V cestnom behu na 10 km piaty titul pre Sahajdu a štvrtý pre Pejpkovú, súťažil aj strieborný kanoista z OH 2016 Matej Beňuš

Doplnené výsledky tímových súťaží.

Tibor Sahajda (Cassovia Running Team Košice) získal v Prievidzi v rámci 3. ročníka Brose Night Run titul majstra Slovenska v cestnom behu na 10 km časom 30:16 min. Zverenec Vladimíra Molčana triumfoval v tejto disciplíne piaty raz za sebou (2018 – 2022) a vybojoval si celkovo svoje jubilejné 20. zlato v bežeckých disciplínach na M-SR. Tridsaťjedenročný vytrvalec pochádzajúci z Raslavíc pri Bardejove, pre ktorého bola prievidzská desiatka generálkou na budúcotýždňový Medzinárodný maratón mieru v Košiciach, zaostal za vlastným rekordom pretekov spred dvoch rokov o 9 sekúnd. Šampionát na 10 km bol zároveň 11. kolom 15-dielneho Bežeckého pohára SAZ.

„Bežalo sa mi dobre, trochu som si zamakal. Približne od méty 2,5 km som bežal sám a až v závere sa nečakane za mnou objavil Mišo Staník, avšak len vďaka organizačnému pochybeniu, on za to nemohol. Na trati chýbali kužele… Z víťazstva mám radosť. Cieľ bol piaty titul – splnil som ho a to je hlavné. Bežalo sa mi o čosi lepšie ako nedávno na desiatke na Telekom Night Run, kde som dosiahol o sekundu lepší čas. Pravdu povediac, už to však nie je také, ako zopár rokov dozadu. Už nič nemám zadarmo, viac sa namakám,“ priznal Tibor Sahajda.

Iba o dve sekundy za Sahajdom a takisto o dve sekundy za slovenským rekordom do 23 rokov Jozefa Výbošťoka 28. 9. 1986 v Prahe finišoval talentovaný 20-ročný Michal Staník (BK Lysá pod Makytou, tréner Ján Križák) časom 30:18 min. Účastník vlaňajších ME v krose v kategórii juniorov bežal o rovných 10 sekúnd rýchlejšie ako je jeho osobný rekord z tohtoročného Telekom Night Run-u v Bratislave (TNR), no pre technickú chybu v závere, ktorú nespôsobil on, výkon nemôže figurovať v oficiálnych tabuľkách. Staníkovi v jeho prvej seniorskej sezóne zavesili na krk po zlate na šampionáte v behu do vrchu druhú seniorskú medailu.

Bronz po striebrach na predošlých dvoch šampionátoch na 10 km a bronze v v roku 2018 získal na maratón v Amsterdame pripravujúci sa Marek Hladík z BMSC Bratislava (30:50, tréner Reid Coolsaet). Preňho to bola jubilejná 25. individuálne medaila z M-SR v kariére (bilancia 5 – 11 – 9). Hladík sa spolu s Martinom Rusinom, Jurajom Polákom a Filipom Nemčekom tešil z tímového zlata pre BMSC.

Zaujímavosť: okrem Matúša Hujsu (skončil šiesty), ktorý sa z vodného slalomára (kajakára) už dávnejšie pretransformoval na popredného slovenského bežca, štartoval v Prievidzi i jeho ďalší kolega z divokej vody, strieborný medailista v C1 z OH 2016 v Riu de Janeiro Matej Beňuš, ktorý reprezentoval klub Naša atletika Bratislava. V 122-člennom štartovom poli obsadil 41. miesto časom 37:06 min.

V dramatickej ženskej súťaží si titul vybojovala Katarína Pejpková (Berešová) z TJ Obal servis Košice časom 35:09 min pred víťazkou tohtoročného Telekom Night Run-u Žofiou NaňovouSilviou Valovou, dvojnásobnou šampiónkou na 10 km na ceste z rokov 2019 a 2020.

V českom mestečku Náměšť nad Oslavou žijúca dvojnásobná mamička i dvojnásobná olympionička v maratóne v Londýne 2012 a Riu de Janeiro 2016 sa stala slovenskou šampiónkou na 10 km opäť po osemročnej pauze, keď predtým triumfovala v rokoch 2010, 2011 a 2014. Za rekordom pretekov Margaréty Bičanovej z roku 2020 zaostala Pejpková o 13 sekúnd. Po triumfe na augustovom národnom šampionáte v behu do vrchu je to jej druhý tohtoročný slovenský titul.

„Takýto pekný súboj som na Slovensku už dávno neabsolvovala,“ priznala Katka. „Tento titul bol rozhodne najťažšie vybojovaný, získala som ho v najvyrovnanejšom súboji. Dievčatá, Žofia aj Silvia, sa pekne zlepšujú. Dlho sme bežali spolu, no potom približne na siedmom kilometri ma Silvia predbehla. Na ďalšom som ju dostihla, no potom sa asi pošmykla – ale neviem presne, čo sa stalo, neobzerala som sa dozadu. Bežala som si celý čas svoje kontrolovala som si pulzy. Rýchlejšie by som to už asi nedala, na viac momentálne nemám. Ak by ma v tomto tempe dievčatá predbehli, už by som nemohla nič robiť. O týždeň bežím v Košiciach polmaratón v rámci MMM. Z takejto desiatky by z toho mohol byť čas okolo 1:17 h, určite by ma potešil.“

Zverenka Gabriela Valisku zdolala Naňovú o 7 sekúnd, pričom všestranná bežkyňa Slávie STU Bratislava (tréner Peter Ondruš), ktorá je výborná na tratiach od 800 m až po polmaratón, si časom 35:16 min o 23 sekúnd zlepšila osobák z TNR. Ďalšia mamička Silvia Valová v dramatických pretekoch doplatila na pád po šmyku v jednej z ostrejších zákrut. Zverenka Mareka Vojníka skompletizovala svoju tohtoročnú zbierku z M-SR: v polmaratóne získala zlato, na 10 000 m na ovále striebro a teraz bronz. Dievčatá z Lučatína vyhrali tímovú súťaž: okrem Valovej sa o zlato pričinili Kristína Resslová, Lucia Pivarčiová a Radka Roháčová.

Juniorské tituly získali v osobných rekordoch Žilinčania – Ondrej Malek zo Slávie ŽU (tréner Viktor Trnka) za 32:41 min a Lenka Kotianová zo ŠKP (tréner Jozef Pelikán) časom 37:37 min.

FAKTY Z PRIEVIDZE (M-SR)

MUŽI (122 štartujúcich): 1. Tibor Sahajda (Cassovia Running Team) 30:16, 2. Michal Staník (BK Lysá pod Makytou) 30:18, 3. Marek Hladík (BMSC Bratislava) 30:50, 4. Marek Lenčéš (ŠKP Bratislava) 31:10, 5. Martin Rusina (BMSC Bratislava) 31:29, 6. Matúš Hujsa (naša atletika Bratislava) 31:44.

DRUŽSTVÁ (11 tímov): 1. BMSC Bratislava (Hladík, Rusina, Polák/Nemček) 1:34:55, 2. Slávia STU Bratislava (Koperdák, Vyšňovský, Tolkunov) 1:39:09, 3. ŠKP Bratislava A (Lenčéš, Hudák, Belovič/Švec) 1:39:43, 4. AC Nové Zámky 1:40:28, 5. AK ZVP Lučatín 1:45:43, 6. AK Veterán Bratislava 1:45:45.

ŽENY (32 štartujúcich): 1. Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice) 35:09, 2. Žofia Naňová (Slávia STU Bratislava) 35:16, 3. Silvia Valová (AK ZVP Lučatín) 35:20, 4. Zuzana Michaličková (AO Žilina) 36:31, 5. Lucia Vlčáková (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 36:52, 6. Kristína resslová (AK ZVP Lučatín) 37:08.

DRUŽSTVÁ (7 tímov): 1. AK ZVP Lučatín A (Valová, Resslová, Pivarčiová/Roháčová) 1:51:27, 2. Slávia STU Bratislava (Naňová, Podhorná, Klepková) 1:53:38, 3. ŠKP Bratislava (Líšková, Gejdošová, Kurucová/Belovičová) 1:56,08, 4. AK Veterán Bratislava 1:58:05, 5. BMSC Bratislava 2:02:11, 6. AK ZVP Lučatín B 2:09:59.

JUNIORI (18 štartujúcich): 1. Ondrej Malek (Slávia ŽU Žilina) 32:41, 2. Pavol Brejčák (AK ZVP Lučatín) 32:44, 3. Tomáš Janíček (BK Lysá pod Makytou) 33:14.

DRUŽSTVÁ (3 tímy): 1. AC Nové Zámky (Brejčák/hosťovanie, Szarka, T. Valent) 1:47:20, 2. AC Stavbár Nitra (Novák, Biely, Sauer) 1:56:39, 3. AC Nové Zámky B (S. Valent, Andi, Suchý) 2:24:31.

JUNIORKY (7 štartujúcich): 1. Lenka Kotianová (ŠKP Žilina) 37:37, 2. Jana Mácsaiová (ŠK Atóm Levice) 39:38, 3. Eliška Klepková (Slávia STU Bratislava) 40:01.

DRUŽSTVÁ: Súťaž sa neuskutočnila.