Ševčík a Nemec v Maribore s limitom do Cali, štafeta 4×400 prepísala juniorský slovenský rekord!

Presne týždeň po majstrovstvách Slovenska juniorov absolvovala elita vekovej kategória U20 medzištátne atletické stretnutie v slovinskom Maribore. Načasovanie bolo mimoriadne dobré a dôkazom je prekonanie viac ako pätnástich osobných rekordov.

Bola to navyše aj posledná možnosť na zdolanie nominačných limitov oprávňujúcich štart na juniorskom svetovom šampionáte v kolumbijskom meste Cali, ktorý sa uskutoční začiatkom augusta. „Vzhľadom k tomu, že na medzištátne stretnutie cestovalo asi päť, či šesť nádejných limitárov a dvom sa nominačné kritériá splniť podarilo, tak to naše vystúpenie v hodnotím veľmi pozitívne,“ skonštatoval šéftréner mládeže Radoslav Dubovský. Limit do kolumbijského Cali splnil šprintér Jakub Nemec, ktorý na dvojstovke triumfoval v novom osobnom rekorde 21,26 s. Druhým do partie bol prekážkar Lukáš Ševčík. Ten síce dobehol na 110 m prekážok na štvrtom mieste, no zemiaková medaila ho v tomto prípade vôbec neškrela. Za nový osobný rekord 14,09 s totiž získal limit na majstrovstvá sveta. Obaja boli k limitu veľmi blízko už počas juniorského republikového šampionátu. Ibaže v Dubnici nad Váhom ovplyvnilo viaceré nádejné výkony počasie a neustále sa meniaci vietor. „Mňa navyše potešilo, že výkony na úrovni limitu potvrdilo aj niekoľko už istých účastníkov juniorského šampionátu,“ poznamenal Radoslav Dubovský. Výkonom potešila aj štafeta 4×400, ktorá v zostave Samuel Michalko – Henry Franklin – Jakub Nemec – Tomáš Grajcarík vytvorila časom 3:14,12 nový juniorský slovenský rekord. Ten predchádzajúci padol o celé 4 desatiny a to nebola nasadená aktuálne najsilnejšia zostava, ktorá by mohla za určitých okolností cestovať aj do kolumbijského Cali. „Tá oprávnenosť nominácie tu je a štafeta je podľa mňa životaschopná. Najmä ak bude v najsilnejšej zostave,“ skonštatoval mládežnícky šéftréner Dubovský.

V Maribore totiž štafete nepomohol napríklad juniorský majster Slovenska Roman Haraslin, ktorý si doliečuje svalové zranenie. V sezóne sa však už dvakrát dostal pod 48 sekúnd a tesne sa približoval aj k ostrému limitu na 400 m. „Vôbec to však nevadí, že tá štafeta nebola v najsilnejšej zostave, pretože potrebujeme mať vyskúšané aj iné kombinácie,“ doplnil Dubovský, ktorého aktuálne čaká uzavretie výpravy do Cali. „Práve teraz dávam dohromady nomináciu na juniorský svetový šampionát. Celkovo máme 9 atlétov, ktorí splnili nominačné kritériá, no z nich pocestuje do Cali osem športovcov,“ prezradil Radoslav Dubovský. K nim Dubovský plánuje navrhnúť ďalších päť štvorstovkárov, ktorí by mohli Slovensko reprezentovať nie len v štafete 4×400 m. „Výkony jednotlivých atlétov sú naozaj dobré a som presvedčený, že sú schopní dosiahnuť aj slušný výsledok,“ povedal Radoslav Dubovský, ktorý si zároveň myslí, že ak štafeta pocestuje do Cali, jej členovia si zabehnú aj niečo navyše. „Určite by sme ich navrhli aj na individuálne disciplíny, ale o tom bude následne rozhodovať technický delegát podujatia,“ dodal Radoslav Dubovský. Prípadnú nomináciu štafety by musela ešte prerokovať trénerská komisia SAZ, ako aj VV SAZ.

(SAZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk