Výkonný výbor SAZ nominoval na ME v krose v Turíne dvojicu Peter Ďurec, Michal Staník

Na 28. majstrovstvách Európy v krose 11. decembra v talianskom Turíne bude Slovensko reprezentovať dvojica Peter Ďurec, Michal Staník. O nominácii na šampionát rozhodol výkonný výbor SAZ na svojom stredajšom zasadnutí.

Vytrvalec banskobystrickej Dukly Peter Ďurec sa predstaví na trati v parku La Mandria v pretekoch mužov. Bude to už jeho štvrtý štart na tomto podujatí. V roku 2014 v Samokove skončil 55. v súťaži mužov do 23 rokov, o rok neskôr bol medzi mužmi v Hyéres 66. a v roku 2016 v talianskej Chii 58. O miesto vo výprave sa prihlásil najmä skvelým výkonom na domácom šampionáte v Dubnici, keď dvoma sólovými behmi suverénne zvíťazil v pretekoch míliarov aj vytrvalcov a získal cenné double, a takisto polmaratónskym zlepšením sa na 1:04:24 h v rámci MMM v Košiciach

„Chceli sme, aby ukázal, či na to má. Vyhral s prehľadom a naše očakávania splnil do bodky. V jeho prípade však rozhodol aj hodnotný výkon z polmaratónu na MMM v Košiciach,“ prezradil šéftréner šéftréner SAZ pre behy mimo oválu Pavel Kováč, ktorý dohliada aj na prípravu 30-ročného lekára ortopéda. Ďurec si v Košiciach o 3:08 min zlepšil osobák na 1:04:24 h a zaradil sa na 4. priečku slovenských historických tabuliek za Štefka (1:00:29), Davida (1:03:28) a Vanka (1:04:04).

V súťaži mužov do 23 rokov bude v Turíne štartovať Michal Staník (BK Lysá pod Makytou), ktorý vlani v Dubline skončil medzi juniormi na 59. mieste. „Michal Staník potvrdil nominačné kritérium naposledy na majstrovstvách Slovenska na 10 km v Prievidzi. Veľmi dobre sa ukazoval aj na dráhe, navyše vyhral Národný beh Devín – Bratislava, čo svedčí o slušnej forme. Veríme, že si ju do šampionátu udrží,“ poznamenal Pavel Kováč.

Dvadsaťročný zverenec Jána Križáka má v sezóne 2022 na konte titul v behu do vrchu a na M-SR na 10 km na ceste v Prievidzi bol druhý v neoficiálnom osobnom rekorde 30:18 min.

„Ciele na ME by som zatiaľ nerád špecifikoval, ale vzhľadom na naše podmienky bude pre oboch úspechom umiestenie v prvej polovici štartového poľa,“ uviedol Pavel Kováč, ktorý bude súčasťou výpravy ako tréner. Na severe Talianska očakáva typické krosové preteky. „Trať nebude rovinatá, na pretekárov môže čakať aj celkom strmý kopec. Uvidíme, čo s okruhom spraví počasie, či bude blato, dážď alebo dokonca sneh. Problémy môže robiť profil a technické časti.“

Vedúcim slovenskej výpravy na 28. ME v krose v Turíne bude šéftréner SAZ pre stredné a dlhé trate Jozef Pelikán.

NOMINÁCIA SR NA 28. ME V KROSE V TURÍNE (11. 12. 2022)

MUŽI: Peter Ďurec (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

MUŽI DO 23 ROKOV: Michal Staník (BK Lysá pod Makytou)

REALIZAČNÝ TÍM: Jozef Pelikán (vedúci výpravy), Pavel Kováč (tréner)

1. Eszter Hortobágyiová. DRUŽSTVÁ: 8. Slovensko

JUNIORI: 72. Ján Kostúr, 80. Matúš Verbovský, 83. Lukáš Muha, 85. Marek Jankovič.

DRUŽSTVÁ: 14. Slovensko

JUNIORKY: 51. Eva Slančíková, 71. Nikola Štefundová, 76. Alexandra Zavadská, 80.

Lucia Beláková. DRUŽSTVÁ: 14. Slovensko

ŠAMORÍN 2017 (19)

MUŽI: 59. Sahajda, 69. R. Varga, 73. J. Urban. DRUŽSTVÁ: 13. Slovensko.

ŽENY: 74. Schwaiger, 75. Maníková, 76. Néč-Lapinová 31:57. DRUŽSTVÁ: 13.

Slovensko.

MIEŠANÁ ŠTAFETA: 11. Slovensko (Hegedüsová, Pelikán, Beľová, Repčík).

ŽENY DO 23 ROKOV: 57. L. Janečková, 58. Zrastáková.

JUNIORI: 82. M. Borovka, 87. Verbovský, 89. Jánošík, 94. Kopiar 20:45. DRUŽSTVÁ: 17.

Slovensko.

JUNIORKY: 78. Zavadská, 86. Beláková, 95. Debnáriková. DRUŽSTVÁ: 19. Slovensko.

TILBURG 2018 (5)

MUŽI: 79. Sahajda.

ŽENY DO 23 ROKOV: 47. Zrastáková, 69. Durcová.

Text k foto:

Na prvej snímke Peter Ďurec a na druhej Michal Staník (vľavo) na trati domáceho krosového šampionátu na letisku Slávnica pri Dubnici nad Váhom.