Šamorín (aj Volko) sa chystá na 54. ročník P – T – S, bratislavský expres a majstri sveta opäť do Ostravy

Zlaté tretra v Ostrave je najväčší a najkvalitnejš atletický míting na území Česka. Aj nadchádzajúci 58. ročník láka do moravsko-sliezskej metropoly neďaleko Slovenska svetovú atletickú elitu. Diváci sa môžu vo štvrtok 20. júna 2019 tešiť na pestrý športový program a nabité štartové pole v pätnástich disciplínach hlavného programu, ktorý sa začína o 17.30 h, no predprogramom je naplánovaný už od 14.00 h.

Hlavné lákadlá budú šprintérske duely na 100, 200 a 400 m mužov s účasťou hviezd svetovej atletiky. Na 100 m je zatiaľ potvrdený štart Američana Ronnieho Bakera (os. rekord 9,85), vlaňajšej rebríčkovej jednotky. Na 200 m sa halový majster Európy na 60 m Slovák Ján Volko strene v súboji s majstrom sveta Turkom Ramilom Gulijevom, Stevenom Gardinerom z Bahám s časom 19,76 a českým hrdinom Pavlom Maslákom. V behu na 400 m ešte organizátori Zlatej tretry mená najlepších taja.

Olympijská víťazka Shaunae Millerová-Uibová sa chce v Ostrave pokúsiť o najlepší svetový výkon histórie na nemajstrovskej trati 300 m. Ruská výškarka Maria Lasickiené mieni atakovať Vlašičovej rekord pretekov 205 cm. Diaľka a guľa mužov ponúkajú duely najlepších na svete: Ryan Crouser verzus Tom Walsh, resp. Juan Miguel Echevarría verzus Miltiadis Tentóglou, v oštepe si zasa zmerajú sily Johannes Vetter Jakubom Vadlejchom. V žrdi nebude chýbať majster sveta Sam Kendricks z USA.  Kladivo žien ponúkne najlepšiu atlétku v histórii tejto disciplíny Poľku Anitu Wlodarczykovú. Tentoraz sa uskutoční netradične v deň pretekov na hlavnom štadióne v predprograme.

Diváci uvidia aj finále detskej šprintérskej súťaže Čokoládová tretra, kam sa môžu kvalifikovať aj slovenské talenty, ktoré postúpia z celoslovenkého finále 5. júna v Košiciach do semifinálového kola 19. júna v Ostrave.

Jána Volka v silnej konkurencii na 200 m, ale aj ďalších slovenských atlétov v predprograme či šprintérske talenty vo finále Čoko tretry môžete vidieť len za 200 českých korún, čo je v prepočte asi 8 eur, ak si kúpite vstupenku cez internetovú stránku www.zlatatretra.cz. Existuje aj iná možnosť: pre deti do 15 rokov sú k dispozícií vstupenky za 100 korún a pre atletické kluby a školy je tiež pripravené znížené vstupné. V prípade záujmu je potrebné kontaktovať sa mailom ssk.vitkovice@volny.cz na organizátorov Zlatej tretry.

Zlatá tretra nadviaže na 54. ročník medzinárodného mítingu P – T – S v Šamoríne, ktorý sa uskutoční v sobotu 15. júna v x-bionic® sphere v Šamoríne a organizuje ho Slovenský atletický zväz.

Aj na tomto podujatí budú mať slovenskí fanúšikovia šancu vidieť v akcii halového európskeho šampióna Jána Volka, ktorý by mal štartovať v behu na 100 m. Práve na šamorínskej „péteeske“ utvoril vlani výborný slovenský rekord 10,13 sekundy.

V hlavnom programe, ktorý sa začne o 20.00 h, by malo byť predbežne 14 disciplín, 8 pre mužov a 6 pre ženy. Okrem toho sa na atletickom štadióne v x-bionic® sphere uskutoční aj národný program, takisto tradičné medzioblastné stretnutie dorastu a finále 3. ročníka Detskej P – T – S. Vstup na 54. ročník mítingu P – T – S, ktorý má tentoraz aj štatút podujatia European Athletics Classic, je voľný.

(AJ, GB)

Texty k foto:

Takto šprintoval vlani Ján Volko (v strede) na „péteeske“ v Šamoríne.

FOTO SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ

Na krátkych prekážkach sa vlani na P – T – S predstavila aj päťnásobná víťazka behu na 100 m prekážok na mítingoch Diamantovej ligy Queen Harrisonová.

FOTO SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk