Zaujímavosti zo zákulisia svetovej atletiky

Plány kenských favoritov Kipchogeho a Keitanyovej

Tridsiaty ôsmy ročník maratónu v Londýne ponúka ako každý rok hviezdnu zostavu vytrvalcov. Traťový rekordér (2:03:05) a olympijský víťaz z Ria 2016 Eliud Kipchoge dúfa, že k triumfom v rokoch 2015 a 2016 pridá tretí. Pred ním to dokázali len Mexičan Dionicio Cerón (1994) a ďalší Keňan Martin Lel (2005, 2007, 2008). „Ak zvíťazím tretíkrát, budem najšťastnejší muž na zemeguli,“ tvrdil 33-ročný Kipchoge a pri otázke, či v nedeľu zaútočí na Kimettov svetový rekord 2:02:57 h, len tajnostkársky odvetil: „Chcem zabehnúť prekrásne preteky, ale čas nemienim predpovedať.“

Kipchogeho krajanka Mary Keitanyová, ktorá vlani práve v Londýne utvorila svetový rekord 2:17:01 h v čisto ženskom behu, túži aj po absolútnom svetovom rekorde. Ten patrí Britke Paule Radcliffovej časom 2:15:25 h. „Prekonať tento výkon je môj celoživotný cieľ. Kým budem behať, budem sa oň pokúšať,“ prezradila Keitanyová.

Faraha zaujíma britský rekord  

Olympijský víťaz na 5000 a 10 000 m Mo Farah sa chystá na svoj druhý maratón. V Londýne skončil pred štyrmi rokmi v premiére na kráľovskej vytrvaleckej trati ôsmy za 2:08:21 h. Nedeľný cieľ 34-ročného Brita so somálskymi koreňmi je pokúsiť sa dostať sa do prvej trojky a prekonať britský rekord Steva Jonesa 2:07:13 h z maratónu v Chicagu v roku 1985. „Od roku 2014 až doteraz som sa naučil v súvislosti s maratónom veľmi veľa. Uvidíme, čo z toho vyťažím, ale nechcem mať priveľké oči. Pôjdem krok za krokom, najbližší je prekonanie britského rekordu. Chcem bežať vo vedúcej skupine a uvidíme, čo z toho vzíde,“ vyhlásil Farah, ktorý vo svojej úspešnej kariére plánuje pokračovať až do olympijských hier v roku 2020.

Po pôrode túži šprintovať ešte rýchlejšie ako doteraz

Jamajská šprintérka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová má ešte jednu túžbu: chce sa ako štvrtá žena v histórii dostať v behu na 100 metrov pod 10,70 sekundy. Doposiaľ to dokázali len Američanky Florence Griffithová-Joynerová (10,49/1988), Carmelita Jeterová (10,64/200) a Marion Jonesová (10,65/1998). Jamajčankin osobný rekord z júna 2012 je 10,70. „Ešte som vo svojej kariére nedosiahla všetko, chcel by som na stovke zabehnúť čas pod 10,70. Viem, že na to mám,“ vyhlásila 31-ročná Fraserová-Pryceová v rozhovore pre denník Jamaica Gleaner. Olympijská víťazka na 100 m z Pekingu 2008 a Londýna 2012 sa na atletické ovály vracia po materskej pauze, 8. augusta 2017 priviedla na svet syna Zyona. „Mnoho ľudí hovorí, že návrat po pôrode je ťažký. Ale – ktorý deň v živote nie je ťažký? Už len samotný tréning je mimoriadne náročný. Čas spod 10,70 je ďalšia výzva v mojej atletickej kariére,“ podotkla 7-násobná majsterka sveta.

Bolt bude znova trénovať s Borussiou Dortmund

Najrýchlejší muž planéty Jamajčan Usain Bolt, ktorý si v marci zatrénoval s nemeckým bundesligovým futbalovým tímom Borussia Dortmund, sa vráti so klubu na ďalšiu skúšku. „Pre mňa je to skvelá príležitosť. Mnohí si myslia, že túto vec beriem ako žart, ale kdeže – môj záujem je seriózny. Vraciam sa do Dortmundu, kde ostanem trénovať tri týždne, aby som zistil, na akej úrovni sú moje futbalové schopnosti, prípadne zistil, v čom sa ešte musím zlepšiť,“ prezradil osemnásobný olympijský víťaz v šprintoch pre ESPN.

Na Boltov tréning s Borussiou Dortmund bolo 23. marca predpoludním zvedavých 1409 divákov. V závere tréningu sa v penaltovom rozstrele aj on postavil k bielemu bodu a ľavačkou s istotou skóroval. „Vidieť, že futbalu rozumie a užíva si ho. Má talent, ale ak sa chce presadiť na vyššej úrovni, čaká ho ešte dosť práce,“ komentoval Boltov futbalový tréningový výkon tréner Borussie Peter Stöger.

(GB)

Text k foto:

Takto hlavičkoval Usain Bolt v zápase 8 proti 8 na tréningu Borussie Dortmund 23. marca tesne nad malú bránku.

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk