Výškar Lukáš Beer v Lučenci 226 cm, vyskákal si miestenku na halové ME v Glasgowe

Výškar Lukáš Beer v záverečnom 5. kole slovenského skokanského turné Jumperia v Lučenci prekonal 226 cm, splnil limit na marcové halové ME v Glasgowe a o 4 cm zlepšil vlastný rekord Skokanskej latky mesta Lučenec. Podarilo sa mu to na tretí pokus. Predtým sa na prvý raz dostal ponad 210, 215 i 220 cm. Po splnení limitu sa zverenec Martina Bercela pokúšal o 230 cm, po dvoch neúspešných skokoch však už ďalej nepokračoval. Ak by mu to vyšlo, zlepšil by si absolútny osobný rekord 228 cm z Banskobystrickej latky 2017 a stal by sa piatym Slovákom s výkonom aspoň 230 cm na konte. S 226 cm sa Lukáš Beer posunul v tohtoročných európskych halových tabuľkách na 6. miesto spolu s ďalšími tromi výškarmi za Rusa Uchova (231), Nedosekova z Bieloruska (230) a ďalších troch Rusov Akimenka (229), Cyplakova a Ivaňuka (obaja 228).

Lukáš Beer: „Pred tretím pokusom na 226 cm som nestrácal vieru, že uspejem. Výškar má vždy tri pokusy, nikdy sa dopredu nevzdávam. Skákalo sa mi dobre, basketbalová palubovka mi vyhovovala, no dobrý výškar musí vedieť skákať na každom povrchu – či už palubovke alebo na tvrdom podklade. Dôležité bolo, že do Lučenca prišiel aj Matúš a neskákal som sám. Škoda, že on sa nedostal na 226 cm, ak by mu to tiež vyšlo, bolo by to oveľa zaujímavejšie. Prekážala mi len jediná vec – na prvý súťažný pokus sme obaja čakali príliš dlho. Inak bolo všetko v pohode. Tretí pokus na 230 centimetroch som už neabsolvoval, po splnení limitu zo mňa spadla ťažoba a už to nešlo. Skok ponad 230 cm som si nechal na inokedy. Ak by mi to vyšlo už v sobotu na Banskobystrickej latke, potešilo by ma to. Nechcem však nič predbiehať. Pre mňa je dôležité skákať vyrovnane a dobre sa pripraviť na marcový európsky šampionát v Glasgowe.“

Dvadsaťdeväťročný odchovanec košickej atletiky skáčuci vo farbách AC Stavbár Nitra je zatiaľ šiesty slovenský atlét s istotou štartu na HME 2019. Okrem neho majú limit a deklarovali záujem štartovať na šampionáte šprintéri Ján Volko, Šimon Bujna (obaja 60 m), výškar Matúš Bubeník, trojskokan Tomáš Veszelka a štvorstovkárka Iveta Putalová.

Piaty z halových ME 2017 v Belehrade Matúš Bubeník, ktorý už glasgowský limit má z minulého roka, stroskotal v Lučenci na 220 cm. V prvom tohtoročnom priamom súboji s Beerom si zapísal 215 cm. Obaja poprední slovenskí výškari budú v sobotu 9. februára štartovať na jubilejnom 25. ročníku Banskobystrickej latky.

Víťazka súťaže žien Tatiana Dunajská vylepšila vlastné tohtosezónne slovenské halové maximum o 2 cm na 182 cm. Zverenka Michala Škvarku sa potom trikrát neúspešne pokúšala o halový “osobák” i nový rekord mítingu 185 cm.

Dvadsiatym druhým ročníkom Skokanskej latky mesta Lučenec vyvrcholila základná päťkolová časť Slovenskej skokanskej Tour 2019 Jumperia. Organizátori seriálu sa rozhodli, že vzhľadom na preloženie finálovej súťaže na piatok 8. februára (od 10.30 h ženské kategórie, od 13.00 h mužské) sa môžu vo všetkých kategóriách (st. žiactvo, dorast, juniori, dospelí) prihlásiť aj výškari/výškarky, ktorí neskončili v prvej päťke na základe súčtu troch najlepších výkonov na mítingoch základnej časti.

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO STANISLAV SPIŠIAK/MAC REDOX LUČENEC

FAKTY Z LUČENCA

Muži: 1. Beer (AC Stavbár Nitra) 226 – limit na halové ME v Glasgowe, rekord mítingu a slovenský výkon roka, 2. Bubeník (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 215, 3. Sýkora (MAC Redox Lučenec) 196.

Juniori: 1. Hýravý 182, 2. Václavík (obaja Lučenec) 173, 3. Ďurovský (Dukla) 165.

Dorastenci: 1. Ľ. Bujna (Naša atletika Bratislava) 179, 2. Gonda (Slávia TU Košice) 165.

St. žiaci: 1. Csontos (Slávia TU Košice) 155, 2. Horváth (MAC Redox Lučenec) 155, 3. Palkó (Atl. Legionársky klub Moldava n/B.) 155

Ženy: 1. T. Dunajská (Dukla) 182 – slovenský výkon roka.

Juniorky: 1. Ďuricová (AO ŠG Košice) 162.

Dorastenky: 1. Lenhartová 162, 2. Vilhanová (obe MAC Redox Lučenec) 156.

St. žiačky: 1. Rusnáková (Slávia TU Košice) 153, 2. Kulcsárová (Atl. Legionársky klub Moldava n/B.) 150, 3. Veselská (Naša atletika Bratislava) 150.

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk