Vo 4. kole BP SAZ v Galante triumfy Hladíka a Valovej, prví traja muži rýchlejší ako traťový rekord Keňana Cheruticha

Vytrvalec Marek Hladík (BMSC Bratislava) vyhral súťaž mužov na 10 km v rámci 4. kola Bežeckého pohára SAZ 2022, ktorým bol 38. ročník Behu Galantou – Beh oslobodenia. Zverenec kanadského kouča Reida Coolsaeta dosiahol svoj druhý najlepší čas v kariére 30:47 min, rýchlejší bol len v Majcichove 2020 (30:27). Tridsaťjedenročný tohtoročný majster SR v polmaratóne si upevnil si pozíciu lídra v BP SAZ, na konte má 74 bodov.

Za celkovo 5-násobným majstrom SR v bežeckých disciplínach Hladíkom finišovali v Galante Marek Lenčéš (31:42 – osobný rekord na certifikovanej trati) a juniorský rekordér SR na 10 km na ceste 20-ročný Michal Staník, ktorý dosiahol navlas rovnaký čas (31:46) ako je jeho rekordný výkon z vlaňajška. „V predošlých týždňoch sa mi behalo trochu horšie, preto ma takýto výsledok potešil,“ tešil sa Staník. Všetci traja medailisti bežali rýchlejšie, ako bol doterajší traťový rekord Keňana Nelsona Cheruticha 31:50 min z roku 2018. Štvrtý Martin Rusina si udržal druhú priečku v BP SAZ so 61 bodmi, tretí ostal Matúš Hujsa (41).

Marek Hladík: „Vedel som, aký je tunajší traťový rekord a jeho prekonanie bola aj jedna z mojich dnešných mét. Ďalší cieľ som mal bežať pod 31 minút, čo sa mi tiež podarilo splniť. Za svojím osobným rekordom som zaostal o dvadsať sekúnd, ale dnes to zrejme nebolo na jeho pokorenie. Pred dvoma týždňami som na šampionáte na 10 000 m v Otrokoviciach dopadol zle. V Galante som sa snažil najmä napraviť si chuť. Nevedel som, ako som na tom z hľadiska formy. Mal som preto trochu obavy, aby som nedopadol ako tam. S osobným maximom, ale aj s tak dobrým časom, aký sa mi dnes podarilo zabehnúť, som nepočítal. Rozbehli sme preteky s Marekom Lenčéšom, s ktorým sme spolu bežali prvý kilometer. On už potom začal spomaľovať a ja som sa to snažil držať čo najdlhšie. V druhej polovici už bolo dosť teplo, takže som aj ja spomaľoval, čím som zrejme prišiel o ešte lepší výkon. Trať je super, ale určite by sa dala vylepšiť, aby bola ešte rýchlejšia, teda bez častí, ktoré vyhadzujú z tempa.“

V súťaži žien dominovala šesťnásobná majsterka Slovenska Silvia Valová z AK ZVP Lučatín (36:08) pred vlaňajšou celkovou víťazkou Bežeckého pohára SAZ Luciou Pelikánovou (37:16) a triatlonovou špecialistkou, tohtoročnou majsterkou SR v hale na 3000 m Zuzanou Michaličkovou (39:24). Pelikánová, ktorú pripravuje Pavel Kováč, však naďalej ostáva s 93 bodmi líderkou celkového poradia BP SAZ 2022 pred Valovou (51) a Monikou Kusendovou (47).

„Nebežalo sa mi príliš dobre. Išla som do Galanty s tým, že bude lepšie počasie ako pred dvoma týždňami v Otrokoviciach na M-SR na 10 000 m dráhe. Počasie však bolo klamlivé. Bolo síce pod mrakom, ale to neznamenalo, že nie dosť teplo a dusno. Chcela som si zabehnúť osobák,“ priznala Silvia Valová, zverenka Mareka Vojníka. „Prvé tri kilometre som išla tak, ako som mala ísť, teda ešte o pár sekúnd rýchlejšie. V parku ma to vždy rozhodilo, tempo mi kleslo a následne som opäť zrýchlila. Celý čas som išla sama a iba som si bežala to, na čo som mala momentálne. Posledné kolo som už len takpovediac dobehla. Dnes to bolo pre mňa iba o prežití. Myslela som si, že to bude rýchlejšia trať, niečo podobné ako v Majcichove. Časť v parku bola pre mňa náročná. Inak, atmosféra i organizácia boli super.“
V Galante sa na 10-kilometrovej trati predstavilo 205 bežkýň a bežcov, preteky na 2,5 km absolvovalo 184, na 4 x 2,5 km štartovalo 7 štvorčlenných štafiet a vo výbornej atmosfére na kvalitne zorganizovanom podujatí s hodnotnými cenami (sponzor podujatia Samsung venoval víťazom televízory) súťažili aj stovky detí.

Riaditeľ a moderátor pretekov Peter „Mano“ Tomič: „Som unavený, ale šťastný. Naše očakávania sa splnili až nadmieru. Išli sme na nový traťový rekord a prví traja pretekári pokorili doterajší rekordný čas Keňana Cheruticha. Teraz sa nám splnil sen, že bola nielen kvalita, ale že najlepší boli Slováci. Veľmi sa teším, že traťový rekord na 10 km je opäť slovenský a výkony pod 31 minút sú pre nás takpovediac neuveriteľné. Urobili sme preteky na kvalitnej úrovni. Na počtoch účastníkov nám až tak nezáležalo, ale napokon to bolo možno spolu okolo 700 ľudí, zapojilo sa vyše dvesto detí. Som rád, že po pandémii koronavírusu dokážeme rozhýbať mladých i starých.“

FAKTY Z GALANTY

Muži (10 km): 1. Hladík (BMSC Bratislava) 30:47, 2. Lenčéš (ŠKP Bratislava) 31:42, 3. Staník (BK Lysá pod Makytou) 31:46, 4. Rusina (BMSC Bratislava) 32:06, 5. Kompas (ŠK ŠOG Nitra) 33:01, 6. Hudák (ŠKP Bratislava) 33:41.

Ženy (10 km): 1. Valová (AK ZVP Lučatín) 36:08, 2. Pelikánová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 37:16, 3. Michaličková (AO Žilina) 39:24, 4. Beláková (BMSC Bratislava) 39:35, 5. Roháčová (AK ZVP Lučatín) 40:53, 6. Doricová (ŠKP Bratislava) 41:20.