BP SAZ 2022 sa začne na Laboreckej desiatke. Ľudia majú po covidovej pauze hlad po súťažení, vraví šéf podujatia

Nový ročník Bežeckého pohára Slovenského atletického zväzu (BP SAZ) sa začne v sobotu 12. marca 2022. Úvodné kolo seriálu pozostávajúceho z 15 naplánovaných podujatí bude na východe republiky – v Strážskom, kde sa uskutoční 16. ročník medzinárodného cestného behu Laborecká desiatka. Organizátori z Bežeckého klubu MBO Strážske sú už pripravení po troch rokoch opäť privítať bežeckú komunitu. Dolaďujú posledné detaily pred sobotňajším štartom – pobeží sa klasicky.

“Prihlásených je 230 bežcov, z toho majú dve stovky uhradené aj štartovné. Účastnícky rekord máme 370 štartujúcich, ale na súčasnú dobu som so záujmom o Laboreckú desiatku veľmi spokojný. Predpokladal som, že budeme mať okolo 150 pretekárov, ale zdá sa, že ľudia sú po covidovej pauze hladní po súťažení,” tvrdí hlavný organizátor Vladislav Lipovský, bývalý popredný slovenský vytrvalec.

Keďže ide o prvé podujatie seriálu BP SAZ 2022, prilákalo aj bežcov z iných regiónov, ktorí chcieť nazbierať body do hodnotenia. “Zíde sa solídna konkurencia. Prihlásení sú Marián Zimmermann, Jozef Urban či Michal Kováč. Mrzí ma, že nepríde Tibor Sahajda, ktorý k nám chodil každý rok. Aj domáci ho tu majú radi a stále sa vypytujú na neho. Počul som však, že je vraj zranený. Je to škoda, v roku 2019 tu vyhral majstrovstvá Slovenska v cestnom behu na 10 km a odvtedy je držiteľom traťového rekordu 31:16 min. Ženskou rekordérkou je Katarína Pejpková-Berešová z roku 2014 výkonom 33:49 min,” pokračoval Lipovský.

Vlani sa Laborecká desiatka uskutočnila len vo virtuálnej podobe, v roku 2020 ju však naplno zasiahla pandémia koronavírusu. “COVID-19 nás vtedy prinútil úplne zrušiť preteky krátko pred ich plánovaným konaním, hoci sme už mali prakticky všetko zabezpečené vrátane stravy či medailí. Bolo to vtedy veľmi náročné. Hľadať sponzorov na východe SR je totiž veľmi ťažké. Väčšinou oslovujem len osobných známych, ktorí ma poznajú z mojich pretekárskych čias,” priznal šéf pretekov, inak aj víťaz úvodného ročníka pretekov v Strážskom.

Účastníci sobotňajšieho 16. ročníka Laboreckej desiatky sa od 13.00 h vydajú na desaťkilometrovú trať. “Nič sme na nej v porovnaní s predošlými rokmi nemenili a ani na to nebol dôvod. Máme ju certifikovanú od roku 2014. V minulosti sme tu mali Laboreckú dvanástku i pätnástku, ale potom sme to pred ôsmimi rokmi skrátili na desať kilometrov. Myslím si, že sme urobili dobre. Takáto vzdialenosť je vhodná aj pre rekreačných bežcov a tí kvalitní sa zase môžu otestovať na začiatku sezóny,” vysvetlil Vladislav Lipovský.

Organizátori zo Strážskeho majú skúsenosti s organizovaním bežeckých podujatí aj najvyššieho domáceho významu. “V minulosti sme u nás mali aj slovenské šampionáty. Vždy boli rekreační i profesionálni bežci spokojní s organizáciou i priebehom pretekov, zabehli sa tu aj dobré výsledky, takže verím, že to bude platiť aj tentoraz a všetko dobre dopadne. Organizačný výbor je prakticky stále ten istý. Vieme, čo máme robiť. Stačí sa nám zísť raz a ľuďom v ňom nemusím všetko vysvetľovať. Je na nich spoľahnutie. Koronavírus nás pri organizácii nijako neobmedzuje, nie sú potrebné testy ani potvrdenia. Všetci odštartujú naraz. Vojna na Ukrajine však urobila svoje aj z hľadiska zahraničnej účasti. Ešte pred vypuknutím konfliktu sa prihlásil aj ukrajinský víťaz z roku 2018 Sergej Raščupkin,” poznamenal šéf organizačného výboru ktorý verí, že bežcom bude priať aj počasie.

“V stredu to bola katastrofa, dokonca snežilo, ale hneď sa to aj roztopilo. Jedno je isté, že nebude teplo. Okolo 6 – 8 stupňov by mohlo bežcom vyhovovať, ak nebude pršať či fúkať extra silný vietor. U nás je väčšinou veterno, ale podľa predpovede by v sobotu nemalo fúkať. Verím, že počasie bude takpovediac vymodlené,” zaželal si Vladislav Lipovský.

Bežecký pohár SAZ by mal mať v roku 2022 15 pokračovaní, na ktorých sa bude bodovať dovedna 17 disciplín – na ČSOB Bratislava Marathon a na MMM v Košiciach budú totiž bodované maratón i polmaratón. „Kalendár BP SAZ sa vzhľadom na stále neistú situáciu nerodil ľahko. Mnohí organizátori bežeckých pretekov netušia, či ich podujatie vôbec bude, a ak áno, v akom formáte. Napríklad Majcichovskú desiatku sme už mali v kalendári, ale organizátori ju  napokon zrušili,“ vysvetľoval viceprezident SAZ Ladislav Asványi, ktorý v rámci výkonného výboru zastrešuje tento bežecký seriál.

Princíp hodnotenia BP SAZ ostáva veľmi podobný ako v minulosti. Z celkového počtu 15 behov (17 bodovaných súťaží) sa pretekárovi počíta do konečného hodnotenia maximálne 7 najlepších bodových výsledkov. Aby sa pretekár objavil v záverečnej celkovej klasifikácii, musí sa zúčastniť najmenej na troch kolách BP SAZ 2022, z nich musia byť minimálne jedny majstrovstvá SR.

Bežci môžu opäť získavať ak bonusy za výkony na certifikovaných tratiach a takisto aj za medailové umiesenia na slovenských šampionátoch. Pretekári umiestnení na prvých 10 miestach konečného celkového poradia BP SAZ 2022 získajú finančné prostriedky na zabezpečenie športovej prípravy alebo na nákup bežeckého/atletického výstroja v hodnote od 150 eur (6. až 10. miesto) až po 750 eur pre víťaza.

(LB)

BEŽECKÝ POHÁR SAZ 2022 – KALENDÁR

12. 3. Laborecká desiatka – Strážske

20. 3. majstrovstvá SR v polmaratóne (Stellantis City Run) – Trnava

3. 4. ČSOB Bratislava Marathon (boduje sa polmaratón aj maratón)

7.  5.  Beh Galantou – Beh oslobodenia (10 km)

8. 5. Stropkovská dvadsiatka

25. – 26. 6. majstrovstvá SR na ovále (5000 m) – Trnava

16. 7. „Vytrvalecká noc“ – 5000 alebo 10 000 m na ovále – Martin

14. 8. majstrovstvá SR v behu do vrchu 8,52 km (Horský kros Pruské – Vršatec/Memoriál J. Tichého)

20. 8. Behaj lesmi Štiavnické vrchy (12 km)

3. 9. Telekom Night Run – Bratislava (10 km)

11. 9. Národný beh Devín – Bratislava

24. 9. majstrovstvá SR v cestnom behu na 10 km (Brose Night Run) – Prievidza

25. 9. majstrovstvá SR v horskom behu (Mariatálsky štvanec) – Marianka

2. 10. MMM/majstrovstvá SR v maratóne – Košice (boduje sa polmaratón aj maratón)

19. 11. majstrovstvá SR v krose (vytrvalci) – Dubnica nad Váhom

Text k foto:

Najlepšie mužské tímy na majstrovstvách SR 2019, ktoré boli súčasťou Laboreckej desiatky v Strážskom.

FOTO ARCHÍV SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk