Volko sa na zlatom mítingu v Liévine zlepšil na 6,66, Weigertová piata na 60 m na Belgrade Open, Bezeková na 400 m utvorila slovenský výkon roka

PARÍŽ: Halový exmajster Európy a trojnásobný medailista z halových ME na 60 m Ján Volko obsadil vo finále šesťdesiatky na stredajšom mítingu „Meeting Hauts-de-France Pas-de-Calais“ vo francúzskom Liévine 4. miesto.

Dvadsaťšesťročný Bratislavčan si v Stade Couvert aréne na zlatom mítingu World Athletics Indoor Tour (WAIT) v šiestej šesťdesiatke v sezóne časom 6,66 sekundy zlepšil sezónne maximum 6,69 z januárového Elán mítingu a z liévinského rozbehu o tri stotinky.

Zvíťazil kenský rekordér Ferdinand Omanyala v osobnom rekorde 6,54 pred olympijským víťazom na 100 m a európskym rekordérom na 60 m Marcellom Jacobsom z Talianska (6,57) a Arthurom Cissém z Pobrežia Slonoviny (6,59).

„Teším sa, že som sa po slabšom výkone v sobotu v Paríži posunul dopredu. Cítil som sa naozaj veľmi dobre. Za dnešný výkon som vďačný a som s ním naozaj spokojný. Som presvedčený, že ideme dobrou cestou,“ zdôraznil ján Volko.

„Som rada, že sa Janko výkonnostne posunul, to je povzbudzujúce. Sme obaja veľmi vďační za dnešný výkon, takisto umiestenie je výborné,“ komentovala Volkovo vystúpenie trénerka Naďa Bendová, ktorá bola so slovenským rekordérom na francúzskom miniturné v Paríži a Liévine. „Teraz nás čaká náročný presun domov a v rámci neho skoré ranné vstávanie. Po príchode musíme vyriešiť problém s Jankový pravým ramenom, ktoré ho dosť bolí.“

Zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka bol ešte pre úspešným finále druhý v II. rozbehu (6,69) za Jacobsom (6,64), celkovo dosiahol v tejto fáze súťaže štvrtý najlepší výkon. Okrem Jacobsa boli rýchlejší ako Volko ešte prví dvaja z I. rozbehu – Omanyala (6,58) a Cissé (6,63).

Najrýchlejší Slovák sa na mítingu v Liévine predstavil tretí raz v kariére. V roku 2020 bol po postupe z rozbehu za 6,60 vo finále tretí vo vtedy vyrovnanom rekorde SR 6,57, o rok neskôr finišoval vo finále siedmy za 6,67. Ján Volko sa najbližšie predstaví na 60 m cez víkend na halových majstrovstvách Slovenska v bratislavskom Eláne.

BELEHRAD: Na na striebornom mítingu Belgrade Open v srbskej metropole štartovali dve slovenské šprintérky. Monika Weigertová obsadila vo finále behu na 60 m 5. miesto časom 7,37, Alexandra Bezeková bola celkovo siedma na 400 m v slovenskom výkone roka 55,32.

Belehradskú šesťdesiatku vyhrala exmajsterka sveta na 200 m (2019) Dina Asherová-Smithová za 7,13 pred Cyperčankou Fotopoulouová (7,27) a Emmanouilidouovou (7,30). Finále poznačili nevydarené štarty, po ktorých diskvalifikovali Srbku Tirnaničovú a Waismanovú z Izraela.

Tridsaťročná Weigertová zaostala vo finále za svojím sezónnym maximom 7,35 len o dve stotinky sekundy. Zverenka Eugena Lacza, bola predtým ešte v I. rozbehu tretia za 7,41 (za Asherovou-Smithovou 7,12 a Maďarskou Csótiovou 7,35) , čo bol aj tretí najlepší výkon v rozbehoch celkovo.

„S výkonom som spokojná, ale mrzí ma, že vo finále sme odštartovali až na štvrtý raz. Pocitovo bol z môjho pohľadu najlepší prvý, dokonca ho považujem možno za najlepší v kariére. Žiaľ, potom som ho už nezopakovala, ale za to si môžem sama. Teším sa na víkendové majstrovstvá Slovenska. Verím, že sa mi belehradský výkon podarí zlepšiť,“ nádejala sa Monika Weigertová.

V behu na 400 m na 8. ročníku Belgrade Open skončila Alexandra Bezeková v III. behu tretia  (za Miklósovou z Rumunska 53,16 a Bulharkou Dragievovou 55,14) v slovenskom výkone roka 55,32 sekundy. O 27 stotín zlepšila víkendový ostravský čas ešte len 15-ročnej Lenky Gymerskej.

Zverenku Rastislava Miška v banskobystrickej Dukle celkovo klasifikovali na siedmej priečke. Zvíťazila Miklósová z Rumunska (53,16) pred Rakúšankou Walliovou (53,19) a Lausovou z Belgicka (53,55).

„Urobila som chybu v tom, že som Bulharku tesne po zbiehaní pustila pred seba  v podstate ma až do vybehnutia z poslednej zákruty brzdila. Prvá dvojstovka bola rozbehnutá veľmi pomaly. Výsledný čas nezodpovedá mojej reálnej výkonnosti. Môj cieľ bol bežať pod 54 sekúnd. Musím si z týchto pretekov vziať ponaučenie,“ komentovala Alexandra Bezeková svoje belehradské účinkovanie.

Šprintérka banskobystrickej Dukly v stredu dosiahla svoj najlepší čas na 400 m v hale od 2. marca 2018 v Birminghame, kde vtedy dosiahla v rozbehoch celkovo 9. najlepší výkon (52,78).

(GB)

FOTO SAZ (mw) a ONDŘEJ NOVÁK

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk