Volka nezlomili súperi ani počasie, po výborných 20,36 v protivetre ešte cíti rezervy

Jeho gesto, keď sa na veľkej svetelnej tabuli objavili výsledky dvojstovky, bolo veľavravné. Splnilo sa mu, v čo pre nepriaznivé počasie už ani nedúfal. Trať, na ktorej je európsky šampión do 23 rokov, prešprintoval za výborných 20,36 sekundy. Jánovi Volkovi i jeho trénerke Nadi Bendovej viditeľne odľahlo. Šanca, že na augustových ME v Berlíne ušetrí sily a vďaka renkingovému postaveniu nebude musieť absolvovať na dvojstovke aj rozbehy, nabrala na Zlatej tretre v Ostrave reálne kontúry.

Čakali ste v chlade a silnom protivetre taký výborný výkon?

„V tomto počasí veru absolútne nie! Zo svojho výkonu však mám veľkú radosť, ostravská dvojstovka bola totiž extrémne náročná.“

Počasie atlétom neprialo, v čase dvojstovky bolo sotva 18 stupňov, pocitovo ešte menej a fúkal nepríjemný točivý vietor. Na čo ste si trúfali pred štartom?

„S celým mojím realizačným tímom sme sa zhodli, že čokoľvek pod 20,50 bude vzhľadom na takéto podmienky skvelý výsledok. Podarilo sa!“

Myslíte si, že ostravský výkon 20,36 už bude stačiť, aby ste sa na ME v Berlíne dostali do dvanástky nasadených na 200 m, vyhli sa rozbehom a bežali už priamo v semifinále?

„Predpokladám, že áno, ale je predčasné špekulovať. Uvidíme, čo sa ešte udeje.“

Na vítkovickom štadióne ste bežali v ôsmej dráhe – to bol váš výber, alebo ste sa na lepšiu v konkurencii, aká sa na 200 m na Zlatej tretre zišla, nemali nárok?

„Stačí si pozrieť, s kým som bežal, a všetko je jasné: inú dráhu som ani mať nemohol. Rozhodne bola pre mňa výhodnejšia, ako keby som dostal prvú alebo druhú.“

Pomohlo vám k výbornému času, že ste si pred „tretrou“ po náročnej sérii pretekov a rôznych povinností na prelome mája a júna, trochu oddýchli?

„Určite sa táto pauza prejavila pozitívne na mojom výkone. Oddych po troch pretekoch v rozmedzí päť dní, každé niekde úplne inde, som privítal. Cítim, že forma mi už pomaly stúpa.“

Bez špeciálneho vylaďovania ste v protivetre a v chlade zabehli výborných 20,36, čo signalizuje veľké rezervy. Prezraďte, kde sa zastavíte?  

„Vždy sa mi beží najlepšie v silnej konkurencii. Kvalitní súperi ma ťahajú dopredu, čo sa potvrdilo aj v Ostrave. A rezervy? Ťažko sa mi o nich hovorí, ale minimálne v tom, že sme bežali proti vetru, by nejaká ešte určite mohla byť.“

Za vlastným slovenským rekordom ste zaostali len o tri stotinky a to sa sezóna ešte ani poriadne nezačala…

„V tejto chvíli sa ťažko predpovedá, kam by som sa ešte mohol posunúť. Pripúšťam možnosť, že ostravský výkon bol náhoda. Skôr sa však prikláňam k možnosti, že ma moji tréneri Naďka Bendová a Robo Kresťanko na Zlatú tretru dobre pripravili a taktiež dostatočne dlhému oddychu pred pretekmi.“

Bežali ste tretiu dvojstovku v letnej sezóne: aká bola v porovnaní s predošlými dvoma v Prahe a v Banskej Bystrici?

„Prvé dve, v českej a slovenskej lige, som takpovediac len ´flákal´, no s trénerkou sme sa teraz dohodli, že v Ostrave to nakopnem naplno hneď od začiatku.“

Aký súťažný program vás čaká v najbližšom období?

„V sobotu budem štartovať na Babiakovom memoriáli na Mladej Garde v Bratislave. Pobežím 100 a možno aj 200 metrov, no budú to skôr tréningovo zamerané behy v rámci prípravy na ME, kde budem musieť v priebehu dňa absolvovať viac behov.“

GABRIEL BOGDÁNYI, Ostrava

ČO ZAMAMENÁ VOLKOVÝCH 20,36 Z OSTRAVY

Za vlastným slovenským rekordom 20,33 z vlaňajších ME do 23 rokov v Bydgoszczi zaostal len o tri stotinky.

V tohtoročných európskych tabuľkách je už siedmy, v kategórii do 23 rokov je neohrozený líder.

Dosiahol svoj druhý najlepší výkon v kariére na 200 m.

O 12 stotín zdolal bronzového medailistu z MS 2015 v Pekingu Juhoafričana Anasa Jobodwanu s osobným maximom 19,87.

NAJLEPŠÍ EURÓPANIA NA 200 METROV V ROKU 2018

(stav k 13. 6.)

19,90 Ramil Gulijev (Tur.) 7. 6. Oslo

20,19 Christophe Lemaitre (Fr.) 13. 6. Ostrava

20,21 Adam Gemili (V. Brit.) 7. 6. Oslo

20,23 Zharnel Hughes (V. Brit.) 28. 3. Brisbane

20,29 Alex Wilson (Švajč.) 2. 6. Bazilej

20,35 Bruno Hortelano (Šp.) 3. 6. Hengelo

20,36 JÁN VOLKO (SR) 13. 6. Ostrava

20,37 Nethaneel Mitchell-Blake (V. Brit.) 4. 5. Dauha

20,41 Stuart Dutamby (Fr.) 9. 6. Ženeva

20,43 Edmond Amaning (V. Brit.) 12. 5. Clermont

Texty k foto:

“Tak to nie je možné,” čudoval sa Ján Volko, keď zistil, že v chlade a protivetre dosiahol čas 20,36 sekundy.

FOTO PAVOL UHRIN, Ostrava

Slovenský šprintérsky rekordér Ján Volko na stredajšej Zlatej tretre v Ostrave rovnocenne súperil so svetovou špičkou vrátane bronzového z OH 2016 v Riu Francúza Christopha Lemaitra.

FOTO PAVOL UHRIN, Ostrava

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk