MEJ v Borase: Bronz pre Mateja Balucha na 400 m prekážok, zlepšil sa na 51,26, Dušková desiata vo finále na 1500 m

Senzácia! Osemnásťročný Matej Baluch hneď vo svojej premiére na vrcholnom podujatí získal medailu – na juniorských ME vo švédskom Borase skončil na 400 m prekážok na skvelej tretej priečke v osobnom rekorde 51,26!

Na štadióne Ryavallen bežal od úvodných metrov fantasticky, hneď stiahol hendikep v ôsmej dráhe bežiaceho Srba Djordjeviča a až do konca držal krok s favoritmi, Švédom Bengströmom (50,32) a Britom Derbyshirom (50,86), ktorí jediní boli nad jeho sily. Baluch si o 41 stotín zlepšil vo finále osobný rekord, od Jarábkovho slovenského juniorského ho delilo len 31 stotín.

„Bol som tentoraz oveľa nervóznejší, keďže som cítil, že existuje šanca aj na medailu,“ priznal Matej Baluch  po bronzovom finále. „Cítil som pred štartom stres, no keď som zakľakol do blokov, napätie sa stratilo. Tajne som dúfal, že aj ja mám šancu na medailu. Finálový beh bol celkom dobrý, hoci prvá prekážka mi nejako perfektne nevyšla, ale potom som si techniku ustrážil. V prvom momente v cieli ma oblial neskutočný pocit šťastia. Chcem sa poďakovať všetkým za podporu, špeciálne môjmu trénerovi, ktorý ma na všetko dokonale pripravil. Som nadmieru spokojný.“

Zverenec Edmunda Kováča v AŠK Slávia Spišská Nová ves získal pre slovenskú atletiku deviatu medailu na MEJ v ére samostatnosti (1 – 3 – 5), no už druhú na 400 m prekážok. Premiérový cenný kov v tejto disciplíne vybojoval v Ľubľane 1997 Boris Vazovan, tiež finišoval tretí.

Tréner Edmund Kováč bol po Baluchovom životnom behu tiež nesmierne dojatý: „Je to super, na šampionát sme išli s malou dušičkou, veď Maťo nikdy predtým na takomto podujatí neštartoval. Už postup do finále bol bonus, no napokon sme to spolu dotiahli až k bronzu, čo je neskutočný úspech. Maťo veľmi dobre vie, koľko úsilia ho to stálo, koľko atletike obetoval – ako pre sústredenia a preteky vynechával školu, a potom to musel neustále doháňať. Patrí mu aj odo mňa veľká vďaka za to, čo dokázal. Som neskutočne rád, čo sa mu podarilo a dúfam, že ho to ešte viac nakopne do ďalšej práce. Budem rád, ak mu v tom budem môcť ďalej pomáhať.“

Baluch sa v slovenských historických tabuľkách na 400 m prekážok zaradil už na siedmu priečku za Kuceja (48,94), Kučeru (49,08), Lopuchovského (49,92), Holúbka (50,18), Jarábka (50,95) a Vazovana (51,05).

Slovenskí chodci na 10 000 m Daniel Kováč Ľubomír Kubiš v Borase nesklamali, obaja si zo šampionátu odvážajú osobné rekordy. Kováč (tréner Peter Mečiar) skončil z 22 štartujúcich desiaty časom 43:54,26 min a o vyše 2:20 min si zlepšil svoje minuloročné osobné maximum na ovále, Kubiš (tréner Zdeno Medera) finišoval dvanásty (44:09,64), čo znamenalo posun jeho absolútneho „osobáku“ o vyše 25 sekúnd a na ovále o viac ako 1:20 min.

V súťaži chodkýň na 10 000 m skončila Hana Burzalová (tréner Jozef Pavelka) na 15. mieste časom 50:43,83 min. Za svojím maximom z minuloročných juniorských MS v Tampere zaostala o necelú minútu.

Strednotratiarka Elena Dušková zvládla v nedeľu večer svoje prvé veľké finále so cťou. Zverenka Marcela Lopuchovského finišovala v kľúčovom dueli o medaily v behu na 1500 m na na štadióne Ryavallen v Borase desiata časom 4:30,79 min, no v taktickom a spočiatku veľmi pomalom behu (medzičas na 800 m 2:33,23) ju od piatej priečky delilo 96 stotín a od ôsmej dokonca len 38 stotín.

O štyri dni 18-ročná gymnazistka z Bratislavy bežala nebojácne, celý čas si držala kontakt s čelom pretekov. Do cieľovej rovinky vbiehala ešte šiesta, avšak v záverečnej stovke ju prešprintovali štyri súperky.

Dušková v Borase nesklamala, v druhom najlepšom čase svojej kariéry 4:23,79 min (59 stotín za osobným rekordom) s prehľadom postúpila z rozbehu. Účasťou vo finále si vynahradila smolu z lanských ME do 18 rokov v Győri, kde skončila celkovo 13. – bola prvá nepostupujúca do finále.

Slovenská štafeta juniorov na 4 x 100 m po nečakanom úspechu Mateja Balucha, ktorý bol doteraz vždy jej finišmanom, bežala napokon s dvoma náhradníkmi. Na druhom úseku vystriedal chorého Samuela Slobodu Oliver Murcko a na poslednom bol finišmanom namiesto Balucha Jakub Filo. “Žiaľ, Sloboda ochorel, a Balucha sme preto nechali koncentrovať sa na prekážkarskú štvorstovku,” vysvetlil šéftréner mlíádeže SAZ Martin Illéš.

V improvizovanom zložení dobehli Slováci v II. rozbehu na 6. mieste časom 41,80 sekundy (o 88 stotín za juniorským rekordom SR zo Zlatej tretry 2019) a celkovo ich klasifikovali zo 17 štafiet pôvodne na 15., po dodatočných diskvalifikáciách dokonca na 13. mieste.

GABRIEL BOGDÁNYI

FAKTY Z BORASU

JUNIORI

400 m prek. – finále: 3. Matej Baluch (SR) 51,26 – osobný rekord

10 000 m chôdza (22 štartujúcich): 10. Daniel Kováč 43:54,26 – osobný rekord na ovále, 12. Ľubomír Kubiš (obaja SR) 44:09,64 – absolútny osobný rekord

4 x 100 m (17 štafiet) – rozbehy, II: 6. Slovensko (Rastislav Jelínek, Oliver Murcko, Jakub Benda, Jakub Filo) 41,80 (celkovo 13.)

JUNIORKY

1500 m – finále: 10. Elena Dušková (SR) 4:30,79

10 000 m chôdza (19 štartujúcich): 15. Hana Burzalová (SR) 50:43,83

Texty k foto:

Matej Baluch s trénerom Edmundom Kováčom a vzácnym bronzom.

FOTO SAZ/MARTIN ILLÉŠ

Trio medailistov (zľava) strieborný Brit Derbyshire, majster Európy Bengström zo Švédska a slovenský hrdina Matej Baluch.

FOTO PAVOL UHRIN

Takto sa Matej radoval zo životného úspechu.

FOTO PAVOL UHRIN

Slovenskí chodci a ich kouči (zľava): Zdeno Medera, Ľubomír Kubiš, Daniel Kováč, Peter Mečiar.

FOTO SAZ/MARTIN ILLÉŠ

Záverečné metre tisícpäťstovky junioriek, Elena Dušková celkom vpravo.

FOTO PAVOL UHRIN

V štafete na 4 x 100 m napokon bežalo kvarteto (zľava): Jelínek, Murcko, Benda a Filo.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk