Slováci ovládli guliarsky míting v Olomouci: Šula ml. aj Váleková si zlepšili osobné rekordy

Nádejný guliar Karel Šula ml. (Slávia UK Bratislava) suverénne vyhral súťaž starších žiakov na 19. ročníku vianočného halového vrhačského mítingu v Olomouci a postaral sa aj o najlepší tohtoročný slovenský výkon v tejto vekovej kategórii do 15 rokov. Druhý skončil ďalší Slovák Patrik Dudáš z MŠK Vranov nad Topľou výkonom 15,66 m.

Šula ml. vo všetkých 5 platných pokusoch prekonal 17 m. Syn slovenského exrekordéra a dvakrát piateho na halových ME (1988, 1989) Karla Šulu st. dosiahol hneď v prvej sérii 17,85 m a o 5 cm si zlepšil osobný rekord z bratislavských pretekov Zo školských lavíc do haly Elán.

„Z Karlovho osobného rekordu mám, samozrejme, radosť. Aj päťcentimetrový posun sa počíta. Mal trochu problémy s užšou výsečou, ale v rámci svojich možností sa aj s touto prekážkou vyrovnal. Osobák je vždy cenný, preto si jeho výkon vážim,“ skonštatoval tréner a otec v jednej osobe Karel Šula starší.

Šula ml. v rozlúčkových pretekoch s kategóriou staršieho žiactva potvrdil svoju štvrtú priečku v historických slovenských tabuľkách 15-ročných guliarov za Denisom Englišom (18,87 – 2007), Martinom Kolenčíkom (18,58 – 2000) a Pavlom Pankuchom (18,38 – 1990).

V súťaži dorasteniek triumfovala Natália Váleková (Atletika ŠK Skalica, od septembra tréner Jozef Párička), ktorá si 3-kilovou guľou zlepšila osobný rekord na 15,44 m. Študentka Gymnázia na Tajovského ulici v Banskej Bystrici zaostala za slovenským rekordom Martiny Danišovej (Hrašnovej) z roku 2000 len o 41 cm. Sedemnásťročná talentovaná vrhačka vyhrala aj súťaž junioriek 4-kilovým náčiním (13,83 m).

V kategórii dorastencov triumfoval Jaroslav Greguš (AC Stavbár Nitra) výkonom 16,80 kg päťkilogramovou guľou, juniorskú súťaž (6 kg guľa) ovládli tiež Slováci: zvíťazil Adrián Baran z MŠK Vranov n/T. (17,65) pred Nitranom Samuelom Kováčom (17,42), ktorý bol aj druhý medzi mužmi (14,94). Druhú priečku si vybojovala i staršia žiačka Monika Marjová (MŠK Vranov n/T.) výkonom 12,46 m.

(GB)

Text k foto:

Adrián Baran vyhral v Olomouci súťaž juniorov.

FOTO ARCHÍV SAZ

Karel Šula mladší si zlepšil osobný rekord v súťaži starších žiakov výkonom 17,85 m.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk