52/+2,1, 13,53/+2,3) znehodnotil vietor, takže jej osobák ostáva 13,59 sekundy.

“Bežalo sa mi dobre, rytmicky mi všetko vyšlo. Bolo fajn súperiť na takejto úrovni s malými či väčšími hviezdami. Škoda toho vetra, asi mi to nebolo dopriate. Beriem to však ako dobré znamenie aj do ďalšej sezóny, že sa pohybujeme okolo takýchto časov. Dúfam, že to raz padne,” komentovala Rebecca Slezáková a priaznivé hodnotenie pridal aj tréner Petr Filip: “Konkurencia bola kvalitná, s celkovým 13. miestom a účasťou v semifinále sme obaja spokojní. Rebecca predviedla kvalitné a vyrovnané výkony za hranicou svojho osobného a slovenského juniorského rekordu, o ktorý ju dvakrát tesne pripravil prisilný vietor.”

Osemnásťročná študentka Gymnázia sv. Františka Assiského v Malackách bola len tretia Slovenka v histórii, ktorá štartovala na MEJ v behu na 100 m prekážok (4. Bobková 1997, 12. Forster 2021, 13. Slezáková 2023).

Slezáková už ráno o 8.45 h miestneho času absolvovala rozbeh na 400 m prekážok a rovnako ako Rebeka Žibritová postúpila do stredajšieho semifinále (10.02 h SELČ). V II. rozbehu finišovala Slezáková štvrtá za 59,97 sekundy a siedmy raz v kariére pokorila jednominútovú hranicu.  V III. rozbehu potom milo prekvapila Žibritová (Atletika Šport hrou, tréner Marcel Lopuchovský), ktorá si časom 59,74 o 6 stotín zlepšila osobný rekord z 2. júla v Košiciach.

Obe dievčatá mali za sebou ťažkú noc. “Cítila som únavu, ale nie zo včerajšej stovky prekážok. V noci som nemohla spať, pretože pod hotelom bola diskotéka. Museli sme si vymeniť izbu. Možno sa to podpísalo pod môj výkon,” vravela Slezáková, zatiaľ čo Žibritová mala iný problém:  “Takáto nevyspatá som ešte nebola pred žiadnymi pretekmi. Dokopy som spala tri či štyri hodiny. Zrejme od nervozity som vôbec nevedela zaspať. Verím, že pred semifinále to dobehnem a opäť si zlepším osobák.”

Obe Slovenky postúpili vďaka času, keďže priamo išli ďalej len prvé tri v každom zo štyroch rozbehov: odchovankyňa kouča Juraja Száka v AC Nové Zámky Žibritová ako 13. a Malačanka Slezáková 15. Na 400 m prekážok štartovalo 32 prekážkarok.

Zopakovala sa situácia z vlaňajších ME do 18 rokov, keď sa takisto obe gymnazistky kvalifikovali do semifinále. Najlepší čas v rozbehoch dosiahla na štadióne Givat Ram Oľha Mašanenková z Ukrajiny (57,30), pod 58 sekúnd sa dostali aj Švédka Granatová (57,79) a Utová z Rumunska (57,87).

Šprintér Filip Federič potvrdil výbornú formu aj na 200 m a z rozbehov sa hladko kvalifikoval do stredajšieho semifinále (10.30 h SELČ). V dopoludňajšom II. rozbehu finišoval druhý za 21,33 (vietor + 2,6), keď ho v samom závere prešprintoval Srb Nišič (21,19).

Federič zabehol v jeruzalemskom rozbehu – bez ohľadu na silu vetra – svoj piaty najlepší výkon na 200 m v kariére. Rýchlejší bol 20. 7. na P-T-S v Banskej Bystrici (20,88), 18. 6. na juniorských M-SR v Trnave (21,12/+2,4), 30. 7. vo finále M-SR dospelých v Banskej Bystrici (21,31/-1,9) a 13. 5. v 1. kole C-skupiny I. českej ligy v Uherskom Hradišti (21,32/+2,2).

Zverenec trénerov Nade Bendovej, Andreja Bendu a Róberta Kresťanka v klube Naša atletika dosiahol v rozbehoch celkovo 10. čas z 27 šprintérov. Najrýchlejší bol Brit Cronin (20,83, ale s vetrom +3,4), pod 21 sekúnd sa dostal aj Groos z Talianska (20,89/+3,4).

“Filip sa snažil ušetriť čo najviac síl pred večerným finále na 100 metrov a tomu zodpovedá aj jeho výkon,” hodnotila Federičovo vystúpenie v rozbehoch na 200 m trénerka Naďa Bendová. “Časový program je zostavený v Jeruzaleme veľmi zle, ale s tým nič nespravíme. Ideme teraz do hotela a večer uvidíme, koľko síl Filipovo ostalo, Naozaj to nedokážem odhadnúť, lebo takúto súťažnú záťaž ešte nikdy neabsolvoval.”

Po semifinálovej účasti na 100 m sa Delii Farajpour (Atletika Nové Mesto n/V.) nepodarilo prebiť sa do finále dvojstovky. V II. rozbehu finišovala zverenka Sone Vallášovej šiesta za 24,69, jedenásť stotín za sezónnym maximom. Celkovo ju klasifikovali na 16. mieste.

Vzhľadom na nižší počet štartujúcich (iba 17) sa z rozbehov postupovalo priamo do stredajšieho finále podľa kľúča prvé 2 z každého z 3 rozbehov plus ďalšie 2 s najlepšími časmi. Najrýchlejšia bola Alexa Sulyánová z Maďarska (23,35), posledná s časom sa do finále “prebila” Francúzka Kouakouová (23,65).

SLOVÁCI V JERUZALEME – UTOROK

JUNIORKY

200 m – rozbehy (17 štartujúcich): 16. Delia Farajpour 24,69/+2,0 m/s (nepostúpila do finále, 6. v II. rozbehu)

10o m prek. – semifinále: 13. Rebecca Slezáková 13,53/+2,3 m/s (nepostúpila do finále, 7. v I. semifinále, 4. v I, rozbehu 13,52/+2,1)

400 m prek. – rozbehy (32 štartujúcich): 13. Rebeka Žibritová 59,74 – osobný rekord (postúpila do semifinále, 4. v III. rozbehu), 15. Rebecca Slezáková 59,97 (postúpila do semifinále, 4. v II. rozbehu)

JUNIORI

100 m – finále: 6. Filip Federič 10,46/+0,6 m/s (4. v II. semifinále 10,37/+2,5 m/s, 3. v I. rozbehu 10,41/+1,3 m/s)

200 m – rozbehy (27 štartujúcich): 10. Filip Federič 21,33/+2,6 m/s (postúpil do semifinále, 2. v II. rozbehu)

výška – kvalifikácia (23 štartujúcich): 7. Robert Ruffíni ml. 211 – osobný rekord (postúpil do finále, 4. v A-skupine)

(GB, MJ)

FOTO SAZ (tb), SOŇA MALÉTEROVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk