Olympijský šampión Matej Tóth pokrstil „Odchýlku“, v ktorej vyrozprával svoj životný príbeh

Olympijský šampión v chôdzi na 50 km Matej Tóth v Bratislave pokrstil knihu s názvom „Odchýlka“, v ktorej športovému redaktorovi Michalovi Červenému vyrozprával svoj životný príbeh a najmä minuloročný neľahký boj o očistenie svojho mena, keďže ho podozrievali z porušenia antidopingových pravidiel.

 „Moja výhoda pri spracovávaní príbehu spočívala v tom, že Matej vopred presne vedel, čo chce ľuďom povedať,“ skonštatoval spoluautor „Odchýlky“ a priznal, že s ponukou napísať spoločne knihu išiel za Matejom Tóthom s malou dušičkou.

Vlani medzi Vianocami a Silvestrom, iba pár dní po tom, ako bolo jasné, že Maťo svoj boj o česť vyhral, si na stretnutí v Banskej Bystrici definitívne „tľapli“.

Matej Tóth: „O knihe som predtým neuvažoval, hoci zopár ponúk som dostal. Načo písať o niečom, čo je otvorené, veď moja kariéra ešte pokračovala.“

Minuloročná kauza však jeho postoj zmenila. Cítil, že o svoj príbeh so šťastným koncom by sa mal podeliť. Ľudia potrebujú nádej aj v takmer beznádejných životných situáciách. A Maťova po nezmyselných obvineniach taká nepochybne bola.

Kniha sa zrodila expresne rýchlo na prelome februára a marca počas Matejovho sústredenia na juhu Afriky v Johannesburgu, kde si Michal Červený vo chvíľach voľna medzi tréningmi nahrával rozprávanie chodeckého šampióna.

Ani nie po šiestich mesiacoch uzrela svetlo sveta „Odchýlka“. Na pulty kníhkupectiev sa dostala 2. augusta, iba štyri dni pred európskym šampionátom v Berlíne, kde sa Matej ziskom striebra úspešne vrátil na medzinárodnú scénu a dal výstižnú a definitívnu bodku za celou minuloročnou kauzou.

Autobiografiu slovenského Športovca roka 2016 na pôde Slovenskej sporiteľne, jedného z dôležitých partnerov a podporovateľov Mateja Tótha, krstil jeho bývalý súper, teraz už švagor a zároveň šéf Slovenského atletického zväzu Peter Korčok. Symbolicky – potom a zlatom.

„Maťo je inšpiratívny človek, ktorý má čo ľuďom povedať. Verím, že bude pre mnohých inšpiráciou,“ zdôraznil krstný otec. „Som šťastný, že som súčasť Maťovho života.“

„Od Peťa Korčoka som sa veľa naučil, on ma formoval v kľúčových momentoch športovej kariéry a čiastočne aj v živote. Nepoznám vhodnejšieho človeka, ktorý by mohol krstiť moje myšlienky zvečnené v knihe. S Peťom je spojená takmer každá jej časť,“ objasnil olympijský šampión výber krstného otca „Odchýlky“.

Na milej slávnosti  sa zúčastnili Matejovi najbližší – manželka Lenka s oboma dcérkami, brat Michal, rodičia Katarína a Viliam či švagor a šéf Slovenského atletického zväzu Peter Korčok s manželkou. Nechýbali ani Maťovi priatelia, tréneri Matej Spišiak a Juraj Benčík, a ani tí, čo mu pomáhali dokazovať nevinu ako napríklad profesor Tomáš Kára, špičkový český kardiochirurg a expert v oblasti športovej medicíny so zameraním na riadenie krvného obehu a záťažovú fyziológiu na Klinike kardiovaskulárnych chorôb na prestížnej Mayo Clinic v americkom Rochestri.

Autobiografia Mateja Tótha vyšla vo vydavateľstve N Press vydávajúcom Denník N. Práve jeho šéfredaktor Matúš Kostolný bol otec myšlienky vzniku knihy: „Matejov príbeh je príbeh vzdoru, nepoddajnosti a dôkaz, že aj zdanlivo beznádejné veci sa môžu skončiť napokon úspešne.“

„Odchýlka“ nielenže odkrýva pozadie Tóthovej kauzy a jeho statočný boj za očistenie mena, ale je to súčasne aj príbeh o víťazstvách i prehrách, o neľahkej ceste až na športový Olymp – triumf na olympiáde v Riu de Janeiro. S Matejom v nej absolvujete všetky jeho kľúčové preteky, ako keby ste ich prežívali na vlastnej koži.

A prečo „Odchýlka“? Práve odchýlka s malým o – jediná – v biologickom pase športovca spôsobila nášmu skvelému chodcovi problémy, no podľa Michala Červeného zároveň charakterizuje Mateja, ktorý sa svojimi činmi, životnými postojmi akosi vymyká zo súčasnej doby.

„Keď Michal prišiel s návrhom na názov, veľmi sa mi nepozdával, no keď mi vysvetlil, čo tým myslel, súhlasil som,“ prezradil Matej Tóth.  

Zo životopisnej knihy svojho bývalého zverenca bol nadšený aj tréner Juraj Benčík: „Je vynikajúca, ponúka vzácny pohľad do života špičkového športovca. Odchýlka je mozaika úžasných emócií. Jej hodnota spočíva v tom, že je v nej všetko vykreslené otvorene a najmä pravdivo tak, ako sa to udialo.“

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Michal Červený (vľavo), Matej Tóth a Peter Korčok krstia knihu “Odchýlka” – potom a zlatom.

FOTO JÁN LUKY

Autori knihy Michal Červený, Matej Tóth a jej krstný otec Peter Korčok.

Na krst “Odchýlky” zavítal aj MAtejov kouč Matej Spišiak (celkom vľavo).

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk