V Banskej Bystrici o prvé tituly, v Trenčíne premiéra Jumperie, Volko beží v Ostrave

O prvé tohtoročné slovenské atletické majstrovské tituly bude v piatok 4. januára od 11.00 h v hale Športového gymnázia v Banskej Bystrici súperiť 31 chodcov a chodkýň. Súčasť 3. ročníka pretekov O pohár Mateja Tótha je totiž aj slovenský šampionát v juniorskej kategórii a v kategórii staršieho žiactva.

Pekný súboj sľubuje aj juniorská súťaž chlapcov. Šiesty z minuloročných OH mládeže v Buenos Aires a štvrtý z ME do 18 rokov v Györi Ľubomír Kubiš bude čeliť deviatemu z ME „18“ Danielovi Kováčovi a talentovanému Patrikovi Nemčokovi. Hlavná favoritka pretekov junioriek je účastníčka MSJ 2018 v Tampere Dubničanka Hana Burzalová, jej najväčšia konkurentka bude klubová kolegyňa z dubnického Spartaka Alžbeta Ragasová, ktorá vlani štartovala na ME do 18 rokov.

V pretekoch mužov na 5000 m chýba olympijský víťaz z Ria 2016 na päťdesiatke Matej Tóth (momentálne trénuje na sústredení na Tenerife na Kanárskych ostrovoch ), ale štartuje obhajca prvenstva Dominik Černý z banskobystrickej Dukly. Jeho najväčší súperi budú Česi Vojtěch Libnar a Vít Hlaváč.

„Žiaľ, na poslednú chvíľu odriekol štart ďalší nádejný chodec Michal Morvay – ochorel,“ informoval šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie Matej Spišiak. “Ďalší náš špičkový pretekár Miro Úradník je zasa od 2. januára do 12. februára na medzinárodnom tréningovom kempe v Austrálii, ktorý v minulosti absolvoval aj Maťo Tóth.”

V súťaži žien na 3000 m sa postaví na štart lanská víťazka Mária Katerinka Czaková, šiesta na 50 km na ME 2018 v Berlíne. Jej súboj s dvanástou z MS 2017 na 20 km Viktóriou Madarászovou z Maďarska by mohol priniesť zaujímavé výkony.

Domáca halová sezóna potom pokračuje v sobotu 5. januára od 10.30 h v Trenčíne prvým podujatím nového skokanského seriálu Jumperia – Slovenská skokanská tour 2019. Má päť základných kôl, okrem trenčianskeho sa bude súťažiť ešte v Nitre (15. 1.), Banskej Bystrici (23. 1.), Bratislave (1. 2.) a Lučenci (5. 2.). Seriál je pokračovaním Latky piatich miest.

Organizátori zo Strednej športovej školy v Trenčíne na čele s riaditeľom mítingu Milanom Suletym pripravili súťaže v skoku do výšky, do diaľky a trojskoku plus vložené šprinty na 50 m a 50 m prekážok. Z popredných slovenských pretekárov sa prihlásili výškarka Tatiana Dunajská, Kristína Bošková, Michaela Lenhartová, Tomáš Zeman, Lukáš Straška či Samuel Sloboda.

V sobotu vstúpi do súťažného roka 2019 najrýchlejší Slovák Ján Volko. V rámci sústredenia v Ostrave sa z plného tréningu otestuje na otváracích pretekoch halovej sezóny v šprintoch na 150 a 300 m. Vlani vo vítkovickej hale posunul najlepší slovenský halový výkon histórie na 300 m na 33,93 sekundy. Zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko so stopäťdesiatkou pod strechou ešte nemá skúsenosti, vonku však už má na konte výborných 15,33 sekundy z 27. Júla 2017 v Chebe. “Všetko je v poriadku, tréningy idú podľa plánu. V sobotu beží Janko tréningovo jedenkrát 300 a dvakrát 150 metrov,” informovala Naďa Bendová.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto: 

O juniorský halový chodecký titul na 5000 m sa “pobijú” Ľubomír Kubiš a Daniel Kováč.

FOTO PAVOL UHRIN

Trénerka Naďa Bendová a jej slávny zverenec Ján Volko už naplno “zarezávajú” v príprave na halovú sezónu 2019.

FOTO SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk