Československé atletické legendy si zaspomínali na ME 1978 v Prahe a úspešné MS 1983

Rodák z Ohrád pri Dunajskej Strede Imrich Bugár dokázal, že je nielen skvelý diskár, ale aj organizátor. Minulú sobotu sa mu do priestorov Cargo Gallery v Prahe podarilo dostať vyše 80 niekdajších špičkových československých atlétov, trénerov a funkcionárov, účastníkov majstrovstiev Európy 1978 v Prahe a premiérových MS 1983 v Helsinkách, ktoré boli pre vtedajšie Československo výnimočne úspešné. Na 4 zlatých, 3 strieborných a 2 bronzových medailách sa podieľali aj atléti pochádzajúci zo Slovenska: už spomenutý „diskobolos“ zo Žitného ostrova Imrich Bugár získal zlato, Jozef Priblinec v chôdzi na 20 km striebro a o rovnaký kov sa v štafete na 4 x 400 m zaslúžila Zuzana Moravčíková.

„Okrem Bugiho prišla na stretnutie aj Jarmila Kratochvílová, ktorá v Helsinkách získala zlato na 400 aj 800 metrov. Žiaľ, z tria svetových šampiónov chýbala zlatá guliarka Helena Fibingerová,“ prezradil Pavol Blažek, jeden z tucta slovenských účastníkov milej pražskej spomienky. Neskorší európsky chodecký šampión na 20 km zo Splitu 1990 skončil na helsinských MS 1983 na rovnakej trati šiesty.

Zo Slovenska sa na stretnutí mimoriadne úspešnej generácie atlétov pri príležitosti 40 rokov od ME 1978 v Prahe a 35 rokov od úspešných MS 1983 v Helsinkách zúčastnili Eva Ráková, Eva Murková, Jozefína Čerchlanová, Mária Mračnová, Roman Mrázek, Ján Tomko, Pavol Blažek, Juraj Benčík, Dušan Malovec, Milan Slovák a Július Ivan.

Československé atletické legendy spomínali a zabávali sa od šiestej večer až do polnoci. „Atmosféra bola skvelá. Najviac som sa zabával na tom, ako sme sa jeden druhého pýtali, či nepoznáme toho alebo onoho. Raz darmo, roky už poznačili našu vizáž. Mnohí sme sa nevideli aj viac ako 30 rokov,“ podotkol s úsmevom Pavol Blažek.

(GB)

Texty k foto:

Slovenskí účastníci „Stretnutia atletickýchlegiend“ 28. júla v Prahe (zľava): Eva Ráková, Juraj Benčík, Dušan Malovec, Eva Murková, Milan Slovák, Jozefína Čerchlanová, Július Ivan, Mária Mračnová, Roman Mrázek, Ján Tomko, Pavol Blažek. Na snímke chýba Pavol Szikora.

FOTO ARCHÍV (pb)

Chodecká partia (zľava): Roman Mrázek, Pavol Blažek, Ladislav Moc (tréner čs. reprezentácie v roku 1978), Juraj Benčík, Pavol Szikora.

FOTO ARCHÍV (pb)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk