Halový seriál Jumperia 2020: Okrem skokanských disciplín aj šprinty a prekážky

Halový atletický seriál Jumperia, ktorý v spolupráci so Slovenským atletickým zväzom organizuje občianske združenie Mijosport, sa rozrastá. Mítingov bude takisto ako vlani päť, ale okrem skokanských disciplín, ktoré sú ťažiskové, pribudli i ďalšie. Už na úvodnom podujatí 11. januára v Trenčíne sa bude súťažiť v šprintoch na hladkých 50 m a na 50 m prekážok, rovnaké disciplíny, ale na 60 m, sú v programe aj 17. januára v Banskej Bystrici a 28. januára v bratislavskej hale Elán.

„Šprinty na 50 a 60 m sme pridali do seriálu najmä preto, lebo aj v skokanských disciplínach je dôležitá rýchlosť. Bez nej ďaleko ani vysoko neskočíte…,“ objasňuje riaditeľ Jumperie Michal Škvarka, ktorý pripravuje okrem iných aj dve slovenské jednotky – prekážkarskú na 60 a 100 m Stanislavu Škvarkovú a výškarskú Tatianu Dunajskú. „Prekážky sme zasa zaradili preto, lebo podľa mňa sú základ každej atletickej disciplíny. Atlét by sa mal naučiť behať na členkoch, s postaveným ťažiskom, a naučiť sa cítiť rytmus.“

Prvý ročník Jumperie sa uskutočnil vlani. Nadviazal na niekdajšiu výlučne výškarskú Latku piatich miest. V snahe podporiť skokanské disciplíny na Slovensku ho však organizátori rozšírili o ďalšie disciplíny. Najhodnotnejší výkon dosiahol vlani výškar Lukáš Beer, ktorý na Skokanskej latke mesta Lučenec prekonal 226 cm, čo znamenalo splnenie limitu na halové ME 2019 v Glasgowe a štvorcentimetrový posun rekordu podujatia.

V roku 2020 sa uskutoční päť základných kôl, okrem Trenčína (11. 1.) sa bude súťažiť ešte v Nitre (14. 1.), Banskej Bystrici (17. – 18. 1.), Bratislave (28. 1.) a v Lučenci (7. 2.). Najlepší výškari budú mať možnosť zaskákať si vo finále Jumperie 11. februára v Banskej Bystrici pred 26. ročníkom populárnej Banskobystrickej latky.

„Pre účasť vo finále je potrebný štart minimálne na dvoch mítingoch v základnej časti, pričom sa počíta súčet dvoch najlepších výkonov. Všetci finalisti Jumperie dostanú možnosť bezplatne si pozrieť aj večernú hlavnú súťaž svetových výškarských es,“ doplnil Michal Škvarka.

V úvodnom kole halového seriálu Jumperia 2020 v Trenčíne sa bude súťažiť vo výške, diaľke, trojskoku a v šprintoch na 50 a 50 m prekážok, v Nitre a v Lučenci len vo výške, v Banskej Bystrici sa v dvojdňovom zápolení v športovej hale ŠG uskutočnia najprv žrď, 60 m a  60 m prekážok, na druhý deň výška, diaľka a trojskok. Rovnaký program bude v bratislavskom Eláne, ale v jediný deň.

(GB)

Text k foto:

Takto sa vlani v Lučenci preniesol Lukáš Beer ponad 226 cm.

FOTO STANISLAV SPIŠIAK

JUMPERIA 2020 – PROGRAM
11. 1.
Trenčín (50 m, 50 m prek., výška, diaľka, trojskok)
14. 1. Nitra (výška)
17. – 18. 1. Banská Bystrica (prvý deň: 60 m, 60 m prek., žrď, druhý deň: výška, diaľka, trojskok)
28. 1. Bratislava (60 m, 60 m prek., výška, žrď, diaľka, trojskok)
7. 2. Lučenec (výška)
11. 2. Banská Bystrica – finále (výška)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk