Volko v Lodži piaty za 6,66, doplatil na chaos so štartovými reakciami

Halový vicemajster Európy Ján Volko obsadil vo finále behu na 60 m na mítingu Európskej atletiky (EA) Orlen Cup 2019 v poľskom meste Lodž 5. miesto časom 6,66 sekundy. Vyhral skúsený 33-ročný Američan Mike Rodgers v sezónnom maxime 6,55 pred krajanom Robinsonom (6,61), tretí bol Poliak Olszewski (6,64 – na tisíciny 6,631) pred úradujúcim halovým majstrom Európy Kiltym z Veľkej Británie (6,64 – 6,638).

Vo výsledkoch však mal Brit štartovú reakciu 0,082 s, pričom povolená je len 0,100 a slabšia. Predčasný štart (reakcia 0,092) zaregistrovalo časomerné zariadenie aj u šiesteho v poradí Poliaka Slowikowského, u 22-ročného Slováka sa však neobjavil vôbec žiadny reakčný čas… Dvadsať minút po pretekoch organizátori radšej obe kontroverzné reakcie Kiltyho a Slowikovského stiahli, po chvíľke Britovu vrátili, no stiahli Olszewského, potom Kiltyho znova stiahli. Čistý chaos…

Volko, ktorého nasadili vo finále nepochopiteľne do ôsmej dráhy vedľa Kiltyho, dosiahol v Atlas aréne Lodži svoj tretí najlepší tohtoročný výkon. Lepší bol len v parížskom finále 27. januára, kde skončil tretí za 6,64, a vo finále víťazného viedenského mítingu (6,65).

„Nemám slov. V oficiálnych výsledkoch uliate štarty. Ani neviem, čo k tomuto všetkému povedať. Organizátori to zjavne celé nezvládli,“ komentovala dianie v Lodži Volkova trénerka Naďa Bendová. “Z mítingu mám rozpačité dojmy. Sklamaná som len z organizátorov a rozhodcov, nie z Jankových výkonov. Dolu vodou to išlo všetko od chvíle, keď autobus z hotela do haly meškal 30 minút až po rozbeh, kde mal namiesto štartového výstrelu zaznieť povel vstaňte, lebo od povelu pozor uplynuli takmer tri sekundy. Potom nasledovalo finále s nepochopiteľným nasadením do dráh, v ktorom dvaja šprintéri uliali štart, no nediskvalifikovali ich a namiesto toho štartové reakcie zmizli z výsledkov… Jankove bloky boli pokazené, keďže on nemal nijakú reakciu. Preto sa mi ťažko posudzuje jeho výsledný výkon. Mohol reagovať asi za 0,200, čo by v prípade bežnej reakcie znamenalo výborný čas okolo 6,60. Predviedol však výborný záver, z ktorého mám radosť. Ukázalo sa, že šesťdesiatka je nevyspytateľná, stať sa môže naozaj všeličo.” 

Slovenský rekordér ešte pred finále v II. rozbehu finišoval druhý časom 6,74 sekundy za Olszewským (6,68). Do finále kvalifikovali priamo prví dvaja šprintéri. Volko mal slabšiu štartovú reakciu 0,224 sekundy, no s prehľadom postúpil medzi osmičku najlepších. Zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko dosiahol v rozbehoch celkovo šiesty najrýchlejší čas, lepší ako on boli v rozbehoch Robinson (6,62) a Rodgers (6,66), Olszewski (6,68), ďalší Poliak Kopec (6,72) a Kilty (6,73).

„Bolo to také zvláštne, štartér nás dlho držal v blokoch. Postúpil som do finále, to je dôležité, no a v ňom sa pokúsim o lepší výkon,“ uviedol Volko po rozbehu v krátkom videu pre facebook svojej manažérskej skupiny Top Athletics. Po rozhodujúcom finálovom súboji pre www.atletika.sk skonštatoval: „Dnešné preteky, mierne povedané, boli zvláštne. V rozbehu nás štartér podržal v blokoch extrémne dlho, čo malo v mojom prípade za následok slabú štartovú reakciu i slabý beh. Vo finále som to chcel napraviť,, ale veľmi sa mi to nepodarilo a znova som zaspal.  V závere som však súperov sťahoval a to ma teší. Nebyť zlého štartu, som s dnešným vystúpením spokojný.“

Ján Volko absolvoval v tomto roku zatiaľ deväť šesťdesiatok. Na šampionáte Bratislavy dosiahol 6,73, 6,72, 6,78, na mítingu vo Viedni 6,71 a 6,65, na parížskych pretekoch 6,69 a 6,64, teraz v Lodži 6,74 a 6,66. V európskych tabuľkách roka je stále piaty za Britom Prescodom (6,53), Talianom Filippom Tortum (6,58), Kevinom Kranzom z Nemecka (6,60) a Francúzom Kenym Belcourtom (6,62).

Najrýchlejší Slovák štartuje najbližšie v piatok 8. februára v Madride na štvrtom podujatí prestížneho halového seriálu IAAF World Indoor Tour, čo je akási obdoba letnej Diamantovej ligy IAAF. Volki si zmeria sily s halovým vicemajstrom sveta z Birminghamu 2018 a ázijským rekordérom (6,42) Ping-tchien Su z Číny, španielskym rekordérom Yunierom Pérezom (os. rekord 6,49), ktorý sa vlani v halovej sezóne zranil a musel vynechať celé leto, štvrtým z HMS 2018 Číňanom Sie Čen-jie(6,52), Američanom Brycom Robinsonom (6,51), siedmym z HMS 2018 Seanom Safo-Antwim z Ghany (6,55) a Arthurom Cissém z Pobrežia Slonoviny (6,53).

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk