Pre koronavírus zrušili Viedenský maratón, stop aj pre majstrovstvá Slovenska

Šíriaci sa koronavírus stopol ďalší slovenský šampionát. Maratónsky, ktorý sa mal uskutočniť ako súčasť 37. ročníka Viedenského maratónu v nedeľu 19. apríla, sa neskutoční. O národné tituly mali v rakúskej metropole bojovať aj maďarskí a rakúski vytrvalci.

Organizátori podujatia, ktorí ešte v pondelok v stanovisku zaslanom Slovenskému atletickému zväzu neuvažovali o zrušení podujatia, o 48 hodín názor zmenili názor, a v stredu popoludní Viedenský maratón, najväčšie rakúske bežecké podujatie so 45-tisíc účastníkmi z približne 130 krajín, pre tento rok definitívne zrušili.

„Keďže z dôvodu rôznych iných plánovaných aktivít vo Viedni už do konca roka neexistuje priestorová kapacita na uskutočnenie maratónu, 37. ročník sa preto uskutoční až 18. apríla 2021,” uvádza sa vo vyhlásení organizačného výboru. „V Rakúsku aj ďalších krajinách boli prijaté ďalekosiahle opatrenia na elimináciu šírenia ochorenia Covid-19. Európa je vo naozaj vo výnimočnej situácii. Uskutočniteľnosť podujatia za týchto okolností nebola možná. Je nám veľmi ľúto všetkých bežcov a všetkých našich spolupracovníkov, ktorí sa na toto podujatie pripravovali  s veľkým nasadením dlhé mesiace.“

“Vzhľadom na krízu zasahujúcu množstvo krajín a zodpovednosť voči všetkým bežcom a celej populácii, nemôžeme spraviť nič iné, iba prijať rozhodnutie o neuskutočnení Viedenského maratónu,” uviedol pre ORF Wolfgang Konrad za organizačný výbor Viedenského maratónu.

„Rozhodnutie berieme na vedomie. Samozrejme, náhradný slovenský šampionát, ak to okolnosti umožnia, sa uskutoční ešte v tomto roku. V tejto chvíli je však predčasné hovoriť o mieste či termíne. Zariadime sa podľa vývoja situácie,“ uviedol prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.

„Žiaľ, stalo sa. Neostáva mi nič iné len ďalej trénovať, hoci je to veľmi zložité, lebo neviem, na čo sa mám pripravovať, a kedy znova pobežím na nejakej súťaži,“ povzdychol si najlepší slovenský vytrvalec Tibor Sahajda, ktorý sa chcel práve na Viedenskom maratóne pokúsiť atakovať čas, ktorý by mu vyniesol miestenku na OH 2020 v 🇯🇵 Tokiu.

Na výrazný posun svojho osobného maxima pomýšľal vo Viedni aj ďalší popredný slovenský vytrvalec Marek Hladík, ktorý je, zdá sa, v životnej forme a v nedeľu si v Majcichove na slovenskom šampionáte podstatne zlepšil osobák na 10 km na ceste.

„Bohužiaľ, zasiahla vyššia moc, s tým naozaj nič neurobíme. Najhoršia je však tá neistota. Nevieme, čo ďalej, či a kedy budeme súťažiť. Otázne je aj to, či vôbec budú olympijské hry v Tokiu ešte v tomto roku. Kvalifikácia na ne sa komplikuje všetkým maratóncom aj chodcom. Myslím si, že by bolo rozumnejšie odložiť hry o rok či o dva,“ podotkol Sahajdov tréner Vladimír Molčan.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Na snímkach Tibor Sahajda s koučom Vladimírom Molčanom a prezident SAZ Peter Korčok.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk