Zákulisie Eugene: Skromnejšie ubytovanie a štvorcový štadión!

Šampionátová atmosféra je vždy špecifická. No ťažko dnes porovnávať to, ako boli zorganizované historicky prvé majstrovstvá sveta v roku 1983 vo fínskych Helsinkách s tým, čo aktuálne prežívajú športovci a členovia jednotlivých výprav v americkom Eugene.

V poradí osemnásta edícia najvýznamnejšieho atletického podujatia je však odlišná aj od katarského šampionátu z roku 2019. „Ak sme hodnotili, že šampionát v Dauha bol čudný, tak tento je zaručene ešte o niečo zvláštnejší,“ skonštatoval šéftréner SAZ Martin Pupiš. Slovenská výprava má v americkom Oregone 10 člennú výpravu, v ktorej je päť športovcov. Na podujatiach tohto druhu sa zvyčajne nocuje v takzvaných oficiálnych hoteloch, ktoré sú zaradené do skupiny partnerov šampionátu. Prepojené sú zvyčajne pravidelnou kyvadlovou dopravou a športovcom ponúkajú komfort potrebný na prípravu a regeneráciu. Luxus nebýva podmienkou, pretože športovci vyžadujú skôr účelnosť a blízkosť športoviska. Aj toto je v Eugene trochu iné. „Na rozdiel od iných šampionátov sme samozrejme počítali so skromnejším ubytovaním. V Oregone nocujeme na školských internátoch, ktoré nie sú ani náhodou lepšie od tých, aké máme doma na Slovensku,“ skonštatoval Martin Pupiš.

Slovenská výprava je ubytovaná v budove, kde nocuje aj Jamajka, Slovinsko, Grécko, Portugalsko, Turecko, Litva, alebo aj Lotyšsko. A kritika väčšiny výprav smeruje najmä ku kvalite ubytovania. „Chybou sú neklimatizované izby, ktoré sú naozaj skromne zariadené a navyše vo viacerých prípadoch bez vlastného sociálneho zariadenia,“ vysvetlil Martin Pupiš. Nuž a strava mala byť pôvodne cez bodovací systém prakticky na prídel „Tento nezmysel sa zatiaľ v praxi neuplatňuje, takže nehladujeme. Pravdou však je, že každé ubytovacie zariadenie má svoju jedáleň a každá ponúka niečo iné,“ vysvetlil Pupiš.

Okrem toho si športovci museli zvyknúť aj na skutočnosť, že štadión určený na rozcvičovanie má tvar štvorca. To však nie je samozrejme žiaden zásadný problém. Horšie je to, že organizátor podujatia prakticky znemožnil účastníkom majstrovstiev prístup do hľadiska. A to je na takomto podujatí mimoriadne nezvyčajné. „Priznám sa, že toto nás to šokovalo,“ povedal Martin Pupiš. „Každá výprava má pridelených len zopár lístkov. Napríklad naša desaťčlenná má 2 lístky na tribúnu. Zvyšok nemá šancu dostať sa na štadión,“ spresnil Pupiš. V atletike je roky zaužívaná formulácia „Atléti na prvom mieste,“ no v Eugene to akosi nefunguje. „Považujeme naozaj za nezmyselné, že športovci nemajú šancu vidieť ani len svojich tímových kolegov. Našťastie, zatiaľ sa tento nezmysel darí obchádzať,“ prezradil Martin Pupiš. Ťažko hľadať dôvody tohto naozaj neštandardného rozhodnutia. Môžeme len hádať, že svoje v tom zohrala asi aj menšia kapacita štadióna. Pretože Hayward Field je síce nádherný špecializovaný atletický stánok. No má kapacitu len 30-tisíc divákov. Pre potreby šampionátu sa časť tribúny navyše upravuje na komentátorské stanovištia jednotlivých televíznych vysielateľov a pre akreditovaných žurnalistov. Do hľadiska sa dostane aj množstvo pozvaných hostí, takže do predaja ide menej ako dve tretiny celej kapacity. A keďže sa v poradí 18. majstrovstvá sveta v atletike konajú na najmenšom štadióne, aký doteraz hostil toto po olympiáde najvýznamnejšie atletické podujatie, tak sa zrejme hľadala cesta, ako dostať na tribúnu čo najviac platiacich divákov. Inak doteraz najväčší štadión ponúkol atletickému sviatku čínsky Peking s kapacitou 80-tisíc divákov.

Sebastian Coe a jeho hostia.

Majstrovstvá sveta sú tradične miesto, kde sa za kulisou veľkých športových výkonov odohráva aj množstvo aktivít v rovine športovej diplomacie. Prezident SAZ Peter Korčok napríklad absolvoval oficiálnu večeru, ktorú organizovala Svetová atletika (WA). „Hostiteľom bol Sebastian Coe a prišiel aj šéf MOV Thomas Bach, ktorý sleduje súťaže aj priamo na štadióne,“ informoval Peter Korčok, ktorý sa v Eugene zvítal aj so Sergejom Bubkom. Veď iba nedávno bol hosťom atletického mítingu P-T-S v Šamoríne (2017). „Prezident Sebastian Coe mal naozaj pekný príhovor. Vyzdvihol skutočnosť, že v atletike sa presadzujú atléti zo všetkých kontinentov. A hneď na úvod šampionátu získali medailové umiestnenia krajiny ako Peru, alebo Dominikánska republika. A to sa nemôže stať v žiadnom inom športe. Na majstrovstvách sveta v atletike štartujú športovci z viac ako 200 krajín sveta,“ doplnil Peter Korčok. Len na porovnanie. Druhý najvýznamnejší olympijský šport – plávanie, mal na nedávnych MS v Budapešti účastníkov zo 70 krajín sveta. „Sebastian Coe a Thomas Bach sa preto zhodli, že atletika je stále najvýznamnejším olympijským športom. A jej budúcnosť vidí optimisticky,“ dodal Peter Korčok. Slovensko reprezentuje v Eugene päť atlétov, ktorí celkovo absolvujú 7 štartov v štyroch disciplínach. Dvojica chodcov už absolvovala 20 km a ešte ich čaká premiérová 35 kilometrová trať. Rovnakú porciu si dajú v Eugene aj ženy a okrem nich ešte čakáme na 400 m prekážok žien, kde sa predstaví Daniela Ledecká.

(SAZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk