Volkov slovenský rekord v Metz, na 200 m v hale prvýkrát pod 21 sekúnd

Ján Volko, slovenská šprintérska jednotka, po týždni opäť zlepšil národný rekord v behu na 200 m. Na sobotňajšom atletickom halovom mítingu Meeting Metz Moselle Athlélor vo francúzskom meste Metz sa prvýkrát v kariére dostal v hale pod 21 sekúnd, keď dosiahol čas 20,99 a zo svojho viedenského rekordného výkonu z uplynulej soboty ukrojil ďalších 5 stotín. Ako prvý Slovák v histórii zabehol na tejto trati čas pod 21 sekúnd vonku (20,24) aj v hale (20,99).

“Po prvých dvoch behoch mi bolo naozaj nevoľno, bolo to katastrofálne a času boli veľmi slabé. Musíme si to s trénermi rozobrať a verím, že prídeme na dôvod, prečo to tak je. Občas však musíme aj také niečo zažiť, aby nás to posunulo ďalej. S dvojstovkou som maximálne spokojný. Bolo to síce za trochu zvláštnych okolností, keďže sme bežali len dvaja. Výkon však bol každopádne kvalitný. Verím, že to aj dobre vyzeralo,” uviedol Volko.

Ten vo svojej dvanástej halovej dvojstovke v kariére zdolal v sólobehu Elijaha Halla z USA (21,31), ďalší dvaja prihlásení pretekári vrátane Francúza Christopha Lemaitra, bronzového medailistu z OH 2016 v Riu de Janeiro a obhajcu prvenstva na mítingu v Metz, na štart nenastúpili. Pre člena klubu Naša atletika to bol už 21. slovenský seniorský rekord v kariére v hale či vonku (17 + 4 vyrovnané). Dvadsaťštyriročný Bratislavčan zaostal za európskym výkonom roka v podaní Čecha Jana Jirku (20,88) o 11 stotín, ale v kontinentálnych tabuľkách mu patrí 2. pozícia.

Ešte pred rekordným výkonom absolvoval najlepší slovenský šprintér na podujatí Meeting Metz Moselle Athlélor vystúpenie na 60 m, kde v kvalitnej konkurencii obsadil 5. priečku. Zverenec trénerskej dvojice Naďa Bendová – Róbert Kresťanko zvládol rozbeh za 6,75 s a vo finále štartujúc v prvej dráhe sa zlepšil o štyri stotiny sekundy na 6,71, ale štyria jeho súperi boli rýchlejší. Zvíťazil Američan Devin Quinn, ktorý si časom 6,54 utvoril osobný rekord, pred svojím oveľa známejším krajanom Michaelom Rodgersom (6,59). Volka má v aktuálnej halovej sezóne na konte šesť behov na 60 m. Okrem Metz sa v tejto disciplíne, v ktorej je halový majster Európy z Glasgowa 2019, predstavil vo Viedni (6,71 a 6,68) a Ostrave (6,69 a 6,69).

“Musím povedať, že som veľmi rada za to, ako to dopadlo. Dnešným cieľom bolo dosiahnuť čo najlepší čas na 200 m. Takto sme si to naplánovali, a preto sme do Metz išli. Janko získal za svoj výkon do olympijského kvalifikačného renkingu 1135, čo mu môže pomocť v snahe dostať sa na OH do Tokia. Aj mne osobne padol kameň zo srdca, že to bolo správne rozhodnutie a utvrdilo ma v tom, že viem, čo robím. Dosiahnutý čas na dvojstovke je kvalitný. Predchádzali mu vystúpenia na 60 m, pričom pre môjho zverenca nebolo jednoduché sa po takých časoch zmobilizovať a namotivovať,” povedala pre web atletika.sk Naďa Bendová a vyjadrila sa aj k neuskutočnenému súboju Volko – Lemaitre. “Christophe je legenda a obdivuhodný šprintér, ku ktorému by sme sa radi priblížili. Veľmi sme sa tešili na preteky s ním bez ohľadu na to, ako by to dopadlo. Už šesťdesiatka naznačila, že zrejme nie je vo forme, v akej by chcel byť. Videli sme ho rozcvičovať sa aj na dvojstovku. Dúfam, že nie je zranený. Je to škoda, ale Janko je mentálne nastavený na prekonávanie najmä vlastných výkonov a nie súperov. Samozrejme, konkurencia vždy pomôže. Američan Hall v závere naňho tlačil a pomohol ku kvalitnému času.”

Volka čaká ďalší štart v utorok vo francúzskom Liévin, kde sa predstaví na 60 m. “Dneškom sme zavŕšili prvú časť halovej sezóny. Splnili sme si čiastkový cieľ a teraz máme štyri týždne na doladenie šesťdesiatky. Uvidíme, či výkon v úvode budúceho týždňa v Liévin bude zodpovedať predstavám Janka. Teraz však potrebujeme trpezlivosť, aby sme sa dôkladne pripravili a na ME mohli konkurovať najlepším,” poznamenala Bendová, ktorá má so svojím zverencom v ostatných dňoch za sebou náročné presuny. “Z môjho pohľadu je mentálna únave väčšia ako fyzická, ktorá sa dá zvládnuť. Viac sme unavení z toho, čo momentálne šport nie je to, čo býval. Nemá to úroveň, vážnosť a radosť, ktorú má dávať. Bez fanúšikov je to veľký rozdiel, chýba nám atmosféra divákov v hľadisku. Dnes sme obrazne počuli padnúť špendlík. Pre športovcov je to obzvlášť náročné.”

ĽUBOŠ BOGDÁNYI
FOTO IG JÁN VOLKO
Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk