Weigertová 4. na 60 m na Jabloneckej hale, Šula ml. si zlepšil osobný rekord, solídne výkony na šampionáte “západu”, Košičania trikrát tretí v Nyíregyháze

JABLONEC: Slovenským atlétom sa na 50. ročníku medzinárodného mítingu Jablonecká hala, ktorý mal bronzový štatút World Athletics Indoor Tour, darilo. Monika Weigertová došprintovala vo finále na 60 m štvrtá v sezónnom maxime 7,39, keď aj v II. rozbehu (2. za 7,42) si o 4 stotiny zlepšla doterajší najlepší výkon v roku 2023 zo 7. januára v Ostrave.

Tridsaťročná zverenka Eugena Lacza prehrala len s Britkou Asherovou-Smithovou, ktorá v rozbehu (7,18) aj vo finále (7,09) utvorila svetový výkon rok, Healyovou z Írska (7,32) a Češkou Maňasovou (7,34).

V guli mužov patrilo vlani ešte juniorovi Karlovi Šulovi ml. napokon 6. miesto vďaka absolútnemu osobnému rekordu 17,49 m z piatej série (17,03 – x – 17,03 – x – 17,49 – x). Limit na júlové ME do 23 rokov vo fínskom Espoo (13. – 16. 7.) je 17,80 m. Doteraz boli Šulove maximá mužskou guľou vážiacou 7,256 kg 17,17 m v hale v Olomouci 2022 a 17,41 m vonku v Otrokoviciach 2022. Víťazný Tomáš Staněk utvoril svetový výkon roka 21,43 m.

BRATISLAVA: Na halovom šampionáte Západoslovenského atletického zväzu (ZsAZ) pre kategóre od staršieho žiactva po dospelých v bratislavskom Eláne sa zrodilo niekoľko solídnych výkonov. Diaľkárska špecialistka Monika Lehenová vyhrala 60 m za 7,78, vo výške prekonala juniorka  Michaela Molnárová 168 cm, v žrdi sa v premiérovom štarte v sezóne dostala bronzová z EYOF 2022 v Banskej Bystrici Anna Šimková cez 350 cm a trojskok vyhrala Zuzana Ďurkechová výkonom 12,42 m. V guli dosiahla dorastenka Jana Bódiková trojkilovým náčiním 13,65 m. V mužských kategóriách zaujali prekážkari na 60 m – účastník MSJ 2022 v Cali Lukáš Ševčík triumfoval v pretekoch mužov v osobnom maxime 8,11 a dorastenecký rekordér Peter Dávid vyhral túto kategóriu časom 8,01. Na 3000 m zaujal 16-ročný dorastenec Filip Jančík, ktorý sa s pomocou Michala Kováča dostal prvý raz v kariére hlboko pod 9 minút – 8:53,27 min.

Z výsledkov:

Mužské kategórie:

60 m – muži: L. Ševčík (Slávia Trenčín o. z.) 7,10 (v rozbehu 7,09), Pacanovský (AK Steeple Poprad) 7,19, dorastenci: Varhaník (Slávia Trenčín, o. z.) 7,11 (v rozbehu 7,10), st. žiaci: Svorad (AC Nové Zámky) 7,48, 200 m – muži: A. Ševčík (Slávia Trenčín o. z.) 23,16, dorastenci: Pecko (Slávia Trnava) 23,75, 150 m – st. žiaci: Čikel (ŠK ŠOG Nitra) 19,06, 300 m – st. žiaci: Drábik (AO Partizánske) 40,56, 400 m – dorastenci: Varhaník (Slávia Trenčín o. z.) 53,73, Krepop (Slávia Trnava) 53,98, muži: A. Ševčík (Slávia Trenčín o. z.) 51,82, 800 m – st. žiaci: Massalchi (TJ Družba Piešťany) 2:14,92, dorastenci: Csikós (AC Nové Zámky) 2:04,00, muži: M. zaťko (Slávia STU Bratislava) 2:01,79, 3000 m – muži: Plánka (MKŠS Kys. Nové Mesto) 9:18,28, dorastenci: Jančík (Slávia STU Bratislava) 8:53,27, 60 m prek. – muži: L. Ševčík (Slávia Trenčín o. z.) 8,11, juniori: Ilgo (Atletika Bratislava) 8,36, dorastenci: Dávid (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 8,01, Hlaváč (ŠK Jablonica) 8,67, výška: st. žiaci: Svorad (AC Nové Zámky) 160, diaľka – muži: Mozžov (Slávia UK Bratislava) 624, st. žiaci: Svorad (AC Nové Zámky) 578, trojskok: Mozžov (Slávia UK) 13,33, guľa – juniori: Fleischhacker (AC Stavbár Nitra) 13,87, st. žiaci (4 kg): Ďuriš (Slávia Trenčín) o. z. 13,55

Ženské kategórie:

60 m – ženy: Lehenová 7,78, Comová (obe Slávia Trnava) 8,10 (v rozbehu mimo súťaže Ďurkechová 7,86), dorastenky: Križovenská (ŠK ŠOG Nitra) 8,01, Svatíková (ŠK Jablonica) 8,06,  st. žiačky: Azari (Slávia Trenčín o. z.) 8,14, 150 m – st. žiačky: Azari 19,98, 300 m – st. žiačky: Rončkevičová (Deti v pohybe Šamorín) 43,01, Azari 43,56, 200 m – ženy: Balajová (Slávia Trenčín o. z.) 26,33, dorastenky: Hallová (Rak.) 26,05, 400 m – dorastenky: Mlíchová (Slávia Trnava) 1:01,59, 800 m – dorastenky: Harceková (Slávia Trenčín o. z.) 2:35,91, ženy: Klementisová (ŠK ŠOG Nitra) 2:26,89, 2000 m – st. žiačky: Gáliková (Funny Athletics Piešťany) 7:17,11, 3000 m – ženy: Klementisová 11:13,59, dorastenky: Sopková (Slávia Trnava) 11:41,44, 60 m prek – dorastenky: Frličková (AK ZŤS Martin) 8,98, st. žiačky: Moravíkov (Slávia Trenčín o. z.) 9,31, výška – ženy: Molnárová (Slávia Trenčín o. z.) 168, A. vargová (AK Bojničky) 160, dorastenky: Šiková (Slávia Trnava) 155, st. žiačky: Príkazská (Atletika ŠK Skalica) 150, Karhanová (Slávia Trnava) 150, Barániová (AK Bojničky) 150, žrď – ženy: Paliderová (ŠK UMB B. Bystrica) 330, dorastenky: Šimková 350, Tereščenková (obe (Akademik TU Košice) 330, diaľka – ženy: Balajová (Slávia Trenčín o. z.)  566, dorastenky: Karabová (ŠK ŠOG Nitra) 501, st. žiačky: Králová (AO Partizánske) 527, Mičániová (Olympia Galanta) 520, trojskok – ženy: Ďurkechová (Slávia STU) 12,42, Lehenová (Slávia Trnava) 12,36, dorastenky: Majtánová (Sparta Pov. Bystrica) 11,08, guľa – dorastenky (3 kg): Bódiková (ŠK ŠOG Nitra) 13,65, 3000 m chôdza – dorastenky: Ta. Indrišková (Slávia Trnava) 16:09,25, st. žiačky: Ti. Indrišková (Slávia Trnava) 16:13,45.

■ NYÍREGYHÁZA: Na medzinárodnom halovom mítingu si košickí atléti vybojovali tri medailové umiestenia. Vo výške skončila tretia Terézia Vaneková (Slávia TU) výkonom 168 cm, v trojskoku bola tretia jej klubová kolegyňa Viktória Rusnáková (11,64) a v behu na 3000 m obsadil tretiu priečku Denis Fridmanský z Cassovia Running Teamu (9:04,74).

Slováci v Nyíregyháze:

Ženské kategórie – 60 m: 10. Rusnáková 8,00, 200 m: 9. D. Devaldová 26,17, výška: 3. Vaneková 168, 7. Ledecká 155, trojskok: 3. Rusnáková 11,64.

Mužské kategórie –  200 m: 14. Pučko 23,33, 800 m: 14. Fešovič 2:05,13, 3000 m: 3. Fridmanský 9:04,74, 4. Pástor 9:21,22, 5. Jackanič 10:23,75, výška: 4. Kovalčin 194, 5. Bracho 190, trojskok: 7. Bracho 12,27.

(GB)

Text k foto:

Na snímkach Monika Weigertová, Karel Šula ml. s lídrom svetových tabuliek 2023 Tomášom Staněkom a Filip Jančík.

FOTO SAZ (mw, kš) a MARTIN KOTRHA

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk