Prekážkar Dávid má limit na ME “18”, Morvay prvý v Miloviciach, Kaňuchová 5. v Nairobi, Murckovi tesne ušlo finále v New Havene

Text aktualizovaný o účinkovanie Olivera Murcka v New Havene.

VYŠKOV: V 1. kole juniorských a dorasteneckých súťaží Moravy a Sliezska sa hosťujúci Slovák Peter Dávid blysol výborným výkonom v súťaži dorastencov na 110 m prekážok, keď aj v silnom protivetre 2,1 m/s splnil časom 14,33 sekundy limity na dva júlové mládežnícke vrcholy – ME do 18 rokov v Jeruzaleme (limit 14,55) a aj prísnejší A-limit na EYOF v Banskej Bystrici (14,60).

Slovenský dorastenecký rekord na 110 m prekážok patrí časom 14,06 Matúšovi Melušovi, dosiahol ho 31. mája v Bielsko-Bialej. Tento výkon v ideálnych poveternostných podmienkach nemusí byť pre 16-ročného Petra Dávida nedosiahnuteľný. V hale zverencovi Jaroslava Broďániho v ŠK ŠOG Nitra už dorastenecký rekord na 60 m prekážok patrí. V behu dorasteniek na 200 m splnila Tereza Beňová (AC Malacky)časom 25,39 B-limit na banskobystrický EYOF.

Slováci v TOP 3 vo Vyškove:

Juniorky – diaľka: 3. Hübschová 555, oštep: 3. Melíšková 37,35.

Dorastenky – 100 m (-1,4): 3. Beňová 12,52, 200 m (-1,3): 3. Beňová 25,39 – B-limit na EYOF, 100 m prek. (-1,7): 2. Reb. Slezáková 14,47, disk: 2. N. Králiková 35,31.

Juniori – 2000 m prek.: 2. Szarka 6:43,82, 110 m prek. (-0,6): 2. L. Ševčík 14,80, žrď: 2. Niko 360, diaľka: 3. Blšták 694, trojskok: 3. Blšták 13,60.

Dorastenci (-2,1): 1. Dávid 14,33 – A-limit na EYOF aj ME do 18 rokov.

■ MILOVICE: Olympionik Michal Morvay z banskobystrckej Dukly zvíťazil na 10 km chodeckých pretekoch v Miloviciach, ktoré sa počítali do českerj extraligy, v osobnom rekorde 40:58 min. Zverenec Mateja Spišiaka si o 1:23 min zepšil doterajšie maximum 42:21 zo septembra 2019 v Banskej Bystrici. Morvay triumfoval v Miloviciach pred Čechmi Vítom Hlaváčom (41:19) a Lukášom Gdulom (42:17).

„Moje víťazstvo bolo nečakané. Českí chalani však preteky rozbehli veľmi rýchlo, no ja som išiel takticky a pokojne. Veril som si, takže z toho bolo nielen prvé miesto, ale aj úžasné zlepšenie osobného rekordu o 1:23 min,“ skonštatoval 25-ročný Morvay.

■ GALANTA: Vytrvalec Marek Hladík (BMSC Bratislava) vyhral súťaž mužov na 10 km v rámci 4. kola Bežeckého pohára SAZ 2022 (Beh Galantou – Beh oslobodenia) v druhom najlepšom čase kariéry 30:47 min a upevnl si pozíciu lídra seriálu. Na konte má 74 bodov. Za 5-násobným majstrom SR Hladíkom finišovali v Galante Marek Lenčéš (31:42) a juniorský rekordér SR na 10 km na ceste Michal Staník (31:46). Všetci traja medailisti bežali rýchlejšie, ako bol doterajší traťový rekord Keňana Nelsona Cheruticha 31:50 min z roku 2018.

V súťaži žien dominovala Silvia Valová z AK ZVP Lučatín (36:08) pred Luciou Pelikánovou (37:16) a Zuzanou Michaličkovou (39:24). Pelikánová však naďalej ostáva s 94 bodmi líderkou celkového poradia BP SAZ 2022.

■ NAIROBI: Kladivárka banskobystrickej Dukly Veronika Kaňuchová obsadila na mítingu Kip Keino Classic v Nairobi so zlatým štatútom World Athletics Continental Tour 5. miesto výkonom 65,61 m. Zverenka Libora Charfreitaga dosiahla o 47 cm menej ako vo svojich úvodných pretekoch v sezóne minulú sobotu v 2. kole Vrhačskej Tour v Banskej Bystrici. Kaňuchová mala okrem svojho najdlhšieho pokusu (duhého) platný už len úvodný (64,79). V Nairobi vyhrala svetová rekordérka Poľka Wlodarczyková (78,06) pred Kassanavoidovou z USA (76,82) a Rumunkou Ghelberovou (70,71).

„S piatym miestom som spokojná, získala som zaujímavé body do rebríčka, ale s výkonom nie. Keď poviem, že sa mi nepozdával kruh, vyznie to divne, lebo súperky nahádzali kvalitné výkony. Zakaždým som cítila pod nohami akoby piesok, a hoci sme si kruh čistili pred každým pokusom, ostával zaprášený. Mne to prekážalo, necítila som pevnú podložku,“ hodnotila Kaňuchová. „Plánovala som hodiť oveľa lepší výkon, tréningy tomu nasvedčovali. Už druhý raz sa mi v Nairobi nepodarilo to, čo som chcela (pozn.: vlani 11. – 61,84). Verím, že forma mi postupne vygraduje, stále to nie je stopercentné. Človek sa na každej súťaži niečo naučí a dúfam, že aj takéto zlé preteky niečo prinesú Už ich však bolo dosť a verím, že smolu prelomím. Na súťažiach sa neviem, žiaľ, uvoľniť. V tréningoch je to fajn. Tréner vie, o čom hovorím…“

■ BRATISLAVA: Na kontrolných pretekoch v Bratislave vyhral Andrej Mitašík (Slávia UK Bratislava) beh na 600 m za 1:21,50 min. Majster SR 2020 vonku a 2022 v hale jasne zdolal štvorstovkára Miroslava Marčeka (1:26,20) i Mateja Cidoríka (1:27,28). Zo žien bola najrýchlejšia Miriam Cidoríková (1:39,81).

■ PRAHA: Na verejných pretekoch v Prahe na štadióne Slavie v Edene si testovala formu úradujúca majsterka SR v sedemboji Lucia Mokrášová. V II. behu na 150 m skončila šiesta (19,52) a v II. behu na 300 m bola siedma (41,51).

■ NEW HAVEN: Slovák Oliver Murcko, ktorý študuje na prestížnej Harvardovej univerzite v americkom Cambridgei, skončil na univerzitnom šampionáte konferencie Ivy League v New Havene v behu an 400 m deviaty časom 48,79. Semifinalista vlaňajších ME do 23 rokov finišoval v II. rozbehu štvrtý. Z každého z troch rozbehov postupovali do nedeľného finále priamo prví dvaja a doplnili ich dvaja s najlepšími časmi. Murckovi ušlo finále o 32 stotín. „Nebežal som dobre,“ skonštatoval Bratislavčan. „Bojujem však ďalej, zajtra nastúpim v oboch štafetách.“ Najlepší čas v rozbehoch patril Andersonovi Dimonovi – 47,21.

Text k foto:

Na snímkach postupne Peter Dávid s trénerom Broďánim, Michal Morvay (v strede) na improvizovaných stupňoch víťazov v Miloviciach, štvorica najlepších vo 4. kole BP SAZ (Hladík, Staník, Rusina, Lenčéš) a Veronika Kaňuchová.