Olympijský šampión Matej Tóth sa sústredí výlučne na ME v Berlíne, teší sa zo stoviek športujúcich detí v akadémii nesúcej jeho meno

Olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth plánuje najbližšie preteky až 26. mája na 49. ročníku Záhoráckej dvadsiatke v Borskom Mikuláši, kde sa pokúsi získať jubilejný desiaty titul majstra Slovenska na 20 km. Blížiace sa MS družstiev v čínskom Tchaj-cchangu (5. – 6. mája) vynechá a do augustových ME v Berlíne, kde bude na 50 km obhajovať striebro z Zürichu 2014, bude štartovať len na domácich podujatiach.

„Víťazná marcová Dudinská päťdesiatka ma energeticky nevyšťavila, ale svaly mi už dávajú pocítiť, že som sa prehupol oficiálne do veteránskeho veku,“ vravel s úsmevom 35-ročný chodecký virtuóz na bratislavskom stretnutí s médiami, na ktorom prezentoval svoj súťažný a tréningový plán do európskeho šampionátu a bilancoval ročné pôsobenie Športovej akadémie Mateja Tótha. „Darmo, už nie som najmladší, regenerácia svalov mi trvá už dlhšie ako kedysi.“

Matej Tóth pred necelým mesiacom, presne 24. marca, 582 dní od svojho olympijského triumfu, absolvoval prvé preteky na 50 km. Tretí raz v kariére (po Poliakovi Augustynovi ako druhý v histórii) vyhral Dudinskú päťdesiatku a zašliapal svetový výkon roka 3:42:46 h. Napriek tomu sa rozhodol vynechať tímové MS.

„Päťdesiatka v Tchaj-changu neprichádzala do úvahy a na kvalitný čas na dvadsiatke si pre resty v rýchlosti ešte netrúfam. Pre mňa nemá nijaký zmysel skončiť niekde na 20. mieste. Celé svoje úsilie zameriavam na jediný vrchol sezóny – tentoraz berlínske ME. Úspešnému vystúpeniu som podriadil všetko. Takto to, s výnimkou vlaňajška, fungovalo už aj v posledných rokoch. Rôčky pribúdajú, moje telo sa z tréningovej záťaže a zo súťaží zotavuje oveľa pomalšie, preto si preteky starostlivo vyberám. Ak sa však už rozhodnem postaviť sa na štart, potom už idem úplne na maximum.“  

Zverenec trénera Mateja Spišiaka sa momentálne pripravuje doma v Banskej Bystrici, kde má vo VŠC Dukla k dispozícii všetko, čo potrebuje. Zdravotne je v poriadku, len ho trochu ťahá zadný stehenný sval na pravej nohe. „Zrejme je to dôsledok väčšieho zaťaženia, ale nie je to nič vážne,“ podotkol Tóth.

Po Záhoráckej dvadsiatke by mal na druhý deň 27. mája absolvovať preteky na 5 km na 21. ročníku medzinárodného mítingu v Hlohovci a 2. júna v Banskej Bystrici súťaž na 5000 m na dráhe v rámci 2. kola slovenskej atletickej ligy. Od 4. do 17. júna plánuje sústredenie na Štrbskom Plese a tesne pred odchodom na kľúčové vysokohorské sústredenie vo výške 2200 metrov nad morom v Taliansku (Livigno a Trepalle, 2. – 22. júla) sa ešte predstaví na mítingu P – T – S v Šamoríne v pretekoch na 3000 m na dráhe. Štart päťdesiatky na ME v Berlíne je v utorok 7. augusta o 8.35 h.

Aká bude jeho ďalšia športová budúcnosť po európskom šampionáte, zatiaľ nevie. Plán má nastavený len po Berlín. „Čo bude potom, závisí aj od vystúpenia v Berlíne. Idem už len krok za krokom, no priznávam, že rád by som to potiahol až do olympiády v Tokiu 2020,“ zdôraznil Matej Tóth.

Olympijský víťaz okrem prípravy na ME venuje už od vlaňajška množstvo času práci pre Športovú akadémiu Mateja Tótha (ŠAMT). „Dvakrát týždenne športuje v našej akadémii vo viac ako 70 školách na celom Slovensku približne 1200 detí. Vyškolili sme 120 trénerov, 80 z nich má s nami pracovno-právny vzťah. Aj vďaka tomu sme skvalitnili telesnú výchovu na školách a veľmi sa tešíme, že ide o aktívny projekt, ktorý má nepriamy dosah na 20-tisíc žiakov prvého stupňa základných škôl,“ zdôraznila riaditeľka ŠAMT Mária Bedleková.

Pri rozbiehaní projektu Matejovi výrazne pomohol mobilný operátor O2 Slovakia. „Vďaka úspešnej spolupráci sme sa dohodli na generálnom partnerstve,“ informoval konateľ občianskeho združenia ŠAMT Daniel Pastorek.

Kým vlani spoločnosť O2 Slovakia finančne podporila fungovanie 24 akadémií (každú sumou približne 3500 eur), v tomto roku ich bude dokonca až 40. O celoročné bezplatné fungovanie O2 ŠAMT sa môžu uchádzať základné školy z celého Slovenska, stačí sa zaregistrovať cez platformu www.dobravec.o2.sk.

„Šancu získať grant má v každom kraji päť škôl,“ pripomenula marketingová manažérka O2 Slovakia Michaela Sakálová. „Projekt nás od začiatku zaujal, verili sme mu, nadchli sme sa preň a už vidíme prvé výsledky. Aj preto sme sa rozhodli predĺžiť a prehĺbiť spoluprácu.“

O športovú stránku chodu ŠAMT sa stará najmä Michal Tóth, športový riaditeľ projektu a starší brat chodeckého šampióna. „Pilier našej špeciálnej metodiky je vývojová kineziológia, ktorú zastrešuje fyzioterapeut Denis Freudenfeld. Venujeme sa aj mentálnemu tréningu, ktorý je zameraný na koncentráciu a v tejto oblasti spolupracujeme s detskou psychologičkou. Nechceme, aby výsledný efekt nášho špeciálneho tréningového programu bol len o emóciách a subjektívnych pocitoch, ale aby bol hmatateľný. Už pri druhom z troch testovaní počas roka bolo jasne vidieť vplyv efektu pravidelného tréningu,“ zdôraznil Michal Tóth.

Vlani, keď musel Matej Tóth na istý čas nútene prerušiť športovú kariéru, navštívil vyše 100 škôl od západu na východ. Akadémiu nesúcu jeho meno propagoval aj v Sobranciach, Medzilaborciach či Veľkých Kapušanoch. „Stretnutia s malými športovcami ma aj v zložitej životnej situácii nabíjali pozitívnou energiou. Dojalo ma, keď stovky detí skandovali moje meno, veľmi ma takáto podpora vzpružila,“ priznal slovenský Športovec roka 2016. „Veľký záujem detí ma príjemne prekvapil. Pri návštevách jednotlivých krúžkov sa neraz zapojím do tréningu aj osobne. Je úžasné vidieť nadšenie a odhodlanie športujúcich detí. Cítim sa medzi nimi naozaj skvele.“

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Matej Tóth a Michaela Sakálová z O2 Slovakia na piatkovom stretnutí s médiami.

FOTO VLADIMÍR ŠKOREC

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk