Zo zákulisia MMM, alebo čo povedali Ďurec, Zrastáková, Pejpková, Valová a Vlčáková

Po triumfe na polmaratóne v Žiline (1:09:30), kde na tejto trati debutoval, zvíťazil lekár PETER ĎUREC aj na MMM v Košiciach. Zlepšil sa o 1:58 min na 1:07:32 h, pričom prioritne odviedol skvelú robotu v úloha „vodiča“ v službách Tibora Sahajdu.

„Prvé štyri kilometre, keďže fúkal silný protivietor, som si hovoril, že to bude veľmi ťažké. Od jedenásteho kilometra sa však už bežalo v pohode. Čas pre mňa nebol teraz dôležitý, chcel som pomôcť Tiborovi s udávaním tempa, myslím si, že sa mi to podarilo. Snažil som sa dvojnásobne, lebo ak by som to nezvládol, nepokazil by som to len sebe, ale aj Tiborovi. O to náročnejšie to bolo. Chcel som už skúsiť polmaratón, ja sám som mu preto navrhol, že mu budem robiť vodiča. Ak by som dnes bežal na čas, bolo by to s veľkou pravdepodobnosťou pod 1:07.“

VERONIKA ZRASTÁKOVÁ je slovenská polmaratónska kráľovná. V rokoch 2017 – 2019 nevyhrala túto disciplínu na dvoch najväčších slovenských maratónoch (MMM Košice, ČSOB Bratislava Marathon) iná žena.

„Dnes to bolo extrémne náročné. Od začiatku som cítila vzadu v ľavom stehne pichanie a bolesť sa stupňovala. Do toho ten silný vietor. Okolo 12. kilometra som musela výrazne spomaliť, tam som veľa stratila. V porovnaní s vlaňajškom sa mi však bežalo pocitovo lepšie, vôbec sa mi nezdalo, že bežím rýchlo. Veľmi som chcela ešte viac pridať, ale bolesť mi to nedovolila.”

Dvojnásobná olympionička v maratóne z Londýna 2012 a Ria de Janeiro 2016 KATARÍNA PEJPKOVÁ (poznáte ju skôr ako Berešovú) sa pomaly ale isto dostáva späť do formy. Po materskej i zraneniach si prvý raz po troch rokoch trúfla na polmaratón a zvládla ho za solídnych 1:17:47 h.

„Vzhľadom na vietor to bolo dnes náročné, ale verím, že postupne sa vrátim do bývalej formy. S výkonom som spokojná, chcela som sa dostať niekde medzi 1:17 – 1:18 h a vyšlo to. Na maratón ešte nemyslím, stačí mi zatiaľ aj polmaratón. Všetko má svoj čas.“

SILVIA VALOVÁ zaujala v sezóne zlepšeniami sa na 5 km na ovále i na ceste, v Košiciach sa však tešila z výrazného posunu v polmaratóne – z 1:19:59 na 1:17:57. S tempom jej pomohol Rasťo Kalina z Rajca (5. Slovák v maratóne za 2:37:46).

„Počítala som s časom 1:18:30, preto som nadmieru spokojná. Napriek silnému vetru sa mi bežalo výborne. Ešte mám rezervy vo vytrvalosti, nebehám totiž veľké objemy. V tréningu je moja dávka maximálne 17 kilometrov, a asi aj preto ma to v polmaratóne medzi 18. a 19. kilometrom ako keby vypne. Našťastie, teraz sa mi to nestalo, zafúkalo do chrbta a to mi pomohlo.“

LUCIA VLČÁKOVÁ si v druhom maratóne v kariére vybojovala prvý slovenský titul na tejto trati, zlepšila si osobný rekord o 2:35 min na 2:49:19 h, ale v cieli nespokojne krčila ramenami.

„Svoj cieľ som nesplnila, chcela som bežať o 10 minút rýchlejšie, ale silný vietor ma obral o strašne veľa síl. Na medzičase na polmaratóne za 1:21:39 som si utvorila osobný rekord, ale chcela som začať výrazne rýchlejšie, na úrovni 1:19. Napokon som však rada, že som maratón dokončila – aj vďaka pomoci Imra Pástora, za čo mu veľmi ďakujem. Košický maratón a sevillský vo februári, kde som mala premiéru, to je niečo úplne iné. V Španielsku bolo ideálne počasie, v Košiciach bol pre mňa vietor veľký problém.“

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Peter Ďurec (v strede s červeným číslom), odviedol v úlohe Sahajdovho „vodiča“ skvelú prácu.

FOTO SITA/MAREK LUKÁČ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk