Martin Kučera a Šimon Bujna si na mítingu vo Viedni vybojovali na 400 m miestenku na halové ME v Toruni

Konečne! Slovensko má ďalších dvoch limitárov na marcové halové ME v Toruni. Martin Kučera (BK HNTN Bratislava) a Šimon Bujna (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) na pretekoch „Road to Torun 2021“ vo viedenskej hale Ferryho Dusiku splnili v behu na 400 m limit 47,60 sekundy.

Špeciálne preteky vyhral niekdajší víťaz Svetovej univerziády 2013 na 400 m prekážok Martin Kučera za 47,53 sekundy o štyri stotinky pred Šimonom Bujnom (47,57), svojím tréningovým kolegom zo skupiny kouča Radoslava Ivana. Tretí skončil ďalší Slovák, zverenec Edmunda a Igora Kováčovcov Matej Baluch (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) výkonom 49,05.

„Konečne to tam ´padlo´. Asi má Viedeň pre mňa nejaké zvláštne čaro. Začal som klasicky zo zadných pozícií, ale Šimon s Maťom Baluchom ma perfektne potiahli, a potom som sa v cieľovej rovinke už len ´bil´ so Šimonom o prvenstvo, čo nám pomohlo dosiahnuť parádne časy,“ tešil sa skúsený prekážkarský špecialista na 400 m Martin Kučera, pre ktorého bude štart na halových ME v Toruni premiérový v kariére. V historických tabuľkách pod strechou si vďaka zlepšeniu osobného rekordu o 8 stotín upevnil post slovenskej osmičky.

Šimon Bujna sa na kontinentálnom šampionáte pod strechou predstaví druhý raz, v Glasgowe 2019 sa na 60 m prebojoval do semifinále. „Moje pocity po dnešnej štvorstovke sú neopísateľné. Sme všetci veľmi šťastní, že sa nám podarilo splniť limit na halové ME. Bol to od začiatku sezóny náš cieľ. Stredajší beh bol veľmi dobre rozbehnutý, Maťo Baluch nám s tým veľmi pomohol, keďže na dvojstovke zbiehal na prvom mieste. Dal som do toho úplne všetko, bola to viac-menej posledná šanca na splnenie limitu,“ priznal Bujna, ktorý sa dostal na 9. priečku slovenských historických tabuliek na 400 m v hale. Z „osobáku“ si skresal 23 stotín.

Štart na viedenskom špeciálnom podujatí v hale, ktorá má mimoriadne výhodné štvorstovkárske parametre, vybavila slovenským štvorstovkárom agentúra Top Athletics v spolupráci s Rakúskym atletickým zväzom (ÖLV).

Vo Viedni sa o limit 53,75 na 400 m žien pokúšala aj Iveta Putalová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), časom 54,06 sekundy jej však torunská miestenka ušla o 31 stotín a skončila celkovo tretia. Zverenka Marcela Lopuchovského skončila v I. behu druhá za Rakúšankou Susanne Walliovou (53,49). Okrem nej splnila torunský limit aj víťazka II. behu Evelyn Nádházyová z Maďarska časom 53,52. „Hoci čas bol tentoraz výrazne lepší ako v nedeľu vo Val de Reuil, aj v tomto behu sa potvrdilo, že nemám nabehaných dosť rýchlostno-vytrvalostných úsekov. Žiaľ, v závere som už nedokázala zrýchliť,“ objasňovala skúsená štvorstovkárka Putalová, štvrtá na halových ME 2015.

Zverenci Radoslava Ivana absolvovali vo Viedni už štvrtý pokus dosiahnuť nominačný výkon, predošlé tri im zakaždým tesne nevyšli. Tridsiateho januára Vo Viedni na mítingu Indoor Track & Field Vienna ušiel limit 47,60 Kučerovi o jedinú stotinku a Bujnovi o dve desatiny, v Ostrave (3. 2.) chýbalo prvému 7 a druhému 21 stotín, minulú nedeľu v Budapešti dosiahol Bujna čas 47,88 a Kučera 48,22.

„Samozrejme, nesmierne sa teším, že chalani splnili limit na ME. Teraz bude dôležité dokončiť zimnú prípravu tak, aby sa na torunskom šampionáte predviedli minimálne v dvoch behoch. Čiže – cieľ je postup z rozbehov,“ skonštatoval tréner Radoslav Ivan.

FOTO ARCHÍV (ri)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk