SADA plánuje spoluprácu so špičkovými športovcami, vlani najviac testovala atlétov

Antidopingová agentúra Slovenskej republiky (SADA) vykonala v roku 2017 zo svojej iniciatívy 310 odberov vzoriek moču, ďalších 241 uskutočnila v spolupráci s národnými a medzinárodnými športovými zväzmi, na podujatiach národného, európskeho alebo svetového významu.

„Odbery vykonané z poverenia SADA rozdeľujeme na súťažné a mimosúťažné, ktorých bolo vlani až 73 percent,“ skonštatovala riaditeľka SADA Žaneta Csáderová.

V roku 2017 bolo ukončených 11 prípadov porušení antidopingových pravidiel. „SADA zaznamenala osem prípadov užívania zakázanej látky, tri prípady porušenia antidopingových pravidiel boli neanalytického charakteru. Všetkých jedenásť porušení za rok 2017 sa týkajú kulturistiky a naturálnej kulturistiky. Percentuálne je to 3,5 percenta zo všetkých testov, čo je dosť vysoké číslo vzhľadom na celkový počet uskutočnených odberov, ktoré vykonala SADA z vlastnej iniciatívy,“ informovala Csáderová.

Najviac odberov vzoriek moču sa v réžii SADA uskutočnilo v atletike (49). Nasledujú ľadový hokej (44), kulturistika a fitnes (40), biatlon (26), lyžovanie (19), vzpieranie (17), rýchlostná kanoistika (15), vodný slalom (15) a cyklistika (12). SADA vlani udelila aj tri terapeutické výnimky na zakázané látky inzulín (peptidové hormóny) a prednizón (glukokortikoidy).

V minulom roku Antidopingová agentúra SR poskytla až 126 odborných konzultácií týkajúcich sa liekov a výživových doplnkov. Takisto získava skúsenosti s odbermi krvi a vytvára zázemie pre postupné profilovanie hematologického modulu biologického pasu športovca (ABP). V roku 2017 vykonala 8 odberov pre ABP a 14 odberov krvi pre analýzu rastového hormónu (GH).

Jeden z hlavných cieľov SADA v budúcnosti je rozšíriť spoluprácu so špičkovými športovcami. „Osobne som veľmi rada, že SADA má záujem o názor športovcov a ich skúsenosti z praxe. Je to veľmi dôležité pre kvalitné vzájomné fungovanie a budovanie korektných vzťahov, pretože športovec často vníma antidopingovú agentúru ako nepriateľa a spolupracuje z povinnosti,“ uviedla úspešná biatlonistka, trojnásobná olympijská šampiónka Anastasia Kuzminová.

O dopingu vie svoje i zlatý medailista v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth, ktorý vlani čelil obvineniam z porušenia antidopingových pravidiel a od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) dostal dočasný zákaz činnosti. Tóth napokon po obrovskom úsilí svoje meno očistil, IAAF a Jednotka atletickej integrity (AIU) sa neodvolali proti oslobodzujúcemu verdiktu disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu, ktorá akceptovala Tóthovo vysvetlenie podložené desiatkami analýz expertov zo zahraničia i zo Slovenska.

Matej Tóth tiež víta iniciatívu SADA efektívnejšie komunikovať so športovcami. „Predovšetkým som rád, že SADA sa zaradila medzi športové inštitúcie, ktoré načúvajú hlasu športovcov a rešpektujú ho. Športovci by mali byť súčasť diskusie o veciach, ktoré sa ich bytostne týkajú. Myslím, že aj na Slovensku by bolo vhodné mať zástupcov z radu športovcov, ktorí by zintenzívnili komunikáciu so SADA,“ myslí si chodecký šampión.

Tóth vyzdvihol aj vytvorenie Antidopingovej charty, ktorá definuje práva športovcov v kauzách v súvislosti so zakázanými látkami: ,,Iniciatíva ohľadne Antidopingovej charty išla od športovcov, presnejšie od komisie športovcov WADA. Na ňu som sa obrátil aj po mojom prípade, veľa z mojich návrhov je spomenutých aj v charte. Pozostáva zo 16 kapitol a mala by byť plne implementovaná v roku 2021 ako súčasť antidopingového kódexu, čiže bude záväzná pre všetky organizácie, ktoré ho prijmú. Medzi najdôležitejšie kapitoly patria pasáže, ktoré by napríklad aj mne v mojom prípade značne uľahčili obhajobu – právo na spravodlivosť, prístup k informáciám, právo na zastúpenie, vzájomné rešpektovanie práv a právo na účinnú nápravu.“

(SPR, GB)

Text k foto:

Antidopingová agentúra SR (SADA) dnes predstavila kampaň zameranú na začínajúcich športovcov, v ktorej chcú pomôcť aj dvaja olympijskí víťazi Nasťa Kuzminová a Matej Tóth. Zľava lekár a antidopingový komisár Ľubomír Gulán, riaditeľka SADA Žaneta Csáderová, Nasťa Kuzminová, Matej Tóth a herec Stanislav Staško.

FOTO SPR/JANA TUHÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk