Zberateľ strieborných medailí Marek Hladík si chce zlepšovať osobáky a ďalej naháňať našu jednotku Tibora Sahajdu

Keď na medzičase po šiestom z desiatich okruhov v krose vytrvalcov na slovenskom šampionáte v areáli Divoká voda Čunove zvýšil Marek Hladík svoj náskok pred skupinkou prenasledovateľov zo 6 na 12 sekúnd, zadalo sa, že v ceste k úspešnej obhajobe titulu majstra Slovenska mu už nič nestojí.

„Trojčlenná skupinka za mnou sa rozpadla a vtedy som si už myslel, že na víťazstvo mi bude stačiť udržať tempo, akým som bežal. Lenže z ničoho nič sa pri mne objavil Peter Fraňo. Držal sa ma ako kliešť, aj keď som sa ho snažil striasť. Pol kilometra pred cieľom nastúpil a na jeho trhák som už, žiaľ, nezareagoval,“ komentoval Marek Hladík kľúčové momenty majstrovského krosu.

 Okamih, keď sa naňho Fraňo znenazdajky dotiahol, obhajcu zlata prekvapil.

„Chvíľku som spracovával, čo sa vlastne deje,“ priznal úprimne. „Najskôr som si myslel, že je to niekto z bežcov, ktorých som predbehol o kolo, ale veľmi rýchlo som si dal dokopy, že na to beží až príliš rýchlo. Keď som si uvedomil, že mám v súboji o titul súpera, o ktorom som vôbec netušil, ako na tom je, postupne som zrýchľoval s úmyslom zbaviť sa ho.“

Hladíkov narýchlo vymyslený plán nezafungoval, trailový špecialista Peter Fraňo ukázal, že behá rýchlo nielen v horách, ale aj na rovine.

„Zo svojho výkonu som sklamaný. Chcel som vyhrať a obhájiť titul. Nevyšlo to, takže – celé zle,“ sypal si popol na hlavu zverenec kanadského olympionika v maratóne Reida Coolsaeta, ktorý ho pripravuje na diaľku. „Čunovský kros však bol super – trať nádherná, ale ťažká. Organizátorom patrí vďaka, že premiestnenie šampionátu z Dubnice v takomto krátkom čase zvládli perfektne.“

Marek Hladík v roku 2021 rozšíril svoju bohatú medailovú zbierku zo slovenských šampionátov až o sedem medailí (1 –4 – 2) na dvadsaťjeden (4 – 9 – 8), avšak k trom titulom z vlaňajška mu pribudlo len jediné zlato za augustový triumf na majstrovstvách Slovenska v behu do vrchu na trati Pruské – Vršatec.

„Stáva sa zo mňa zberateľ strieborných medailí, táto krosová je už deviata,“ podotkol s trpkým úsmevom čoskoro 31-ročný bežec klubu BMSC Bratislava. Hoci mu v uplynulom roku nevyšlo všetko podľa predstáv („Chcel som Tibora Sahajdu na niektorej z tratí zdolať aspoň raz, čo sa mi, žiaľ, nepodarilo“), najmä na MMM v Košiciach mal dôvod na radosť. Vytrvalecký samorast si maratónsky osobný rekord zlepšil o úctyhodných 3:24 min na 2:22:44 h, z čoho má, prirodzene, veľkú radosť.

Marek si však uvedomuje, že hoci doma je absolútna špička, v európskom kontexte jeho výkony až tak veľa neznamenajú. „Aj preto by som si v budúcom roku chcel výraznejšie zlepšiť osobáky – to sa v bežeckom svete počíta asi najviac. No a, samozrejme, budem ďalej naháňať Tibora a snažiť sa výkonnostne priblížiť sa mu čo najviac,“ načrtol svoje budúcoročné ciele jeden z pätice Slovákov, ktorí triumfovali na košickom MMM. Hladík vyhral najstarší európsky maratón v minulom roku, keď sa bežalo v špeciálnom “covidovom” režime bez Afričanov.

HLADÍKOVE MEDAILY ZO SLOVENSKÝCH ŠAMPIONÁTOV

ZLATO (4)

2020 – polmaratón

2020 – maratón

2020 – kros vytrvalcov

2021 – beh do vrchu

STRIEBRO (9)

2018 – polmaratón

2020 – 3000 m/hala

2020 – 5000 m

2020 – 10 000 m

2020 – 10 km/cesta

2021 – 10 km/cesta

2021 – polmaratón

2021 – maratón

2021 – kros vytrvalcov

BRONZ (8)

2017 – 3000 m/hala

2017 – polmaratón

2018 – 10 000 m

2018 – 10 km/cesta

2018 – maratón

2019 – polmaratón

2021 – 5000 m

2021 – 10 000 m

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk