Dlhoročná vytrvalá snaha Martinčanov o nový štadión priniesla ovocie

V Martine, kde napríklad vyrástla piata najlepšia tisícpäťstovkárka z OH 2012, bronzová na 800 m z ME 2010, juniorská majsterka Európy a vicemajsterka sveta na 800 m Lucia Hrivnák Klocová, sa konečne dočkajú 400-metrového moderného bežeckého oválu. Základný kameň nového športového areálu Spojenej školy v Martine “poklepali” v stredu županka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová, primátor Martina Ján Danko, riaditeľ Spojenej školy v Martine Jozef Zanovit a aj prezident SAZ Peter Korčok.

Martinskí atléti športovali dlhé roky na 400-metrovom ovále na štadióne pri Sokolovni. Po roku 1989 bol štadión sprivatizovaný. Futbalisti a atléti na ňom síce ďalej trénovali, ale do štadióna sa nič neinvestovalo, chátral a napokon z neho museli odísť.

Atléti od roku 2012 využívajú na svoju činnosť areál s 250-metrovým tartanovým oválom na Východnej ulici na Severe, ktorý po dohode s mestom Martin financovali manželia Beáta a Vladimír Budzovci. Ten však slúži prevažne na tréningy a môžu sa na ňom konať len okresné mládežnícke súťaže. Od roku 2002 sa preto martinskí atléti, osobitne predseda Atletického klubu ZŤS Rudolf Honner, snažili o výstavbu atletického štadióna so 400-metrovým oválom na Hostihore za Priemyselnou školou strojníckou v priestoroch ihriska a bežeckého oválu lekárskej fakulty.

Istý čas to vyzeralo sľubne, keďže ministerstvo školstva poslalo na tento účel na účet mesta 5 miliónov korún a exitoval i prísľub na dotáciu od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) z prostriedkov pre rozvojové krajiny. Zo zámerov však zišlo, pretože s výstavbou nesúhlasilo vedenie lekárskej fakulty a neboli vysporiadané ani pozemky, ktoré patrili súkromným majiteľom. Mesto preto vrátilo ministerstvu aj spomenutú päťmiliónovú finančnú dotáciu.

V roku 2010 vzniklo občianske združenie „Štadión“, ktoré si dalo za úlohu postaviť futbalový a atletický štadión pri Spojenej škole v Martine, na ktorom by sa mohli organizovať nielen celoslovenské súťaže v oboch športoch, ale aj medzinárodné podujatia. Pracovalo pod vedením predsedu Rudolfa Honnera a riaditeľa Spojenej školy Jozefa Zanovita. Výhodou tohto zámeru bolo, že takmer celý pozemok patril Žilinskému samosprávnemu kraju (ŽSK) a okrajové vykúpilo mesto Martin v rokoch 2013 a 2014 od súkromných majiteľov z finančných zdrojov, ktoré zabezpečilo OZ Štadión. Hnací motor aktivít boli Alexander Lilge (prevzal funkciu predsedu OZ po R. Honnerovi) a Jozef Zanovit.

Prípravná etapa výstavby tohto športového areálu bola zavŕšená 17. januára 2012 podpísaním memoranda medzi ŽSK a mestom Martin za účelom združenia finančných prostriedkov na výstavbu štadióna. Poslanci ŽSK i Martina potom schválili vo svojich rozpočtoch po 60 000 € na projektové práce.

Výstavba bola rozdelená do dvoch etáp – v prvej sa mala vybudovať futbalová plocha, tartanový ovál s atletickými sektormi, inžinierske siete, oplotenie a osvetlenie, v druhej tribúna so sociálnym zázemím a príjazdová komunikácia s parkovacími plochami. Celý proces sa však skomplikoval nútenou správou mesta Martin. Navyše, pred ukončením prác na projekte martinskí futbalisti od zámeru spoločného štadióna upustili a začali pripravovať vlastný v areáli Pltníky.

Projekt bol urýchlene prepracovaný, ale medzitým stratilo platnosť územné rozhodnutie platné do 22. 10. 2017, ktoré sa muselo vybavovať odznova. Na konci roka 2018 bolo vydané i stavebné povolenie. Dodatočne sa však zistilo, že projekt nebol posúdený Slovenským atletickým zväzom, ktorý mal k nemu pomerne zásadné pripomienky. Tie boli potom zohľadnené vo vykonávacom projekte, ktorý na základe výsledku verejnej súťaže na projektanta spracovala firma Becker architekti s rozpočtovým nákladom stavby 2,25 milióna eur (prvá etapa).

Mesto Martin i Žilinský samosprávny kraj vyčlenili zo svojich rozpočtov na rok 2018 zhodne po 400-tisíc eur (boli potom presunuté na rok 2019) a v tomto roku pridelil Slovenský atletický zväz na tento účel tiež 400-tisíc eur. Vo verejnej súťaži na dodávateľa, v ktorej v zahraničnej konkurencii uspela spoločnosť Športfinal Bratislava, sa cena prvej etapy znížila o vyše 100-tisíc eur. Ďalšie financie sú plánované z rozpočtov ŽSK a mesta Martin v budúcom roku, keď by mala byť výstavba prvej etapy ukončená. Je potešiteľné, že projektant i dodávateľ stavby patria na Slovensku k najrenomovanejším v tejto oblasti. Plánovaný štadión by mal po dobudovaní druhej etapy (tribúna) získať certifikát IAAF (na Slovensku ho majú iba štadióny v Šamoríne a Banskej Bystrici) a po vybudovaní tretej etapy (rozcvičovacie priestory) dokonca tretí z piatich stupňov certifikátu IAAF.

Na tom, že po 17 rokoch sa túžba martinských atlétov stáva skutočnosťou, majú zásluhu predstavitelia Žilinského samosprávneho kraja (Juraj Blanár, Erika Jurinová, Peter Mrvečka), vedenie mesta Martin, OZ Štadión (Alexander Lilge), Spojená škola v Martine (Jozef Zanovit), Slovenský atletický zväz (Peter Korčok) a mnohí ďalší.

Takmer 100-ročná história martinskej atletiky, reprezentovaná piatimi olympionikmi (Ivan Daniš, Róbert Valiček, Štefan Balošák, Miroslav Vanko, Lucia Hrivnák Klocová) i súčasnými špičkovými slovenskými atlétmi (Gabriela Gajanová a Andrej Paulíny, vedení trénerom Pavlom Sloukom) je zárukou, že vložené prostriedky nevyjdú nazmar. Navyše, štadión bude k dispozícii aj študentom školy a širokej verejnosti.

PETER ROVNIANEK a MARIÁN KALABUS

Texty k foto:

Slávnostné „poklepanie“ základného kameňa výstavby atletického štadióna v Martine (zľava) riaditeľ firmy Športfinal (zhotoviteľ stavby) Cyril Špendla, riaditeľ Spojenej školy v Martine Jozef Zanovit, primátor mesta Martin Ján Danko a Erika Jurinová, predsedníčka (županka) Žilinského samosprávneho kraja a prezident SAZ Peter Korčok..

FOTO MARTIN FERENČÍK

Na historický okamih sa prišli pozrieť azda všetci, ktorým osud martinskej atletiky nie je ľahostajný. Celkom vľavo Alexander Lilge, v strede (v rifliach) semifinalista behu na 400 m na OH 1996 v Atlante Štefan Balošák, vpravo v sivom kabáte známy chodecký kouč Pavol Zemko a medzi nimi projektant Viktor Becker.

FOTO MARTIN FERENČÍK

Martinský atletický kouč Ján Gigac (vľavo) a dvaja úspešní olympionici Lucia Hrivnák Klocová a Štefan Balošák.

FOTO MARTIN FERENČÍK

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk