Viktória Forster v Lodži piata, v rozbehu opäť zlepšila slovenský rekord (8,22) do 23 rokov na 60 m prekážok

Vlaňajšia dvojnásobná finalistka juniorských MS v Nairobi a víťazka kategórie Prekvapenie roka v ankete SAZ „Atlét roka“ Viktória Forster má parádnu formu. Na piatkovom mítingu Orlen Cup v Atlas aréne v poľskom meste Lodž obsadila v I. rozbehu na 60 m prekážok 2. miesto a časom 8,22 sekundy o 3 stotinky zlepšila vlastný slovenský rekord do 23 rokov z 3. 2. 2022 v Ostrave. Limit na halové MS v Belehrade je 8,16.

„Viktória i ja sme sa veľmi potešili z postupu do finále. Na štvrtej prekážke mala kontakt, preto dúfam, že vo finále bude ešte rýchlejšia,“ nádejala sa trénerka Katarína Adlerová. Žiaľ, jej túžba sa nevyplnila.

Devätnásťročná Forster skončila vo finále piata za 8,26 sekundy, avšak zaváhanie na poslednej prekážke ju zrejme obralo o ďalší rekordný výkon. „Od štartu bežala vpredu, ale na piatej prekážke zakopla. Našťastie, ustála to a ešte dobehla do cieľa. Už sa však tešíme na pondelkový míting vo francúzskom Val-de-Reuil,“ skonštatovala po finále Katarína Adlerová. Aj pondelkové podujatie bude mať rovnako ako lodžské strieborný štatút World Athletics Indoor Tour.

Forster postúpila do finále priamo (postupový kľúč prvé tri z každého rozbehu plus dve s najlepšími časmi), v robehoch dosiahla štvrtý najlepší výkon. Rýchlejšia bola len víťazka I. rozbehu Poľka Siciarzová (8,16) a prvé dve z II. rozbehu, Fínka Hurskeová (8,03) a ďalšia Poľka Wojtuniková (8,14). Vo finále triumfovala Reetta Hurskeová v osobnom rekorde 7,93 s veľkým náskokom 18 stotín pred Siciarzovou (8,11), tretia skončila Wojtuniková (8,14) a štvrtá Talianka Di Lazzarová (8,20).

Nádejná Slovenka behajúca za ŠK ŠOG Nitra si v ôsmich tohtoročných štartoch na 60 m prekážok 6-krát zlepšila osobný rekord a 3-krát zlepšila aj rekord SR do 23 rokov (8,31, 8,25, 8,22).

V Lodži štartoval aj exmajster Európy na 60 m z Glasgowa 2019 Ján Volko. V II. rozbehu skončil až ôsmy za 6,86 sekundy a do finále nepostúpil. Náš šprintérsky šampión “zaspal” (reakcia 0,295, najlepší Poliak Krupa 0,120…) na štarte v dôsledku „cuknutia sa“ Brita Amo-Dadzieho a stratu už nedohnal…

Druhý rozbeh vyhral Amo-Dadzie za 6,62 (na finále potom ani nenastúpil) pred bývalým vicemajstrom sveta na 60 m Rodgersom z USA (6,64). Víťaz I. rozbehu, olympijský víťaz na 100 m z Tokia Talian Marcell Jacobs vyrovnal vlastný európsky výkon roka 6,51 a vo finále ho ešte zlepšil na 6,49. Druhý Rodgers za ním zaostal o priepastných 13 stotín (6,62).