Trojskokanka Zuzana Ďurkechová má za sebou prvé veľké finále. Na 12. ME v atletike do 23 rokov vo švédskom Gävle skončila na dvanástej priečke výkonom 12,80 m z druhej série. K postupu do užšieho finále medzi osem najlepších jej chýbalo len 15 cm, Ukrajinka Babijová dosiahla po dvoch prešľapoch postupových 12,95 m.
Ak by Zuzana zopakovala kvalifikačných 12,98 m, skončila by v prvej osmičke. Zverenka Michala Pogánya však prevýšila „papierové“ predpoklady, podľa ktorých nemala v konkurencii 23 trojskokaniek nárok na postup do finále. Odchovankyňa považskobystrickej atletiky a kouča Róberta Piačeka začala finále v Gävle výkonom 12,78 m a po prvej sérii jej patrilo 9. miesto so stratou 8 cm na ôsmu priečku. V druhej pridala 2 cm, no klesla o jedno miestečko, tretí pokus mala nevydarený.
Zuzana Ďurkechová: „Chcela som skočiť trinásť metrov, ale ME pre mňa nedopadali zle. Prvý pokus vo finále bol voľnejší, preto som si myslela, že v druhom zaletím ďalej. Najdlhší bol však až tretí, ale prešliapla som. Mrzí ma, že som sa nedostala do osmičky, lebo stačilo len zopakovať kvalifikačný výkon.“
„Cieľ bol postup do finále, to sme splnili. Škoda tretieho finálového pokusu, bol ďaleký – za 13 metrov. Bol by to osobný rekord okolo 13,20 m, ale keďže ho prešliapla, je to – nula,“ zhodnotil Zuzkino vystúpenie realisticky jej kouč Michal Pogány.
Dvadsaťdvaročná Ďurkechová sa v porovnaní s premiérou na šampionáte „23-ročných“ v poľskom Bydgoszczi pred dvoma rokmi zlepšila o tri miesta, vtedy skončila pätnásta.
Smolu mala v piatok študentka University of Nebraska v americkom Lincolne Michaela Pešková na 400 m prekážok, ktorej tesne ušiel postup do semifinále. V I. rozbehu finišovala piata časom 59,72 sekundy (priamo išli ďalej prvé tri) a na postup s časom jej napokon chýbalo 14 stotín. Zverenka Eduarda Čordáša obsadila 18. miesto.
Ešte pred záverečným IV. rozbehom patrila Peškovej, niekdajšej striebornej medailistke z OH mládeže v Nankingu 2014 posledná (štvrtá) postupová pozícia s časom, avšak 4.a 5. v tomto behu dosiahli lepší výkon a dostali sa pred ňu.
Michaela Pešková: „Rada by som nejako vysvetlila, čo sa stalo, ale žiadne vysvetlenie nemám. Jediné, čo mi nevyhovovalo, bol ranný štart. Rozbehla som to dobre, ale po piatej prekážka na mňa doľahla únava. Je to pre mňa veľké sklamanie, že som nepostúpila.“
Simona Takácsová ukončila na 100 m prekážok svoju púť v Gävle v popoludňajšom semifinále. V III. behu skončila šiesta v druhom najlepšom čase svojej kariéry 14,02 sekundy (os. rekord má 13,95) a celkovo ju klasifikovali na solídnej 19. priečke z 34 účastníčok.
Zverenka trénerského dua Martin Illéš – Jaroslav Broďáni na rozdiel od rozbehu, kde totálne „zaspala“ na štarte (reakcia biednych 0,546 sekundy), tentoraz vybehla z blokov výborne a zo všetkých 24 semifinalistiek mala najlepšiu štartovú reakciu – 0,143 sekundy.
Takácsová sa v porovnaní s MEJ 2017 v Grossete, kde si síce v rozbehoch utvorila vtedajší osobák (14,25), zlepšila o sedem miest.
„S kolegom Jarom Broďánim, s ktorým Simonu pripravujeme, sme boli veľmi radi, keď v sezóne splnila limit do Gävle a pokorila aj14-sekundovú hranicu. Na ME nepatrila ani k adeptkám na postup do semifinále, no dostala sa doň, čo nás veľmi potešilo. Aj preto, lebo z 34 účastníčok mala na konte štvrtý najslabší osobák,“ pripomenul tréner Martin Illéš. „V porovnaní s rozbehmi sa počasie umúdrilo a Simona mohla ukázať, na čo naozaj má. Za osobným maximom zaostala len o 7 stotín a potvrdila, že na šampionátoch sa jej darí, keďže na MEJ pred dvoma rokmi si zabehla osobák. Škoda, že jej nezafúkalo tak ako v prvých dvoch semifinálových behoch, mohla si aj teraz zlepšiť svoje maximum.“
Simona Takácsová: „Som spokojná a šťastná! Nečakala som, že postúpim do semifinále a v ňom budem devätnásta. Dnes som napravila to, čo som včera na štarte pokazila.“
Simona Malatincová, ktorej EA udelila voľnú kartu pre účasť, finišovala v I. rozbehu na 400 metrov časom 56,85 siedma, po diskvalifikácii Francúzky Iscayeovej šiesta. Výkonom o 86 stotín slabším ako jej osobné maximum však nemala žiadnu šancu na postup do finále, kam sa kvalifikovali prvé tri štvrťkárky z každého rozbehu plus dve s najlepšími časmi. Celkovo ju klasifikovali na 18. mieste.
„Čas nič moc, čakala som viac – osobák,“ komentovala stručne zverenka Marcela Lopuchovského svoju premiéru na vrcholnom podujatí.
V chlade (iba 13°C a lejaku) v Gävlehov Stadium Parku neuspeli v predpoludňajšej kvalifikácii ani slovenské výškarky. Kristínu Boškovú v premiére na veľkom podujatí stoplo 173 cm a skončila celkovo 22. výkonom 168 cm.
„Stošesťdesiatosem som zvládla super, letela som vysoko nad latkou. Potom však prišiel lejak a mne sa prestalo dariť. Ja ešte len zbieram skúsenosti, no aj tak môj výkon mohol byť lepší,“ skonštatovala Kristína Bošková.
Skúsená Monika Zavilinská, pre ktorú bola kvalifikácia v Gävle len druhá súťaž v tomto roku, na tretí pokus vyrovnala svoje sezónne maximum 173 cm z víťazného slovenského šampionátu do 23 rokov v Trnave, avšak na 178 cm už stroskotala. Zverenku Dušana Chanečku v AK Junior Holíč klasifikovali na 20. priečke z 30 štartujúcich.
Monika Zavilinská: „Na 168 cm som bola ešte stuhnutá, no na 173 cm som sa rozskákala. Posledný pokus mi vyšiel pekne. Na 178 som sa cítila dobre, ale prekážal mi silný dážď, ktorý mi okrem skokov zamestnával myseľ. Bolo mi veľmi zima, skákalo sa mi potom už zle.“
GABRIEL BOGDÁNYI
FAKTY Z GÄVLE
ŽENY
100 m prek. – semifinále, III. (+0,5): 6. Simona Takácsová (SR) 14,02 – nepostúpila do finále
400 m prek. – rozbehy (31 účastníčok), I.: 5. Michaela Pešková (SR) 59,72 – nepostúpila do semifinále (celkovo 18.)
výška – kvalifikácia (30 účastníčok): 20. Monika Zavilinská 173 – nepostúpila do finále, 22. Kristína Bošková (obe SR) 168 – nepostúpila do finále
trojskok – finále: 12. Zuzana Ďurkechová (SR) 12,80
Texty k foto:
Zuzana Ďurkechová s trénerom Michalom Pogányom po trojskokanskom finále.
FOTO SAZ/MARTIN PUPIŠ
Michaela Pešková, žiaľ, nenadviazala na výbornú letnú zámorskú formu, v Gävle skončila svoju púť už v rozbehoch.
FOTO UNB
Simona Takácsová zaujala v semifinále na 100 m prekážok najlepšou štartovou reakciou.
FOTO PAVOL UHRIN