Európsky pohár klubov v krose sa vracia na scénu, v Oeirase po ôsmich rokoch aj slovenský tím – Slávia STU Bratislava

Po osemročnej pauze bude mať slovenská atletika znova zastúpenie v Európskom pohári klubov v krose. V nedeľnom 57. ročníku tohto podujatia sa v lisabonskom predmestí Oeiras, kde sa v roku 1997 uskutočnili krosové ME, predstavia bežci Slávie STU Bratislava. Vysokoškoláci, ktorí na novembrových majstrovstvách Slovenska v Čunove vyhrali tímovú súťaž míliarov a boli druhí v hodnotení vytrvaleckých družstiev, vysielajú do bojov s európskou elitou mix bežcov z oboch tímov.

V nominácii STU sa ocitli míliarsky majster SR Peter Kováč, jeho brat-dvojča Michal Kováč, ktorý bol siedmy medzi vytrvalcami, piaty z míliarskej súťaže v Čunove Lukáš Koperdák, štvrtý z vytrvaleckej súťaže Radovan Tomeček a úspešný cross triatlonista Matúš Kozlovský, 18. v pretekoch vytrvalcov.

Do bojov v EP zasiahne v nedeľu o 12.05 h miestneho času – na Slovensku o hodinu viac – štvorica bežcov, do hodnotenia družstiev sa budú počítať tri najlepšie umiestenia jednotlivcov. Šéfom výpravy Slávie STU Bratislava v Portugalsku bude predseda klubu Zdeněk Národa, tím lídrom je Branislav Droščák a ako tréner cestuje namiesto chorého Štefana Mereša aj Kristián Cupák, ktorý pripravuje Kozlovského.

V Oeirase sa Európsky pohár klubov krose pobeží po trojročnej „covidovej“ pauze, naposledy sa sa podujatie uskutočnilo v portugalskej Albufeire v roku 2019. Súťažiť budú muži na 10 km, ženy na 6,4 km, juniori na 6,2 km, juniorky na 4,2 km a uskutoční sa aj miešaná štafeta na 4 x 1,6 km.

„Keďže sme vyhrali ligu a EP klubov na dráhe nie je v atletickom kalendári, hľadali sme inú možnosť dostať sa na európsku scénu. Zistili sme, že v roku 2022 by sa mal opäť uskutočniť krosový EP, v ktorom môžu štartovať až dva tímy z krajiny. Po slovenskom šampionáte, kde sme v družstvách brali zlato a striebro, sme sa s pomocou medzinárodnej sekretárky SAZ pani Kirnovej prihlásili, hoci už bolo po termíne. V náš prospech však zavážil fakt, že už aj majstrovstvá Slovenska sa uskutočnili po ňom, preto EA našu prihlášku akceptovala,“ vysvetľoval genézu účasti Slávie STU v Oeirase tajomník klubu Branislav Droščák. „Uvažovali sme aj o nominácii družstva junioriek, ale z vekových dôvodov sme už tak nemohli urobiť, keďže jedna z jeho členiek v tomto roku už nie je juniorka.”

„Technici“ chceli mať v tíme aj triatlonistu – olympionika Richarda Vargu, ktorý už má krosové skúsenosti zo šamorínskych ME 2017. „Žiaľ, pohárové preteky v Portugalsku mu nezapadli do jeho športových plánov,“ poznamenal Droščák a ponúkol ešte jednu zaujímavosť: „Bratia Kováčovci pobežia len pár dní po návrate z tréningového kempu v Keni a Kozlovský priletí za tímom zo študijného pobytu na univerzite vo fínskom Jyväskylä. A naše ambície? Každé družstvo, ktorý zdoláme, bude pre nás úspech. Európsky pohár v krose je pre nás veľká neznáma.“

Na súťaž mužov sa prihlásilo až 31 tímov z 23 krajín. Hlavný favorit mužskej desiatky v Centro Desportivo Nacional do Jamor bude spomedzi takmer 120 vytrvalcov obhajca prvenstva spred troch rokov, majster sveta a svetový rekordér v polmaratóne Jacob Kiplimo. Skvelý Uganďan bude hosťovať v talianskom klube Casone Noceto. V tímovej súťaži obhajuje víťazstvo španielske družstvo Bikila Atletismo na čele so skúseným Ayadom Lamdassemom, vicemajstrom Európy 2010 v krose a piaty z OH 2021 v Tokiu/Sappore. Na prvenstvo bude nepochybne ašpirovať turecký klub Ankara Sport Club v zostave s krosovými exmajstrami Európy Polatom Kemboiom Arikanom (2014) a Kaanom Kigenom Özbilenom (2017) a v domácom prostredí sa o 16. triumf bude snažiť aj Sporting Clube De Portugal.

Slávia STU Bratislava bude piaty slovenský klub v histórii, ktorý absolvuje súboje v krosovom EP klubov. Prvý bol TJ Obal servis Košice v roku 2000 v španielskom San Sebastiane (15. miesto) a štartoval aj v nasledujúcom roku v portugalskej Vilamoure (16. miesto). Z jednotlivcov bol v oboch vystúpeniach najlepší Marcel Matanin (45., resp. 33.). K výsledkom košických vystúpení sme sa dostali vďaka informáciám od Vladimíra Lipovského.

Po Košičanoch sa do EP zapojil aj klub Atletika ŠK Skalica, v roku 2003 skončil v španielskom Jaene zo 17 tímov na 15. mieste. Najlepšie individuálne umiestenie na 9,12 km dlhej trati patrilo Jánovi Križákovi, ktorý skončil 46. časom 29:03 min. O štyri roky neskôr si Skaličania štart zopakovali: družstvo obsadilo 19. priečku, najlepší jednotlivec v pretekoch na 10 km bol Peter Prešnajder – 79. za 34:07 min. AC Nové Zámky reprezentoval Slovensko v roku 2011 v talianskom San Vittore (20. miesto), z jednotlivcov bol najúspešnejší na 50. priečke Imrich Magyar. Zatiaľ posledný slovenský zápis v histórii krosového EP sa viaže k roku 2014, keď tím JM Demolex Bardejov skončil na 12. mieste z 19 družstiev a Juraj Vitko obsadil na 9,8 km 33. miesto časom 31:02 min.

SLOVENSKÉ TÍMY V EP KLUBOV V KROSE

2000 San Sebastian (Španielsko)

družstvá: 14. TJ Obal servis Košice (z 24 tímov)

jednotlivci (10 km): 45. Marcel Matanin 31:42, 48. Vladislav Lipovský 31:50, 68. Ľubomír Gríger 32:27, 82. Václav Župa 32:49 (zo 160 účastníkov)

2001 Vilamoura (Portugalsko)

družstvá: 16. TJ Obal servis Košice (z 22 tímov)

jednotlivci (10 km): 33. Marcel Matanin 32:27, 66. Vladislav Lipovský 34:08, 92. Václav Župa 32:26, 103. Ľubomír Gríger 35:55 (zo 138 účastníkov)

2003 Jaen (Španielsko)

družstvá: 15. Atletika ŠK Skalica (zo 17 tímov)

jednotlivci (9,12 km): 46. Ján Križák 29:03, 50. Miroslav Hlúpik 29:16, 65. Peter Prešnajder 30:02, 81. Jaroslav Moravec 30:49 (z 95 účastníkov)

2007 Istanbul (Turecko)

družstvá: 19. Atletika ŠK Skalica

jednotlivci (10 km): 79. Peter Prešnajder 34:03, 84. Miroslav Hlúpik 34:26, 88. Jaroslav Moravec 34:49, 95. Michal Luhový 35:31, Peter Portášik nedokončil

2011 San Vittore/Olona (Taliansko)

družstvá: 20. AC Nové Zámky

jednotlivci (10 km): 50. Imrich Magyar 32:01, 94. Milan Švec 34:54, 98. Gabriel Švajda 35:38, 102. Bohuš Mišovič 36:53, 103. Viktor Fúro 38:59 (zo 103 účastníkov)

2014 Albufeira (Portugalsko)

družstvá: 12. JM Demolex Bardejov (z 19 tímov)

jednotlivci (9,875 km): 33. Juraj Vitko 31:02, 39. Jozef Urban 31:19, 48. Milan Kocourek (ČR/hosťovanie) 31:50, 87. Roman Arbet 34:31 (z 95 účastníkov)