ME do 23 rokov v Espoo: Hlavná časť výpravy odcestovala do Fínska aj s najväčšou nádejou Forster. Šula priamo vo finále

Jedna veľká medailová nádej, chodecká šanca na elitnú osmičku a diaľkarská či guliarska na finále. Dnes odcestovala aj hlavná časť slovenskej výpravy na 14. majstrovstvá Európy do 23 rokov vo fínskom Espoo. Na sever Európy už v pondelok zamieril chodecký predvoj Alžbeta Ragasová a Karin Devaldová s trénerom Martinom Pupišom. V utorok sa za nimi vydal zvyšok tímu s ďalšími 11 športovcami vrátane najväčšej nádeje na kvalitné umiestnenie Viktórie Forster. V 13-člennej nominácii je 8 limitárov, štart troch atlétov, ktorí boli blízko k splneniu kvalifikačného výkonu, odobril technický delegát Európskej atletiky a ďalšie dve šprintérky cestujú so zámerom pomôcť štafete žien na 4×100 m. Oproti tallinnskej zostave z roku 2021 je to síce o 5 športovcov menej, ale stále ide o tretiu najpočetnejšiu výpravu v histórii slovenských účastí na kontinentálnych šampionátoch tejto vekovej kategórie.

S akou bilanciou by sa rád vrátil šéftréner slovenskej reprezentácie Radoslav Dubovský? „Samozrejme, s jednou medailou akejkoľvek hodnoty, s jedným umiestnením do ôsmej priečky a určite by ma potešili ďalšie aspoň dve miesta v top 16, pričom z technických disciplín jeden prienik do finálovej dvanástky. Z rozbehov jeden až dva postupy do semifinále. Vtedy by sme mohli hovoriť o spokojnosti.“ Technického vedúceho výpravy prekvapil pohľad na štartové listiny niektorých disciplín. Čakal v nej viac mien. Mužská výška aj oštep majú iba po 14 účastníkov, guľa aj s Karlom Šulom mladším o jedného viac… „Aj z tohto pohľadu je škoda, že niektorým našim atlétom sa nepodarilo splniť limit. Mohli sa v početne nižšej konkurencii ľahšie presadiť,“ poznamenal Radoslav Dubovský.

 

Program šampionátu otvoria chodci a chodkyne už v stredu 12. júla, teda ešte pred oficiálnym otvorením podujatia. „Prvý raz to vyšlo na chôdzu, že je výraznejšie programovo predsunutá. Na jednej strane sa tým ešte viac stráca kontakt so štadiónovými disciplínami, na druhej strane budú mať dievčatá po pretekoch šancu vychutnať si atletiku na šampionáte. Zostaneme až do nedele, takže budeme žiť s tímom a povzbudzovať ostatných našich športovcov. Verme, že výsledky pretekov ich dobre naladia na zvyšok podujatia,“ skonštatoval Martin Pupiš. Česť slovenskej chôdze budú v druhom najväčšom fínskom meste zachraňovať dve ženy. „Nie je to najlepšia vizitka, že v tejto vekovej kategórii nemáme žiadneho kvalitného muža,“ poznamenal chodecký tréner. Na šampionát pripravil odchovankyňu dubnickej atletiky Alžbetu Ragasovú, ktorú vedie spoločne s Ľubošom Machníkom. „Zastreší“ však aj štart Košičanky Karin Devaldovej. Tohtoročné osobné maximum 1:39:21 zo šampionátu v Banskej Bystrici pasuje jeho zverenku medzi adeptky na umiestnenie niekde v polovici 23-členného štartového poľa pretekov na 20 km.

„Myslím si, že v Betkiných silách je za optimálnych podmienok atakovať osobný rekord. Pripravená je dobre, ale v chôdzi vždy rozhoduje veľa iných faktorov. Vzhľadom na papierové predpoklady by sa mohla reálne pohybovať niekde medzi ôsmym až šestnástym miestom, čiže plus-mínus štyri mesta okolo svojho tabuľkového postavenia. Ôsme miesto vnímam ako strop. V štartovej listine je osem veľmi silných pretekárok na čele s Francúzkami, Taliankou a Češkou Eliškou Martínkovou. Taktika je začať v tempe okolo päť minút na kilometer, čo celkovo vychádza niekde okolo hranice osobáku. Uvidíme, ako sa budú preteky vyvíjať,“ zhodnotil Martin Pupiš šance 18. chodkyne na 10 000 m na juniorských MS 2021 v Nairobi. Karin Devaldová sa postaví na štart, ktorý bude rovnako ako cieľ na štadióne Leppävaara v rovnomennom športovom parku, takisto s cieľom vylepšiť si osobák (1:47:20), čo by bol dôvod na oslavu jej 20. narodenín. Tie pripadli práve na deň pretekov! Jej plán je začať v tempe okolo 5:24 min/km. Kilometrový okruh bude viesť v blízkosti štadióna okolo športovej haly, futbalového ihriska a cez priľahlé námestie.

 

Dievčatá chodkyne budú po zvyšok šampionátu držať palce svojim kolegom a kolegyniam. Najväčšie slovenské nádeje sa budú upínať na piatok, keď sú na programe dopoludňajšie rozbehy a následné podvečerné semifinále 110 m prekážok žien. A veríme, že aj na finálovú sobotu… „Na majstrovstvá Európy do 23 rokov sa chcem v tejto sezóne sústrediť najviac. Potešilo by ma finále. Čo z neho vzíde, to nedokážem predpovedať, ale dúfam, že na konci sa budeme všetci tešiť,“ vychrlila Viktória Forster dva dni po svojom slovenskom rekorde 12,82 na Zlatej tretre. Úspechu v Espoo obetovala aj svoju „srdcovku“ – hladkú stovku. Vynechala ju z programu, hoci mala splnený limit. Ostravský B-beh ju poriadne navnadil. Zdolala v ňom aj svoju najväčšiu šampionátovú súperku Ditaji Kambundjiovú. Juniorská kontinentálna šampiónka z Tallinnu 2021, bronzová z ME 2022 v Mníchove a aj z tohtoročných halových ME v Istanbule (60 m prek.) je papierová favoritka, v tohtoročných európskych tabuľkách žien do 23 rokov jej patrí druhé miesto (12,78) za obhajkyňou prvenstva z Tallinnu 2021 Piou Skrzyszowskou (12,77), ktorá však Espoo vynecháva. Slovenská rekordérka je tretia. „Ostravský beh mi ukázal, že prekážky sú už moje kamarátky a nesnažia sa mi tam robiť zle. Som si v nich istá a behám ich s radosťou. Na svoj čas zo Zlatej tretry sa však veľmi neupínam. Budú to úplne iné preteky,“ pripomenula 21-ročná rodáčka z Brezna a aj jej trénerka Katarína Adlerová prízvukuje: „Zlatá tretra nám ukázala, že Viktória je schopná bežať skvelé časy, len potrebuje vhodné podmienky. Dokáže konkurovať najlepším, lenže prekážky sú zradná disciplína. Stačí drobné zaváhanie a čas je zrazu úplne iný.“

Od semifinalistky ME 2022 v Mníchove sa očakáva, že by to mohla byť práve ona, kto nadviaže na tallinnský medailový úspech svojej klubovej kolegyne z ŠK ŠOG Nitra Emmy Zapletalovej. Pozícia líderky výpravy však môže zväzovať. „Je to pre nás určite výzva. Vysoké postavenie v tabuľkách nás motivuje k tomu, aby sme ho potvrdili aj v pretekoch. Uvidíme, ako sa s tým popasujeme,“ uviedla Katarína Adlerová, pred ktorou stála úloha minimálne udržať Vikinu formu na ostravskej úrovni až do šampionátu, čiže 17 dní. Na to mal slúžiť minikemp v Banskej Bystrici. „Verím, že výkonnosť sa nám podarilo udržať. Na tréningoch bola Viki stále rýchla. Až v dejisku sa však ukáže, či nám alchýmia s ladením formy vyšla. Bude to o to ťažšie, že do finále sa musíme prekľučkovať cez rozbeh a semifinále.“ Švajčiarka Kambundjiová po Zlatej tretre bežala na Diamantovej lige v Lausanne (5. za 12,83), Katarína Adlerová naordinovala svojej zverenke krátky oddych a prípravu. „Oproti súperkám sme začali súťažnú sezónu skôr. Viki už poznám a viem, že potrebuje na rozbeh viac pretekov, aby sa uistila, že po príprave je schopná behať rýchlo. Mala toho teda za sebou dosť a posledné štyri štarty zvládla pod 13 sekúnd, čo signalizovalo, že forma sa ustálila.“

Nebyť štartu na nedávnych majstrovstvách Európy družstiev v Chorzówe, Monika Lehenová by do Espoo cestovala ako reprezentačný nováčik. Vo svojom debute na Európskych hrách nesklamala, so 610 cm obsadila celkovo 20. priečku v poradí diaľkaroch všetkých troch divízií. „Monika prešla krstom ohňom. Vyskúšala si veľký štadión, konfrontáciu s kvalitnými súperkami. Bola to pre ňu veľká skúsenosť, pretože na medzinárodnej scéne dovtedy súťažila sporadicky,“ uviedol tréner slovenskej ženskej tabuľkovej jednotky v tomto roku Róbert Piaček. Napriek tomu si myslí, že jeho zverenka v AŠK Slávia Trnava má na viac ako 631 cm, ktorým splnila limit na šampionát. „Monika formu má, len to musí potvrdiť aj na pretekoch. Trochu sme sa trápili s rozbehom, ale už sa to zlepšuje, dokáže sa doň viackrát trafiť. Takže všetko je na dobrej ceste. Som rád, že Monika stabilizovala svoju výkonnosť nad 610 cm, teraz je to o čakaní na nejaký uletený skok.“ V Espoo ju čaká 34 súperiek, tabuľkové postavenie jej nedáva veľké šance na postup z kvalifikácie. „Štartová listina je mimoriadne nabitá kvalitnými diaľkarkami. Osem dievčat nad 660? Netuším, v akej forme prídu, nič to však nemení na tom, že máme ambíciu postúpiť do finále a umiestniť sa čo najvyššie,“ odhodlane dodal Róbert Piaček.

Karel Šula mladší je spolu s Viktóriou Forster jediný člen výpravy s umiestnením v elitnej päťke na juniorskom svetovom šampionáte. Dosiahol ho minulý rok v Cali, ale ukázalo sa, že prechod na sedemkilovú guľu nie je ani pre neho hračka. „Pravdupovediac, podľa priebehu halovej sezóny sme si mysleli, že Kajo v lete hodí 18 metrov. Napriek nepriaznivým podmienkam najmä na Odložilovom memoriáli si myslím, že s tým nemal mať problém. Potom však prišla nervozita zo splnenia limitu, ktorý oproti Tallinnu 2021 zdvihli o 40 cm, čo je v tejto kategórii dosť. Svedčí o tom aj nízky počet kvalifikovaných guliarov,“ uviedol tréner a otec mladého siláka Karel Šula starší. Progres úspešného maturanta sa zastavil na 17,71, teda 9 cm od limitu. Európska atletika jeho štart v Espoo napokon aj tak schválila. Vo Fínsku si napokon zahádže rovno v sobotňajšom finále. Kvalifikácia sa vzhľadom na nízky počet guliarov neuskutoční. Z 15-členného štartového poľa je Slovák najmladší, má najslabší osobný rekord a druhé najnižšie sezónne maximum. Podľa trénera môže ohrozovať konkurentov s osobákom o pol metra lepším, teda Švéda Ahlina (17,91), Gréka Oikonomoua (18,03) a azda aj Srba Tambula (18,26). „Nemám rád frázu, že ideme zbierať skúsenosti. Kajo chce niekoho zo súperov poraziť. Pre nás je však dôležité, aby išiel vysoko na šampionáte o dva roky. Ak sa to tam nepodarí, niečo robíme zle.“


V ženskej guli má Natália Váleková 19 súperiek. Aktuálna forma študentky medicíny v Prahe, kde ju vedie tréner Jan Tylče, je tak trocha záhada. Naposledy súťažne hádzala 31. mája v Jablonci nad Nisou (13,74), jej februárový osobák z halového slovenského šampionátu má hodnotu 14,69. „Úroveň ženskej gule sa mi podľa štartovej listiny nezdá extrémne vysoká. Natáliu by atakovanie 15 metrov mohlo posunúť do finále. Verím tomu, že po splnení študijných povinností je v pohode, príde dobre pripravená a prekvapí,“ nádejá sa Radoslav Dubovský.

Pre šprintérov Jakuba Nemca, Agátu Cellerovú, Lenku Kovačovicovú a prekážkarov na 400 m Denisa Barteka a Andreu Švecovú platí, že postup z rozbehov by bol úspech. „Ak by Agáta Cellerová zabehla v Espoo sanktpötenských 11,65, rozhodne má šancu postúpiť do semifinále. Andrea Švecová by zase mohla zopakovať to, čo sa jej podarilo s osobným rekordom na vlaňajšom juniorskom šampionáte v Cali, kde postúpila z rozbehu na 400 m prekážok. Forma stúpa aj Jakubovi Nemcovi, nechajme sa prekvapiť. Výkon na úrovni osobného maxima môže každého nášho atléta či atlétku posunúť v súťaži ďalej,“ zhrnul Radoslav Dubovský.

Zelenú dostala od trénerov i výkonného výboru SAZ aj štafeta žien na 4×100 m. Štartová listina s iba trinástimi prihlásenými krajinami dáva nádej na solídne umiestnenie. „Dievčatá sa zbiehali v Banskej Bystrici. Vieme, aká je táto súťaž nevyspytateľná. Pri istej konštelácii to nemusí pre nás dopadnúť vôbec zle. Sám som na účinkovanie našej štafety zvedavý. Viktórii Forster chceme dopriať maximálny komfort na prekážky, takže predpokladané zloženie nášho kvarteta je Segečová, Kovačovicová, Strýčková a Cellerová, ktorá by ako najrýchlejšia mala finišovať,“ prezradil šéftréner. Slovenské kvarteto má v Espoo reálnu šancu zlepšiť národný rekord žien dubnického Spartaka (Goňová, Bučková, Ivanková, Chrebetová) z roku 2011, ktorého hodnota je 48,87 sekundy.

SLOVENSKÍ REPREZENTANTI V AKCII – PREDBEŽNÝ PROGRAM
(časy sú SELČ, v Espoo je o 1 hodinu viac)

MUŽI
200 m (Jakub Nemec)
15. 7. (sobota): 17.50 rozbehy
16. 7. (nedeľa): 10.45 semifinále (?)
16. 7. (nedeľa): 16.55 finále (?)

400 m prek. (Denis Bartek)
14. 7. (piatok): 9.00 rozbehy
15. 7. (sobota): 11.10 semifinále (?)
16. 7. (nedeľa): 11.15 finále (?)

guľa (Karel Šula ml.)
15. 7. (sobota): 17.20 finále

ŽENY
100 m (Agáta Cellerová)
13. 7. (štvrtok): 9.25 rozbehy
13. 7. (štvrtok): 16.05 semifinále (?)
14. 7. (piatok): 19.35 finále (?)

200 m (Lenka Kovačovicová)
15. 7. (sobota): 17.25 rozbehy
16. 7. (nedeľa): 10.30 semifinále (?)
16. 7. (nedeľa): 16.40 finále (?)

100 m prek. (Viktória Forster)
14. 7. (piatok): 11.55 rozbehy
14. 7. (piatok): 17.25 semifinále (?)
15. 7. (sobota): 19.10 finále (?)

400 m prek. (Andrea Švecová)
14. 7. (piatok): 9.40 rozbehy
15. 7. (sobota): 10.50 semifinále (?)
16. 7. (nedeľa): 11.35 finále (?)

diaľka (Monika Lehenová)
15. 7. (sobota): 12.05 kvalifikácia
16. 7. (nedeľa): 17.35 finále (?)

guľa (Natália Váleková)
13. 7. (štvrtok): 11.40 kvalifikácia
13. 7. (štvrtok): 17.05 finále (?)

20 km chôdza (Alžbeta Ragasová, Karin Devaldová)
12. 7. (streda): 17.00 finále

4×100 m (Slovensko)
15. 7. (sobota): 11.50 rozbehy
15. 7. (sobota): 15.40 finále (?)
(JM, GB)

Na snímkach hlavná časť výpravy, Alžbeta Ragasová, Karin Devaldová, Viktoria Forster na Zlatej tretre v Ostrave, Monika Lehenová, Karel Šula ml., Natália Váleková a Andrea Švecová.

FOTO SAZ (vg, mp), PETER MACO, PAVEL LEBEDA, MAREK FINDRIK

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk