Chodecké talenty sa pripravujú v Antalyi, zemetrasenie v Turecku našťastie narušilo iba ich súťažné plány

V čase vrcholiacej halovej sezóny vycestovali za priaznivejšími klimatickými i tréningovými podmienkami aj mladí chodci. Šesťčlenná skupina sa od 5. februára pripravuje pod trénerským vedením Henriety Rusnákovej na sústredení v tureckej Antalyi.

Bezprostredne po prílete postihlo juhovýchod krajiny ničivé zemetrasenie, ktoré našťastie nemalo zásadnejší vplyv na pobyt slovenskej atletickej výpravy v obľúbenej dovolenkovej destinácii.

Okrem Rusnákovej zverenky v AK Slávia TU Košice Karin Devaldovej už druhý týždeň v Antalyi „zarezávajú“ Paulína Avenová (ŠK ŠOG Nitra, tréner Peter Mečiar), trojica z AK ZŤS Martin Ivana Dudová, Petra Kusá, Tomáš Mencel (tréneri Pavol a Zuzana Zemkovci) a Klaudia Žárska (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, tréneri Roman Benčík a Ľuboš Machník).

V skupine spojili sily tri najlepšie z januárového halového šampionátu žien na 3000 m (poradie Dudová, Devaldová – obe v nových osobných rekordoch 14:11,56, resp. 14:11,82, Avenová), pravda, nerátajúc diskvalifikovanú víťazku Máriu Katerinka Czakovú. Osemnásťročný Tomáš Mencel na ovále v Eláne dopochodoval na mužských 5000 m na druhom mieste za Miroslavom Úradníkom.

Halový šampionát má za sebou aj najmladšia zo skupiny. Iba 15-ročná Petra Kusá si odviezla z Bratislavy dorastenecký titul na 3000 m a nové osobné maximum pod strechou 14:44,60. Výkon z haly nemá v tejto sezóne na konte Klaudia Žárska, v čase šampionátu totiž vrcholil jej päťtýždňový tréningový pobyt v Austrálii. S klubovými kolegyňami Hanou Burzalovou a Emou Hačundovou absolvovala medzinárodný chodecký kemp v Canberre rámcovaný dvomi pretekmi na 10 000 m a na oboch si posunula osobné maximá na dráhe (47:44,37/47:26,95).

Zatiaľ som tu s chodcami sama. Trénujeme v peknom počasí a v ideálnych podmienkach. Nič nám tu nechýba, pricestoval s nami aj masér z Martina. Pripravujú sa tu tiež chodci z Kazachstanu,“ priblížila košická trénerka Henrieta Rusnáková, ktorá očakáva 20. februára posilu. Do Antalye by mal zamieriť Martinčan Pavol Zemko.

Živelná pohroma so smutnou bilanciou obetí na životoch predsa len prinúti nádejných slovenských chodcov zmeniť plány. Pôvodne mali sústredenie zakončiť 25. februára účasťou na otvorenom tureckom šampionáte v Antalyi. Podujatie s bronzovým štatútom seriálu World Athletics Race Walking Tour však pre situáciu v krajine presunuli na 12. marec.

Plán bol taký, že Karin sa predstaví na 20 km, Klaudia na 35 km a juniori na 10 km. Ak nám možnosti dovolia, na preteky sa predsa len vrátime. Láka nás vidina dobrého počasia a rýchla trať. Klaudia však dá prednosť príprave na Dudinskú 50, ktorá bude pre ženy zároveň majstrovstvami Slovenska na 35 km,“ ozrejmila Henrieta Rusnáková.

Vlani sa na otvorených majstrovstvách Turecka zúčastnila štvorica slovenských chodcov. Michal Morvay v Antalyi zvíťazil vo svojej premiére na vtedy novej trati 35 km a úspešne vstúpil do sezóny korunovanej 7. miestom na ME v Mníchove, zatiaľ čo košická dvojica Karin Devaldová a Stanislava Hakulinová na 10 km splnila juniorský limit na MS družstiev v Ománe. Klaudia Žárska preteky na 20 km žien nedokončila.

(JM)

Text k fotografiám: Šestica mladých chodkýň a chodcov na sústredení v Antalyi, na druhej snímke aj s trénerkou Henrietou Rusnákovou.

FOTO SAZ (hr)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk