Zaujímavosti zo zákulisia svetovej atletiky

Halové majstrovstvá Európy po 46 rokoch znova v Poľsku

Tridsiate šieste halové majstrovstvá Európy v atletike v roku 2021 zorganizujú v poľskom meste Toruň. O dejisku šampionátu rozhodla rada Európskej atletiky (EA) na zasadnutí v Berlíne. Poľský kandidát získal 11 hlasov, holandslý Apeldoorn len 4.

Toruňa sa uchádzala už aj o halové ME 2019, no napokon prehrala v súboji s Glasgowom. „Poľská atletika i celý náš šport prežívajú ďalší radostný okamih. Po vyše štyroch desaťročiach sa k nám vrátia halové majstrovstvá Európy. Dovolím si tvrdiť už teraz, že Toruň nesklame,“ vyhlásil prezident Poľského atletického zväzu Henryk Olszewski. Halové ME v atletike sa uskutočnili v Poľsku naposledy v roku 1975, keď sa o medaily bojovalo v Katowiciach.

Chodec Dmytrenko má problém s hodnotami v biologickom pase

Víťaz Svetového pohára 2014 v chôdzi na 20 km z Tchaj-cchangu Ruslan Dmytrenko na poslednú chvíľu odriekol účasť na budúcotýždňových MS družstiev, ktoré nahradili spomenutý SP. Dôvodom Ukrajincovej absencie sú nezrovnalosti v biologickom pase športovca.

„Dvadsiateho šiesteho apríla mi WADA oznámila, že ma podozrieva z porušenia antidopingových pravidiel. V tejto chvíli je to len podozrenie, ktoré vyplýva z abnormálnych hodnôt v biologickom pase. Pre nás oboch je to však obrovský šok. Podozrenie ešte nie je obvinenie alebo definitívny verdikt, no aj tak sme učinili zásadné rozhodnutie a odriekli sme štart na MS družstiev v Tchaj-cchangu,“ napísali Dmytrenko a jeho kouč Denys Tobias na facebooku.

Ukrajinský rekordér na 20 km časom 1:18:37 h si v najbližších dňoch vyžiada od WADA všetky dokumenty týkajúce sa svojho podozrenia a na svoju obranu mieni osloviť domácich i zahraničných odborníkov v oblasti hematológie.

Zlatá tretra po dlhých rokoch bez mužského kladiva

Päťdesiaty siedmy ročník mítingu Zlatá tretra 13. júna v Ostrave nebude mať v predprorame ako bývalo zvykom obe kladivárske súťaže. Mužskú nahradí tentoraz súťaž diskárov s úradujúcim majstrom sveta z Londýna 2017 Andriusom Gudžiusom z Litvy, ktorý sa pokúsi prekonať jeden z najstarších rekordov mítingu 68,06 m Kubánca Luísa Delísa z roku 1983.

V kladive žien sa už desiaty raz predstaví svetová šampiónka Anita Wlodarczyková, ktorej patrí aj rekord ZT výkonom 79,72 m z minulého roka. Práve na ZT prehrala Poľka v roku 2014 naposledy, odvtedy ťahá šnúru 42 triumfov za sebou. „V Ostrave sa cítom ako doma. Prídu ma povzbudiť rodičia a verím, že fanúšikom ponúknem niečo mimoriadne, keďže v príprave na letnú sezónu sa mi darí,“ uviedla poľská kladivárka.

Účasť na Zlatej tretre potvrdilo zatiaľ 7 majstrov sveta z Londýna, okrem spomenutej dvojice vrhačov aj výškar Mutaz Baršim, diaľkar Luvo Manyonga, guliar Tom Walsh, šprintétrka Dafne Schippersová a oštepár Johannes Vetter.

(GB)

Text k foto:

Litovský diskár Andrius Gudžius sa na Zlatej tretre pokúsi prekonať rekord mítingu 68,06 m.

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk