V 2. kole TIPOS atletickej ligy v Banskej Bystrici pôjde aj o bonusové body do renkingov. Weigertovú čaká prvý letný štart.

TIPOS atletická liga 2023 pokračuje v nedeľu 28. mája druhým kolom. Seniorské družstvá si zmerajú sily na Atletickom štadióne SNP v Banskej Bystrici. V košickom úvodnom kole zvíťazili obhajcovia mužského prvenstva zo Slávie STU Bratislava pred ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica a AC Stavbár Nitra, v ženskej súťaži sa najviac darilo atlétkam ŠK ŠOG Nitra, druhé miesto obsadila Slávia STU Bratislava a obhajkyne titulu z banskobystrickej Dukly skončili tretie.

„Prvé kolo bolo ešte typické rozbehové. Z našej špičky sa ukázalo iba zopár atlétov, aj to v doplnkových, nie hlavných disciplínach. Väčšina ešte takpovediac nevybehla do sezóny. Prejavilo sa to aj na nižšej kvalite niektorých disciplín,“ vrátil sa ku košickému úvodu šéftréner SAZ Radoslav Dubovský.

Banskobystrické kolo má v kalendári Svetovej atletiky štatút podujatia E-kategórie, takže víťazi disciplín získajú navyše 25 bonusových bodov do kvalifikačných renkingov. V nabitom programe atletických podujatí počas posledného májového víkendu je to vítaná motivácia. Napriek tomu časť slovenskej atletickej špičky uprednostnila štarty na pretekov v blízkom či vzdialenejšom zahraničí.

Najviac by to mohlo pocítiť ženské družstvo ŠK ŠOG Nitra, ktoré sa nebude môcť spoľahnúť na body od dvojice elitných šprintérok. Víťazka košických 100 aj 200 m Viktória Forster sa spoločne so svojou tréningovou partnerkou Danielou Ledeckou predstaví v nedeľu na bronzovom mítingu World Athletics Continental Tour v gréckej Chanii.

„Žiaľ, veľa našich atlétov zo širšej špičky štartuje v nedeľu aj na prvom a druhom kole českej ligy. Niekedy sa termíny jednoducho nedajú zladiť. Trošku je mi ľúto, že prídu o možnosť nazbierať body navyše do renkingu. Akceptujem však, že si zvolili vyššiu konkurenciu,“ poznamenal Radoslav Dubovský a pripomenul, že Ján Volko začne sezónu na 2. kole českej I. ligy v Třinci. Jeho klub Naša atletika Bratislava však tento rok nepostavil mužské družstvo domácej ligovej súťaže. „Škoda, liga tým prichádza o kvalitu,“ podotkol.

Nebude sa konať ani súboj dvoch najlepších slovenských prekážkarok Forster a Stanislavy Škvarkovej, ktorá bude chcieť na domácej dráhe potvrdiť skvelý vstup do letnej sezóny. Zverenka Michala Škvarku v nedeľu na prekážkarskom mítingu v Martine utvorila nový slovenský výkon roka na 100 m prekážok 13,04. Ten dovtedy patril Forster časom 13,35 z Atén. Bol to Škvarkovej druhý najlepší štart do sezóny po roku 2020, keď zabehla 13,02 a neskôr utvorila stále platný slovenský rekord 12,90.

„Spravíme všetko pre to, aby zabehla limit na majstrovstvá sveta. Nebude to jednoduché, ale v mnohých ohľadoch to vidím ako jednoduchšiu cestu než cez renking. Natrénované má Stanka dosť, už potrebuje iba veľa behať,“ uviedol po pretekoch v Martine Michal Škvarka. Na zabezpečenie účasti na MS v Budapešti je treba zabehnúť čas 12,78 a líderka slovenských tabuliek bude mať  k dispozícii aj vložený beh.

Na Štiavničkách čaká prvý tohtoročný štart pod holým nebom šprintérku Moniku Weigertovú (AK Slávia UK Bratislava). Zverenka Eugena Lacza je prihlásená na 100 m. „Monika odďaľovala prvý štart pre problémy s achilovkami. Podľa všetkého by mala bežať,“ uviedol Radoslav Dubovský.

V Košiciach zažiarili kladivárky banskobystrickej Dukly. Martina Hrašnová o 80 cm zlepšila vlastný svetový veteránsky rekord v kategórii W40 (40 až 44-ročné) na 68,81 m, Veronika Kaňuchová si výkonom 69,98 m presne o 50 cm zlepšila osobák 69,48 m z 23. 4. 2016 v americkom Gainesville. V domácom sektore môže opäť zaútočiť na odolávajúcu 70-metrovú hranicu.

„Marcel Lomnický sa ešte hľadá, ročný výpadok je cítiť, fyzicky je pripravený, ale potrebuje sa vyhádzať. Dievčatá sa predstavia obe. Veronika absolvuje víkendový dvojštart. V sobotu sa predstaví na českej extralige v Plzni a v nedeľu v Banskej Bystrici pomôže klubu,“ potvrdil Radoslav Dubovský, dlhoročný šéf družstva žien a šéftréner atlétov banskobystrickej Dukly.

Rovnaký model zvolil aj Šimon Bujna, po plzenskom extraligovom výjazde ho v nedeľu čakajú domáce ligové štarty na 100 a 200 m. Po nie celkom vydarenom vystúpení na ME družstiev v Poděbradoch sú pripravení zabojovať za Duklu tiež chodci Mária Katerinka Czaková, Hana Burzalová, Klaudia Žárska, Michal Morvay a Dominik Černý.

Všetko teda nasvedčuje tomu, že Banskobystričania zaútočia po košickom úvode na vyššie priečky. „Po vytrvaleckých päťkách z predprogramu to máme sľubne rozbehnuté. Myslím si, že minimálne obhajoba košických pozícií je v našich silách. Určite budeme chcieť dosiahnuť aj viac,“ priznal Radoslav Dubovský.

Desiaty ročník ligovej súťaže je len trojkolový – na banskobystrické kolo nadviaže až 2. septembra Trnava – a vyvrcholí 16. septembra finálovým kolom opäť na Štiavničkách v Banskej Bystrici. Naň nastúpia družstvá s bonifikáciou za konečné umiestenie po troch základných kolách (7-6-5-4-3-2-1 bod). Ak niektorý zo siedmich tímov v oboch kategóriách vyhrá všetky základné kolá, získa jeden tzv. hlavný bod navyše a do finále pôjde s 8 bodmi. Víťazov ligy určí súčet hlavných bodov získaných za umiestenie v základnej časti a vo finále, kde sa opäť boduje systémom 7- 6-5-4-3-2-1 bod.

Program 2. kola TIPOS atletickej ligy 2023 v Banskej Bystrici sa začne v nedeľu 28. mája o 11.25 h slávnostným otvorením a vyvrcholí po 17.00 h štafetami mužov i žien na 4×400 m. V harmonograme už nefigurujú preteky na 5000 m, vytrvalci si svoje odbehli 13. mája v rámci „predsunutej“ Vytrvaleckej noci, ktorá bola zároveň 8. kolom Bežeckého pohára SAZ a výsledky sa počítali do 2. kola ligy. Zvíťazili bežci ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica Peter Ďurec a Lucia Pelikánová.

(JM)

Na snímkach postupne Stanislava Škvarková (vľavo), Monika Weigertová a Veronika Kaňuchová.

FOTO PETER MACKO, JÁN LUKY, PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk