Zomrel dlhoročný tréner vrhačov v Nových Zámkoch Ľudovít Ivolka

V sobotu 4. mája zomrel vo veku 70 rokov Ľudovít Ivolka, dlhoročný vrhač, funkcionár, rozhodca a tréner viacerých generácií nádejných vrhačov. Novozámocký rodák (nar. 29. 10. 1948) aktívne súťažil vo farbách miestnych klubov Elekrosvit a neskôr AC v rokoch 1966 až 1994.

Ľudovít Ivolka je doposiaľ držiteľ oddielového rekordu vo vrhu guľou mužov 15,84 m (1988) a v hode diskom je v novozámockých historických tabuľkách druhý (47,92 m v roku 1987) za svojím zverencom Igorom Pšenákom (49,06 m).

V rokoch 1985 – 1991 bol finalista majstrovstiev Slovenska vo vrhu guľou, na veteránskych ME 1990 a na Svetových halových atletických hrách 1991 si v tejto disciplíne vybojoval bronz, dva razy sa stal aj veteránskym majstrom Československa. Bol dlhoročná opora družstva mužov v krajskej súťaži a v II. SNL, vždy patril k najlepšie bodujúcim pretekárom. V roku 2016 dostal významné ocenenie – Cenu mesta Nové Zámky Pro Urbe.

Už v čase, keď aktívne súťažil, sa s veľkým oduševnením venoval trénerskej práci. Pod jeho vedením získali dorastenecké tituly majstrov bývalého Československa Igor Pšenák (v roku 1983 dva tituly v guli a jeden v disku) a Moniku Hanuliakovú (v roku 1985 v guli), ďalší jeho zverenci pravidelne zbierali medaily zo slovenských šampionátov.

Ľudovít „Lajko“Ivolka vychoval aj dvoch účastníkov Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v  Utrechte 2013, olympijských hier mládeže v Nankingu 2014 a slovenských dorasteneckých rekordérov Pavla Ženčára (EYOF: 7. v  guli aj disku, OHM: v  kvalifikácii disku 3., v A -finále bez platného pokusu, slovenský dorastenecký rekord s 1,5 kg diskom 60,15) a Patríciu Slošárovú (EYOF: 11. v guli aj v disku, OHM: v guli 10., rekord SR s 3 kg guľou 16,15).

„Vždy hrdo vravieval: dve tretiny atletickej časti slovenskej výpravy na olympiáde mládeže v Nankingu boli moji zverenci,“ spomína na Ľudovíta Ivolku dlhoročný tajomník novozámockej atletiky Peter Straňovský. „Ešte dlho ho veľmi trápilo, že Paľo Ženčár sa z tohto podujatia vrátil bez medaily, hoci na ňu jednoznačne mal.“

Posledná rozlúčka s Ľudovítom Ivolkom sa uskutoční v stredu 8. mája o 11.00 h v krematóriu v Nových Zámkoch. Česť Tvojej pamiatke, Lajko!

(GB)

Text k foto:

Ľudovít Ivolka

FOTO NOVEZAMKY.SK

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk