Vysoké Tatry sú deviaty raz plné atlétov, slovenská reprezentácia má na Štrbskom Plese tradičné jesenné sústredenie

Už deviaty raz sa vo Vysokých Tatrách v hoteli FIS na Štrbskom Plese stretli elitní slovenskí atléti na tradičnom sústredení reprezentácie, ktoré sa s výnimkou predvlaňajšej pandemickej pauzy koná vždy v októbri pravidelne od roku 2013.

Od nedele 16. do soboty 22. októbra naberá kondíciu pod majestátnymi končiarmi našich veľhôr v príprave na novú sezónu 68 atlétov pod vedením 27 trénerov. Kto chce v budúcom roku plnom vrcholných atletických podujatí uspieť, nesmie zaháľať. V roku 2023 sa uskutočnia halové ME v Istanbule, MS v Budapešti, Európske hry a zároveň ME družstiev v Krakove/Chorzówe, juniorské ME v Kluži i ME do 23 rokov vo fínskom Espoo.

„Tradíciu organizovať spoločné reprezentačné sústredenie som inicioval pred deviatimi rokmi spoločne s prezidentom zväzu Petrom Korčokom a Martinom Illéšom. Pre všetkých našich popredných atlétov je to zvyčajne začiatok nového ročného tréningového cyklu a zároveň dobrá možnosť ´teambuildingu´, keďže priamo v sezóne sa mnohí nemajú čas lepšie spoznať či aspoň porozprávať. Tým, že v tatrách spolu strávia týždeň, sa im takáto možnosť otvára. Dôležité je aj to, že svoje názory a skúsenosti si môžu vymeniť i tréneri,“ objasnil zámer vzniku tatranského tréningového kempu dosluhujúci šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Sústredenie je prioritne určené pre účastníkov vrcholných podujatí (OH, MS, ME) v danom roku, pričom nominácia naň sa dopĺňa úspešnými účastníkmi mládežníckych šampionátov, ktorí majú takto možnosť stretnúť sa i podebatovať si so svojimi vzormi.

V tomto roku na Štrbskom Plese trénuje napríklad úradujúca majsterka Európy do 23 rokov na 400 m prekážok a olympionička Emma Zapletalová, nechýbajú úspešní chodci z mníchovských ME Miroslav Úradník a Michal Morvay, členovia rekordných mužských štafiet na 4 x 400 m v hale i vonku Šimon Bujna, Patrik Dömötör, Miroslav Marček, Matej Baluch, Martin Kučera, z nastupujúcej generácie strieborná na 400 m na EYOF v Banskej Bystrici Lenka Gymerská či dvakrát piata na ME do 18 rokov v Jeruzaleme Rebecca Slezáková.

„Nominácia na toto sústredenie každoročne vyvoláva polemiku a to aj napriek tomu, že od začiatku všetkým vysvetľujeme, že ide o ´team building´ prioritne pre účastníkov vrcholných podujatí v kategórii dospelých s tým, že nominácia je vždy zameraná aj na účastníkov posledných a kandidátov pre nasledujúce ME družstiev. Tie budú v roku 2023 dokonca súčasťou Európskych hier,“ pripomenul Martin Pupiš.

„Keďže celosvetovo je veľký problém prechod od mládeže k dospelým, vždy sem sa snažili nominovaním na sústredenie motivovať atlétov, ktorí boli, alebo majú šancu sa dostať na ME do 23 rokov a na to sme dávali dôraz aj v tomto roku. Zoznam sme ako obvykle doplnili aj o popredných mládežníkov, tentoraz to boli najmä účastníci juniorských MS v Cali plus najlepší z ME do 18 rokov a EYOF. Ide zakaždým o približne stovku mien. Niektorí nominovaní z rôznych dôvodov na sústredenie nemôžu prísť, preto ich nahrádzame, čo občas prináša aj chyby, ktoré sa však snažíme vždy napraviť – aj v tomto roku sme po upozornení zaradili do zoznamu Michaelu Ufnárovú a Rebeku Žibritovú.“

Atlétov čaká počas tatranského reprezentačného sústredenia zakaždým nabitý program. Okrem svojich dvoj a často aj trojfázových tréningov absolvujú i prednášky na rôzne zaujímavé témy. V stredu 19. októbra podvečer budú zástupcovia Antidopingovej agentúry SR referovať o antidopingovej prevencii, priebehu a formách testovania, vo štvrtok popoludní bude mať mentálny kouč Patrik Bednár, ktorý spolupracuje s Jánom Volkom, prednášku na tému „Mentálny tréning a jeho benefity“.

Súčasťou naberania kondície, ktorá je základ kvalitnej prípravy, sú pre slovenskú atletickú špičku už tradične tatranské túry. Napríklad Emma Zapletalová sa hneď v druhý deň sústredenia vybrala v krásnom slnečnom počasí na ikonický Kriváň v nadmorskej výške 2494 m. Ešte o kúštik vyššie vyšliapal najlepší slovenský štvorstovkár Šimon Bujna, ktorý sa vybral na Rysy (2499 m n. m.) s prekážkarmi na 400 m Patrik Dömötörom a Martinom Kučerom. Žiaľ, na túru šiel bez svojho trénera Radoslava Ivana, ktorý si pri rannom behu podvrtol členok a namiesto Rysov sa dostal len na Lomnický štít (2634 m n. m.) – lanovkou. Spoločnosť mu robil šiesty chodec na 35 km z ME v Mníchove Miroslav Úradník. Apropo, náš najlepší štvorstovkár sa pochválil, že hneď v prvý deň sústredenia vyšiel až na najvyšší bod na Slovensku – na vrchol majestátneho Gerlachovského štítu vo výške 2655 m nad morom.

Medzi atlétov na Štrbské Pleso zavíta v stredu 19. októbra i vedenie Slovenského atletického zväzu. V hoteli FIS bude zasadať výkonný výbor – dôležitých tém, o ktorých bude rokovať, má viac než dosť.

(GB)

Text k foto:

Slovenská atletická reprezentácia na sústredení na Štrbskom Plese, na druhej snímke Emma Zapletalová na vrchole Kriváňa a na tretej Šimon Bujna na najvyššom mieste Slovenska, na Gerlachovskom štíte.

FOTO SAZ (ij)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk