Bežecké sekcie SAZ chystajú národné šampionáty – 24. apríla na 10 000 m v Skalici a 2. mája v maratóne v Bratislave

Napriek nepriaznivej pandemickej situácii, ktorá extrémne komplikuje organizovanie akýchkoľvek športových súťaží, sa atletický život na Slovensku úplne nezastavil. Hoci plánovať čokoľvek je nesmierne zložité, SAZ sa snaží nastaviť aspoň základný súťažný kalendár, ktorý by mal byť dostupný v závere budúceho týždňa.

V ňom by sa mali objaviť aj dva slovenské bežecké šampionáty – 24. apríla v behu na 10 000 m na ovále v Skalici a 2. mája v maratóne v Bratislave na špeciálnom okruhu. Termín majstrovskej desaťtisícky je tradičný, avšak maratón sa pobeží namiesto jesene tentoraz už na jar. Dôvod je jasný – umožniť Tiborovi Sahajdovi zabojovať o miestenku na olympijské hry v Tokiu, keďže za domáci šampionát sa do svetového rebríčka udeľujú bonusové body..

„Vieme, že to bude mať veľmi, ale veľmi ťažké, ale chceme mu vyjsť v ústrety, keďže možností štartovať niekde v maratóne pre covidovú pandémiu je minimum,“ skonštatoval viceprezident SAZ Ladislav Asványi.

Sekční tréneri pre behy na ovále a mimo neho Jozef PelikánPavel Kováč už spolupracujú sú súťažným oddelením SAZ a športovo-technickou komisiou SAZ na príprave propozícií oboch šampionátov. Takisto sa dolaďuje kooperácia zväzu s organizačným tímom na čele s Jozefom Pukalovičom, ktorý by mal mať pod palcom prípravu maratónu.

Majstrovstvá Slovenska v behu na 10 000 m 24. apríla na tartanovom ovále v Skalici, ktoré chystajú miestni atletickí nadšenci na čele s bývalým špičkovým vytrvalcom Zdeňkom Zalubilom, by mali byť spoločné, česko-slovenské.

„Pripravujeme sa však aj na alternatívu, že pandemická situácia neumožní spoločný šampionát,“ poznamenal nový šéftréner SAZ pre behy na ovále Jozef Pelikán. „Ak by sme pripravili preteky spoločne s českou stranou, v pláne sú minimálne štyri behy – áčkový pre elitných mužov, spoločný beh pre ženy a juniorky, desaťtisícku pre juniorov a B-beh pre mužov. Ak to bude potrebné, sme pripravení pridať aj ďalší beh podľa záujmu. Už pripravujeme výkonnostné limity, ktorých splnenie v predošlých sezónach je nutné pre účasť na šampionáte v Skalici.“

Majstrovstvá Slovenska v maratóne by sa mali 2. mája uskutočniť na približne 5 alebo 10-kilometrovom okruhu v Petržalke v oblasti Pečnianskeho lesa. V rovinatej lokalite, kde by sa výrazná časť okruhu bežala na asfaltovo-betónovom podklade v lesíku v tieni stromov, by nevznikli ani komplikácie s dopravnými obmedzeniami. Preteky by boli len pre v SAZ registrovaných bežcov a bežkyne, pričom maximálny počet štartujúcich by bolo okolo 100, možno 150.

„S Tiborom Sahajdom i jeho koučom Vladimírom Molčanom sme už túto alternatívu prebrali a nemali výhrady. Obaja si uvedomujú, že situácia je zložitá a postaviť sa niekde na štart maratónu je v súčasnosti veľmi ťažké. Pretekov je minimum, záujemcov priveľa,“ skonštatoval zväzový šéftréner pre dlhé behy mimo oválu Pavel Kováč. „Okrem všeličoho iného musíme ešte spoločne doriešiť otázku zahraničných vodičov pre Tibora, ktorý ešte pred maratónom plánuje v úvode apríla štart na polmaratóne v Pardubiciach a na našom šampionáte na desaťtisícke v Skalici.“

Črtajú sa aj ďalšie termíny slovenských bežeckých podujatí. Majstrovský polmaratón by sa mal bežať 3. októbra v Košiciach v rámci MMM a Národný beh Devín – Bratislava, ktorý 24. apríla oslávi storočnicu svojho vzniku, by sa mal uskutočniť 24. októbra, pričom na prípravách podujatia by sa okrem mesta Bratislava prostredníctvom STaRZ podieľali aj Slovenský atletický zväz i ďalšie inštitúcie.

Text k foto:

Na snímke Tibor Sahajda na MMM v Košiciach.

FOTO SITA MAREK/LUKÁČ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk