Zasadnutie sekcií dlhých behov a vrhov: kritici na odborných debatách zvyčajne absentujú

V závere týždňa zasadali v Banskej Bystrici dve sekcie disciplín – najskôr vrhačská a potom aj pre dlhé behy. Obe sekcie hodnotili rok 2018 a v rámci zasadnutia sa uskutočnili oponentúry tréningových plánov na rok 2019.

„Súčasťou rokovania boli návrhy na koncepčné riešenie najpálčivejších problémov. Žiaľ, opakuje sa situácia, že tí, čo na nedostatky poukazujú a sú nespokojní, na rokovaniach sekcií pravidelne chýbajú,“ pripomenul šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš. „Aj teraz sa prejavil problém, s ktorým sa, žiaľ, v našom hnutí často stretávame. Ľudia, ktorí majú iný názor, sa vyhýbajú komplexnej diskusii, a preto mnohokrát aj dobré návrhy končia svoj život len v kuloárnych diskusiách a nie v praxi a v prospech celej atletiky. Keďže návrhy nespokojných nie sú vystavené odbornej diskusii, nemôžu byť mnohokrát konfrontované s realitou.“

Šéftréner na margo slabšej účasti trénerov na zasadnutí spomenutých dvoch sekcií podotkol, že tento rok bol atypický v neskorej uzávierke nominačných kritérií EA a IAAF na vrcholné podujatia, pričom na poslednú chvíľu došlo aj k vážnym zmenám ako zrušenie trackathlonu v rámci súťaží na Európskych hrách 2019 v Minsku či odloženie zavedenia svetového rebríčka ako hlavného kvalifikačného kritéria pre účasť na MS 2019 v Dauhe.

„Na zasadnutí sekcií vrhov a dlhých behov zaznel návrh, že tréneri, ktorí sa nebudú pravidelne zúčastňovať na rokovaniach, budú mať krátené odmeny, prípadne ich športovci financie na prípravu. Žiaľ, opäť môžem len konštatovať, že tí, ktorí volajú po systéme, sú obyčajne najnesystémovejší a svoje názory prezentujú len na fórach, ktoré na to nie sú určené. N odborných debatách pravidelne absentujú,“ zdupľoval Martin Pupiš.

Pre sekciu vrhov a hodov ostáva najkomplexnejšou úlohou na rok 2019 pripraviť čo najlepšie pretekárov na Európsky pohár 9. a 10. marca 2019, ktorý SAZ organizuje v Šamoríne. K lídrom smerom k MS 2019 a OH 2020 by mali patriť už tradične Marcel Lomnický a Martina Hrašnová, o účasť na týchto podujatiach by sa mali usilovať i ďalší (Kaňuchová, Slezák, Žeňúch).

„Vo vrhoch možno konštatovať, že sa popri tradičných lídroch objavujú pozitívne záblesky v podobe kvalitných výkonov nastupujúcej generácie, čo vnímame pozitívne,“ skonštatoval šéftréner SAZ. „Naopak, za negatívum považujeme rozmáhanie sa trénovanie bez priameho dohľadu trénera, čo je veľmi rizikové – najmä u mladých pretekárov a nielen v technických disciplínach.“

Bežecká sekcia na banskobystrickom zasadnutí opakovane konštatovala, že ústretové kroky SAZ k celej bežeckej komunite neboli využité v dostatočnej miere, aj keď na druhej strane je potešiteľné zlepšenie Tibora Sahajdu, Veroniky Zrastákovej a mladej Eleny Duškovej. Nad výsledkami ostatných bežcov výrazne vynikajú výsledky zverencov martinského kouča Pavla Slouku: Gabriela Gajanová skončila na 800 m štvrtá na juniorských MS v Tampere, zlepšila sa na 2:01,90 min a kvalifikovala sa aj na ME dospelých v Berlíne, Andrej Paulíny si vybojoval na 1500 m bronz na ME do 18 rokov v Györi a na OH mládeže v Buenos Aires skončil v nezvyčajnej kombinácii tisícpäťstovky a krosu na 4 km deviaty, ale najlepší z Európanov.

„Vytrvalci by chceli ponúknuť mladým pretekárom spoločnú prípravu, kde by mali možnosť navzájom sa niečo podučiť alebo sa potiahnuť na tréningoch, pričom elitní tréneri by mohli svojim mladším nasledovníkom pomôcť cennými radami,“ informoval Martin Pupiš.

V dôsledku nižšej účasti a atypického termínu sa účastníci tohtotýždňových zasadnutí oboch sekcií zhodli, že počas plánovaných akcií by sa mali uskutočniť ešte ďalšie stretnutia členov sekcií, kde by sa detailne prebrali odborné a koncepčné veci na oveľa širšom fóre.

(GB)

Text k foto:

Najúspešnejší v sekcii behov v roku 2018 boli zverenci Pavla Slouku (vľavo) Gabriela Gajanová a Andrej Paulíny.

FOTO ARCHÍV SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk