Čokoládová tretra na Slovensku už v štyroch mestách, ambasádormi dvojičky Velďákové, prekážkar Kováč a šprintér Volko

K množstvu zaujímavých projektov pre najmenších adeptov atletiky pod patronátom Slovenského atletického zväzu – spomeňme Detskú atletiku, Bavme deti športom, Detskú P – T – S, Detskú štafetovú ligu, Hľadáme nových olympionikov, Zo škôl do atletických klubov, cezpoľný beh miešaných družstiev či dlhodobú korešpondenčná súťaž – pribudol ďalší. Občianske združenie a rovnomenný klub Atletika Košice o. z. priniesli na Slovensko populárnu Čokoládovú tretru, v Česku mimoriadne populárnu súťaže pre najmenších adeptov kráľovnej športov vo veku od 6 do 11 rokov.

Kým vlani sa v rámci Čokoládovej tretry, ktorá je už roky neoddeliteľná súťaž chýrnej ostravskej Zlatej tretry, u nás súťažilo iba v Košiciach, v tomto roku sa rozšírila do štyroch miest. Základné kolá sa uskutočnia v máji – 16. v Bratislave, 17. v Košiciach, 18. na štadióne na ZŠ L. Novomeského v Lučenci a 23. na mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom.

„Odhadujem, že na Slovensku sa do Čokoládovej tretry zapojí v tomto roku približne 2000 detí,“ približuje plány v tomto ročníku kľúčový muž v pozadí slovenskej časti projektu Stanislav Návesňák, bývalý výborný bežec na 400 m prekážok a účastník MS 1987 v Ríme. „Detičky súťažia v troch vekových kategóriách – 6 až 7-ročné pobežia 100, 8 až 9-ročné 200 a 10 až 11-ročné 300 metrov. Najlepšie tri v každej kategórii v každom zo základných kôl sa kvalifikujú do slovenského finále 1. júna, pričom súťažiť sa bude na Monde na Hlavnej ulici v centre Košíc. Účasť v ostravskom superfinále 13. júna v predprograme Zlatej tretry si vybojujú dvaja najrýchlejší, čiže celkovo bude Slovensko zastupovať v Ostrave 12 detí. Myslím si, že pre deti z atletických prípraviek je to dobrá motivácia. “

Keďže Čokoládová tretra expandovala aj do Poľska (základné kolá budú v troch mestách) v superfinále sa predstaví 24 detských „rýchlikov“ z Česka a po 12 z Poľska a Slovenska.

Vlani boli ambasádormi slovenskej časti Čokoládovej tretry bronzový na MS 1997 v Aténach v behu na 110 m prekážok Igor Kováč a skokanské dvojičky Dana a Jana Velďákové. V tomto roku k nim pribudol aj najrýchlejší Slovák Ján Volko. „Potešilo ma, že detičky budú mať možnosť súťažiť na pretekoch šprintérskeho typu, lebo väčšina podobných podujatí je zameraná na vytrvalostné disciplíny,“ pripomenul šiesty najrýchlejší šprintér na 60 m z nedávnych halových MS v Birminghame.

V minulosti sa najmenší adepti atletiky stretli na Čokoládovej tretre dokonca aj s Usainom Boltom. „Raz v Ostrave a raz v Prahe na Juliske U nás v Košiciach síce šprintérska legenda vlani nebola, no najlepší dostali tričko s jeho originálnym podpisom,“ prezradil Stanislav Návesňák.

(GB)  

Text k foto:

Otec myšlienky Čokoládovej tretry na Slovensku Stanislav Návesňák a nový ambasádor podujatia Ján Volko.

FOTO JÁN LUKY

Vlani boli ambasádormi podujatia skokanské dvojičky Dana a Jana Velďákové a bývalý výborný prekážkar Igor Kováč.

FOTO ARCHÍV (sn)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk