Tokijská olympijská nominácia: Zapletalová si po vlaňajšku verila, pre Gajanovú prekvapenie a pre Volka stres


Slovenskí atléti budú tvoriť najväčšiu časť slovenskej olympijskej výpravy v Tokiu 2020. Na podujatie pod piatimi kruhmi sa kvalifikovalo deväť atlétov, z ktorých je až päť debutantov.

“Od začiatku som hovoril, že budem spokojný s dvojciferným číslom pretekárov. Aktuálne sa trojskokan Tomáš Veszelka posunul na prvé nepostupové miesto, takže má ešte teoreticky šancu. Hoci nemáme dvojciferné číslo, vo výsledkových listinách budeme mať dvojciferný zápis, keďže šprintér Ján Volko bude štartovať v dvoch disciplínach – na 100 i 200 m. Takto budeme mať desať individuálnych vystúpení,” povedal na pondelkovej tlačovej besede v novom sídle Slovenského atletického zväzu (SAZ) v bratislavskom Dome športu šéftréner Martin Pupiš, ktorý bude zároveň vedúci atletickej časti výpravy na OH.

“Dvojciferný počet limitárov sme nedosiahli z objektívnych i subjektívnych dôvodov, ale pozeráme sa na to pozitívne. Nedopadli sme ako plavci, ktorým sa ušli len miesta pre tzv. rozvojové krajiny. Päť pretekárov z deviatich je mladých. Idú prvýkrát na OH, čo znamená perspektívu aj do budúcnosti. Po hrách v Riu de Janeiro nám skončilo deväť pretekárov, ale to je prirodzený vývoj. Kvalita tímu je na dobrej úrovni. Máme v ňom obhajcu zlata v chôdzi na 50 km Mateja Tótha, ktorý bude piatou účasťou rekordérom v počet štartov na olympiádach spomedzi slovenských atlétov. Minimálne ďalší traja sa môžu pobiť o olympijské finále. Myslím si, že na dané okolnosti sa nám podarilo dobre popasovať s limitmi i renkingom. Deväť je realita, ktorú sme mohli očakávať.”

Jedným z olympijských nováčikov bude aktuálne najrýchlejší Slovák Ján Volko, ktorý uzavretie kvalifikačného procesu očakával s veľkým napätím. Najmä vo svojej obľúbenejšej disciplíne na 200 m, keďže na 100 m mal v renkingu lepšie postavenie.

“Čakanie na potvrdenie olympijského štartu bolo stresujúce. Každé ráno i večer som kontroloval renking, a to najmä od momentu, keď medzi kvalifikovaných pribudli reprezentanti z rozvojových krajín. Nechcem nikoho dehonestovať, ale ich dodatočné zaradenie nebolo fér. Napokon sme to zvládli. Trénerkin manžel Andrej Benda mal dokonalý prehľad o situácii v rebríčku olympijskej kvalifikácie, takže sme videli, že je to reálne. Teraz je už jedno, či som postúpil z 54. alebo 38. miesta, na umiestnení v renkingu nezáleží. Podstatné bude podať dobrý výkon v tokijskej súťaži,” poznamenal trojnásobný medailista z halových majstrovstiev Európy a zverenec trénerského dua Naďa BendováRóbert Kresťanko.

Emma Zapletalová a Gabriela Gajanová pred troma rokmi po úspešných juniorských majstrovstvách sveta v Tampere vyslovili v eufórii želanie, že by sa rady prebojovali na tokijskú olympiádu. V tom čase sa to zdalo ako sen, ale teraz je to realita.

Zapletalová nemusela čakať na uzavretie olympijskej kvalifikácie, keďže si postup do Tokia vybojovala zabehnutím limitu na 400 m prekážok 6. júna na mítingu v Hengele.

“Po MSJ 2018 neboli limity – ak vychádzame z tých, ktoré platili pre Rio 2016 – také prísne ako teraz a neboli sme od nich ďaleko, preto sa nám naša olympijská účasť zdala reálnejšia. Zároveň sme si aj verili, že sa nám ich podarí dosiahnuť. Keďže pre tokijskú olympiádu platili prísnejšie limity, tak som si povedala, že ak sa tam mám prebojovať, tak sa tam dostanem. Ak nie, tak bude ďalšia príležitosť v Paríži 2024. Keď som vlani na M-SR v Trnave zabehla výkon 55,19 s, ktorý bol lepší ako olympijský limit (55,40), tak som vravela, že už ho len potvrdiť. Vedela som však, že to nebude ľahké. Po mojom prvom tohtoročnom štarte na Zlatej tretre v Ostrave (55,83) som už ale tušila, že je to reálne. V Hengele mi to výkonom 55,29 s vyšlo, takže som sa mohla tešiť, že bude zo mňa olympionička,” uviedla 21-ročná zverenka trénera Petra Žňavu, ktorá je najmladšia zo slovenského atletického tímu na OH V Tokiu.

Naopak, osemstovkárka Gajanová už veľmi nepočítala s účasťou na blížiacich sa OH a svoju pozornosť upriamovala na nadchádzajúce majstrovstvá Európy do 23 rokov v estónskom Tallinne, na ktorých sa predstaví pred OH aj Zapletalová.

“Veľmi ma prekvapilo, že som sa napokon dostala na olympijské hry. Keď to porovnám s Jankom Volkom, tak ja som priebeh kvalifikácie ani nesledovala a viac-menej som to vypustila z hlavy. Potom sme sa však s trénerom Louisom Heyerom bavili, že predsa len je ešte nejaká šanca, a že by to mohlo vyjsť, ak sa mi na domácom šampionáte v Trnave podarí zabehnúť taký a taký výkon. Po M-SR bola nádej reálna a po mítingu v Luzerne sa to aj potvrdilo,” prezradila 21-ročná atlétka pochádzajúca z Bobrovca.

Slovenskí atléti pred príchodom do dejiska OH absolvujú prípravný kemp na pôde univerzity Meikai v japonskom Urajasu.

 “Spolu so Slovenským olympijským a športovým výborom sme takisto ako pred piatimi rokmi pripravili tréningový kemp, aby naši športovci mali zodpovedajúce a pokojné podmienky na záverečnú prípravu a aklimatizačný pobyt. Súčasná situácia ohľadom COVID-19 však skomplikovala všetko, čo mohla. Dnes sme po videohovore s japonskou stranou pochopili, že je to ešte náročnejšie, ako sa zdalo. Mnohé veci, pri ktorých sme sa domnievali, že pôjdu zariadiť, sa skomplikovali. Pribúdajú nové opatrenia. Najnovšie musí byť každý sám na izbe, pohyb bude obmedzený iba na tréning a späť, okrem toho sa nebude dať nikam ísť,” informoval generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický, ktorý je zodpovedný za prípravný kemp v Japonsku a bude mu aj šéfovať.

Slovenský atletický olympijský tím sa do Japonska presunie v štyroch várkach. Prvá (Zapletalová, Gajanová, Hrašnová, Lomnický) letí už 16. júla, druhá (Vladimír Gubrický s koučom Róbertom Kresťankom) 21. 7., tretia, v ktorej bude Janko Volko s trénerkou Naďou Bendovou, cestuje 23. 7. a chodci (Katerinka Czaková, Tóth, Morvay, Úradník) letia zrejme 26. 7. Kempom prejdú všetci naši atléti.

ĽUBOŠ BOGDÁNYI

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk