Halové M-SR jedna z posledných šancí na limit, hlavný magnet je šprintérsky šampión Ján Volko

Už len necelých päť dní ostáva slovenskej atletickej elite, aby si v nezvyčajne skromnej „covidovej“ sezóne zabezpečila účasť na halových ME 4. až 7. marca. Víkendový domáci šampionát v bratislavskom Eláne, v sobotu od 15.00 a v nedeľu od 14.00 h, bude pre ňu jedna z posledných možností dosiahnuť výkony, za ktoré získajú miestenku do Torune. Nominačná uzávierka Európskej atletiky je v stredu 24. 2. o 14.00 h SEČ.

Slovensko má zatiaľ päť istých účastníkov halových ME – Jána Volka, Tomáša Matuščáka  (obaja 60 m), Šimona Bujnu, Martina Kučeru (obaja 400 m) a Stanislavu Škvarkovú (60 m prekážok). „Z limitárov sa na šampionáte nepredstaví Kučera, ktorý sa v minulosti práve na národnom šampionáte v Eláne zranil, a preto sme sa dohodli s jeho trénerom Radoslavom Ivanom, že v hektickej sezóne nebudú riskovať a pripraví sa radšej stopercentne do Torune,“ informoval šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš.

Ďalší štyria sa však na domácom vrchole ukážu: Volko, Matuščák (jeho kouč Marek Lučka avizuje, že po drobných problémoch s chrbtom je už v poriadku) i Škvarková vo svojich hlavných disciplínach, no Bujna si po naháňaní limitu na 400 m vyskúša prvý raz v sezóne šesťdesiatku. „Šimon v rámci prípravy na halové ME absolvuje štart na 60 m a štafetu na 4 x 200 m, pričom na šesťdesiatke nie je bez šance na dobrý výsledok. Hoci sa to od neho po prechode na štvorstovku nečaká, zrejme by to nebol až taký šok, ak by sa k torunskému limitu priblížil na 60 m,“ dodal šéftréner.

Najväčší magnet domáceho halového vrcholu bude úradujúci európsky šampión na 60 m Ján Volko, ktorý má šancu na piate zlato za sebou. Forma zverenca trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko je stabilná, s výnimkou rozbehu v Metz (6,75) sa v ostatných 9 šesťdesiatkach vmestil do štyroch stotín časmi od 6,67 (až trikrát!) do 6,71 sekundy.

„Samozrejme, na majstrovstvá Slovenska sa skúsime pripraviť čo najlepšie, máme na to ešte týždeň,“ vravel Volko po minulotýždňovom triumfe na mítingu Elán. „Trochu potrénujem, keďže po pretekoch v Ostrave a na turné vo Francúzsku v Metz a Liévine na prípravu neostalo veľa času. Rád súťažím po väčšom tréningovom zaťažení. Verím, že sa mi pred Toruňou ešte podarí posunúť tohtosezónne maximum. No ak aj nie, svet sa nezrúti…“

Volkova tohtoročná halová bilancia na 60 m vyzerá nasledovne: Viedeň 6,71 a 6,68, Ostrava 6,69 a 6,69, Metz 6,75 a 6,71, Liévin 6,67 a 6,67, Elán 6,69 a 6,67.

O zlepšenie svojho sezónneho maxima 8,18 z úvodného behu na mítingu Elán sa pokúsi aj prekážkarka na 60 m Stanislava Škvarková, ktorú kouč a manžel v jednej osobe Michal Škvarka prihlásil na M-SR i na hladkú šesťdesiatku. Odchovankyňa atletiky vo Svite pobeží bez vážnejšej konkurentky, čo však pre ňu nie je problém. Kvalitným časmi v sólobehoch sa už prezentovala aj minulú nedeľu na Eláne. V sezóne dosiahla v ôsmich behoch časy od 8,18 do 8,27 (Viedeň 8,22 a 8,27, Ostrava 8,23 a 8,20, Lodža 8,26 a 8,20, Elán 8,18 a 8,22). „Stále to však nie je výkon, na aký sa cítim, no neviem, prečo to tak je. Verím však, že forma príde v pravý čas,“ nádejala sa Stanka Škvarková, ktorá domáce zlato na 60 m prekážok získala doteraz v rokoch 2017, 2018, 2020 (bilancia 3 – 2 – 1).

Martin Pupiš verí, že limitári Volko a Škvarková cez víkend naznačia, že ich forma smerom k halovým ME v Toruni postupne graduje. „Pandemická halová sezóna je aj pre nich náročná –  nielen fyzicky, ale najmä psychicky. No verím, že predvedú pekné výkony,“ skonštatoval šéftréner.

Z ďalších kandidátov má najbližšie k limitu šprintérka na 60 m Monika Weigertová. Na Eláne, v zatiaľ jej jedinom tohtoročnom štarte, dvakrát dosiahla čas 7,42, len o dve stotinky slabší ako torunský limit. „Verím, že limit mám v nohách a padne na majstrovstvách Slovenska,“ dúfala zverenka Eugena Lacza, ktorá má šancu na zlatý hetrik (bilancia 2 – 2 – 2). „Nie som vybehaná, takže teoreticky by som sa mala postupne zlepšovať. V príprave sme s trénerom zapracovali na štarte a na prvých krokoch po ňom. V prvej polovici šesťdesiatky badať zjavné zlepšenie, no ešte to stopercentne využiť v pretekoch.“ Jej najvážnejšie súperky budú mladé Nitrianky Forster s Kovačovicovou, trenčianska juniorka Cellerová, ale pozor aj na prekážkarskú špecialistku Stanku Škvarkovú.

Na miestenku do Torune myslia aj štvorstovkárky. Iveta Putalová sa však o limit 53,75 pokúsi až na budúcu stredu v Belehrade na mítingu Serbian Open. Na domácom vrchole pobeží 200 m, pričom túto disciplínu vyhrala už štyrikrát (2005, 2008, 2009, 2016). Druhá kandidátka Alexandra Bezeková bude mať na halových M-SR na 400 m premiéru. Za istých okolností, ak by dosiahol výkon okolo 224 cm, by na účasť na halových ME mohol pomýšľať i výškar Lukáš Beer. Limit je 226 cm a predpokladaný počet štartujúcich je podľa EA 16. Štvornásobný halový šampión (bilancia 4 – 2 – 2) z Košíc, ktorého trénuje Martin Bercel, má na konte zatiaľ 215 cm z BBL 2021. V mužskej výške by malo skákať 10 pretekárov vrátane obhajcu Tomáša Zemana, no chýba zranený Matúš Bubeník

Šéftréner SAZ Martin Pupiš: „Weigertová na Eláne naznačila, že formu na limit určite má. Verím, že o halové ME bude chcieť zabojovať ešte aj Lukáš Beer, ktorý však v dôsledku protipandemických opatrení absolvoval len minimu  špeciálnych výškarských tréningov. Druhú štvorstovku v sezóne absolvuje Alexandra Bezeková, ktorá určite nechce vopred vzdať nádej vybojovať si účasť v Toruni. Táto trojica má z môjho pohľadu cez víkend najreálnejšiu šancu zabojovať o miestenku na halové ME. K nim patrí ešte Putalová. Samozrejme, v prípade nejakých ďalších pozoruhodných výkonov na hranici limitu budeme možno vzhľadom k špecifickej sezóne zvažovať možnosť zaradiť do tímu aj niekoho ďalšieho okrem istých účastníkov, no to by ešte podliehalo schváleniu technickým delegátom.“

O ďalšom očakávanom víkendovom dianí v hale Elán telegraficky. Matej Baluch absolvuje už tradične maximálnu možnú porciu disciplín – je prihlásený na 60, 200 (proti obajcovi Jakubovi Bendovi) a 60 m prekážok (obhajca). V štvorstovke si pri neúčasti limitárov Bujnu a Kučeru lanský vicemajster na 200 m Miroslav Marček zmeria sily s mladíkmi Grajcaríkom, Franklinom a Michalkom, na 1500 m sa očakáva duel majstra SR 2019 Petra Kováča s objavom sezóny Petrom Ďuricom (vlani 3., v tomto roku 3:52,40). Extrémne zaujímavý bude beh na 3000 m medzi najlepším slovenským maratóncom a 15-násobným majstrom SR Tiborom Sahajdom (3. v rokoch 2011 a 2014), obhajcom titulu Petrom Kováčom (2. 2018 a 2019), lanským majstrom SR v polmaratóne, maratóne a krose Marekom Hladíkom (3./2017 a 2./2020), lídrom tabuliek 2021 Petrom Ďuricom (8:26,51) a skúseným Jozefom Pelikánom, 5-násobným halovým šampiónom na 800 a 2-násobným na 1500 m. V diaľke to bude súboj mladíkov Adam Hriň, Rastislav Jelínek (obhajca), Jakub Benda, Patrik Megela (1./2017), v trojskoku Šubov pokus o víťazný hetrik v dueli s Dubovského 18-ročným zverencom Adamom Hriňom. Vranovský guliar Adrián Baran sa zasa po troch tituloch za sebou vynasnaží získať štvrtý, žrdkár Tomáš Krajňák zabojuje o svoj deviate halové zlato (8 – 7 – 0).

O víťazné double na 1500 a 3000 m sa bude snažiť talentovaná Líza Hazuchová, ktorá sa len nedávno vrátila z dlhodobého tréningového kempu na Tenerife a jej kouč Marek Vojník avizuje, že je v dobrej forme. Najlepšie Slovenka v histórii krosových ME v súťaži junioriek vlani na halových M-SR skončila 3. na 1500 m a 1. na 3000 m v slovenskom juniorskom rekorde 9:41,58 min. Výškarka Táňa Dunajská začala sezónu solídne výkonom 180 cm na BBL a teraz bude v hre o svoju jubilejnú 10. medailu z HM-SR (6 – 3 – 0), keď zvíťazila v rokoch 2009, 2010, 2017 – 2020. V diaľke to bude zrejme súboj Silvie Kaliašovej s dvoma adeptkami štartu na ME 2021 do 18 rokov v Rieti Renátou VodnyánszkouSandrou Veselskou. Kaliašová, ktorú pripravujú DanaJana Velďákové, to bude mať v trojskoku s obhajobou titulu neľahké, lebo Zuzana Ďurkechová by po štyroch striebrach (2016 – 2019) chcela konečne vyhrať. Ak súťaž guliarok vyhrá Ivana Krištofičová (zatiaľ bilancia 8 – 2 – 0), dostane sa pred Gabrielu Hanulákovú (9 – 0 – 0) a bude historicky najlepšia guliarka na halových M-SR. Krištofičovú však môže vážne ohroziť Natália Váleková (1./2019), ktorá minulú nedeľu na Eláne jasne vyhrala výkonom 14,41 m a potvrdila svoje 6. miesto v historických tabuľkách SR.

„Dôležité je, že domáci atletický šampionát sa cez víkend vôbec uskutoční, keďže na vrcholový šport sa u nás pomerne dosť dlho absolútne zabúdalo. Samozrejme, museli sme splniť všetky preventívne protiepidemické opatrenia vrátane testovania všetkých osôb prítomných v hale, s čím súvisí aj fakt, že počet účastníkov halových majstrovstiev Slovenska sme museli udržať v obmedzenom počte,“ prízvukoval šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Najúspešnejším klubom na vlaňajšom šampionáte sa stala Slávia STU Bratislava (5 – 3 – 5) pred ŠK ŠOG Nitra (4 – 3 – 7) a  Našou atletikou Bratislava (4 – 1 – 1), z jednotlivcov mal najcennejšiu medailovú zbierku Jakub Benda (Naša atletika Bratislava), ktorý si vybojoval 3 zlaté a jednu bronzovú medailu.

Text k foto:

Na snímkach postupne Ján Volko, Stanislava Škvarková, Monika Weigertová, Líza hazuchová (230) a Elena Dušková.

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN LUKY

● LIMITÁRI S ISTOU ÚČASŤOU NA HME 2021

Ján Volko (Naša atletika Bratislava, 60 m)

Tomáš Matuščák (1. AK Humenné, 60 m)

Šimon Bujna (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, 400 m)

Martin Kučera (BK HNTN Bratislava, 400 m)

Stanislava Škvarková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, 60 m prekážok)

LIMITÁRI, KTORÍ PRE ZDRAVOTNÉ PROBLÉMY VYNECHALI HALOVÚ SEZÓNU

Tomáš Veszelka (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, 400 m)

Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin, 800 m)

ĎALŠÍ KANDIDÁTI PRE ÚČASŤ NA HME 2021

Monika Weigertová (Slávia UK Bratislava, 60 m)

Iveta Putalová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, 400 m)

Alexandra Bezeková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, 400 m)

Lukáš Beer (AC Stavbár Nitra, výška)

● SLOVENSKÉ JEDNOTKY 2021 K 20. FEBRUÁRU

60 m: 6,67 Volko – 7,42 Weigertová

200 m: 20,99 Volko – 25,73 Malatincová

400 m: 47,53 M. Kučera – 54,06 Putalová

800 m: 0 – 2:18,43 Vadlejch

1500 m: 3:52,40 P. Ďurica – 0

3000 m: 8:26,51 P. Ďurica – 0

60 m prek.: 8,12 Baluch – 8,18 Škvarková

výška: 215 Beer – 180 T. Dunajská

žrď: 0 – 0

diaľka: 682 R. Jelínek – 608 Vadlejch

trojskok: 14,33 Šuba – 12,62 Ďurkechová

guľa: 15,47 Haborák ml. – 14,41 Váleková

● REKORDY HALOVÝCH M-SR V ATLETIKE (k 20. 2. 2021)

60 m: 6,62 Volko 2019 – 7,42 Bezeková 2015

200 m: 21,39 Briňarský 2001 – 23,81 Ivanová 2003

400 m: 48,00 D. Danáč 2017 – 54,04 Putalová 2015

800 m: 1:48,54 Repčík 2006 – 2:05,93 Klocová 2005

1500 m: 3:45,8 J. Lenčéš 1977 – 4:20,45 Melicherová 1985

3000 m: 8:06,27 Výbošťok 1991 – 9:41,58 Hazuchová 2020

60 m prek.: 7,81 I. Kováč 2000 – 8,08 Bobková-Cupáková 2008

výška: 226 Beer 2017 – 188 Jobbová 1985 a Medgyesová 2000

žrď: 525 R. Haraksim 2003 – 405 Sľúková 2005

diaľka: 780 Dobrovodský 2011 – 682 Murková 1987

trojskok: 16,81 Vaľukevič 2005 – 14,17 D. Velďáková 2006

guľa: 20,94 Šula st.1989 – 15,60 Hrašnová 2015

sedemboj/päťboj: 5469 Bician 2009 4185 Lucia Slaničková 2012

5000 m chôdza: 18:54,0 Blažek 1989 – 12:34,54 Czaková 2018

4 x 200 m: 1:28,82 Stavbár Nitra (D. Danáč, Ma. Talán, J. Benda, Volko) 2016 – 1:39,44 Slávia UK (Polyáková, Weigertová, Štuková, Putalová) 2015

4 x 400 m: 3:15,90 Spartak Dubnica (Mokráš, P. Hort, Repčík, Žňava) 2008 – 3:50, 81 Spartak Dubnica (Holleyová, L. Mokrášová, Záhradníčková, Slaničková) 2012

PROGRAM HALOVÝCH M-SR V BRATISLAVE

SOBOTA 20. FEBRUÁRA

15.00 60 m prek. Ž finále, diaľka M, výška Ž

15.10 60 m prek. M finále

15.30 60 m Ž rozbehy

15.45 60 m M rozbehy

16.10 60 m prek. Ž (vložený beh)

16.13 60 m prek. dorastenky (vložený beh)

16.18 60 m prek. M (vložený beh)

16.21 60 m prek. dorastenci (vložený beh)

16.30 60 m Ž finále

16.35 60 m M finále, diaľka Ž výška M

16.50 400 m Ž rozbehy

17.05 400 m M rozbehy

17.25 1500 m Ž finále

17.45 1500 m M finále

18.05 4 x 200 m Ž finále

18.15 4 x 200 m M finále

NEDEĽA 21. FEBRUÁRA

14.00 200 m Ž rozbehy, trojskok M, žrď M, guľa M, guľa dorastenci (vložené preteky)

14.20 200 m M rozbehy

14.40 400 m Ž finále

14.45 400 m M finále

14.55 800 m Ž finále

15.10 800 m M finále

15.30 200m Ž finále, trojskok Ž, žrď Ž, guľa Ž, guľa dorastenky (vložené preteky)

15.35 200 m M finále

15.45 3000 m Ž finále

16.05 3000 m M finále

16.30 4 x 400 m Ž finále

16.40 4 x 400 m M finále

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk