Nádejní strednotratiari a vytrvalci na kempe v Martine, radili im aj Lucia Hrivnák Klocová a Miroslav Vanko

Slovenské bežecké nádeje nezaháľajú ani uprostred leta. Od 1. do 7. augusta absolvovali strednotratiari a vytrvalci v Martine reprezentačný zraz, kde sa nielenže vzájomne spoznávali v rámci „teambuildingu“, ale pod dohľadom skúsených trénerov nasávali aj nové vedomosti, ktoré im môžu pomôcť v ďalšom napredovaní.

Z devätnástich pozvaných bežkýň a bežcov zavítalo do Martina štrnásť: Elena Dušková, Ema Paulínyová, Adriana Pavelicová, Lucia Šišoláková, Michal Staník, Ondrej Malek, Jakub Patúc, Filip Bielek, Filip Semančák, Adam Janíček, Tomáš Janíček, Adam Lelkes, Marek Ondrovič a Filip Revaj.

Na prípravu nádejí narodených v rokoch 2001 až 2004 plus 14-ročný Lelkes, adept štartu na EYOF 2022, dohliadali skúsení tréneri Pavel Slouka, Marcel Lopuchovský a bežeckí šéftréneri SAZ Jozef Pelikán (pre disciplíny na ovále) a Pavel Kováč (pre behy mimo oválu).

„Zo strategického hľadiska bol Martin výborné miesto na takéto stretnutie. K dispozícii sme mali štadión s vybavením aj telocvičňu, mali sme možnosť trénovať v kopcoch aj na rovine, nechýbali ani možnosti na regeneráciu,“ vraví Jozef Pelikán. „Okrem spoločných tréningov sme reprezentačný zraz využili aj na absolvovanie laktátových testov a na overenie aktuálneho stavu aeróbnej pripravenosti bežcov. V teoretickej časti sme sa venovali najmä práci s tréningovým denníkom – napríklad stanovenie spoločných tréningových ukazovateľov, objasňovali sme,  prečo si viesť tréningový denník, a ako ho správne vyhodnocovať.“

Nádejným slovenským bežcom sa venovala i Lucia Hrivnák Klocová, piata z londýnskej olympiády na 1500 m a bronzová medailistka z ME 2010 v Barcelona na 800 m. „Ukázala nám bežecké trate a chodníčky v Martine a blízkom okolí, a takisto aj kompenzačné či strečingové cvičenia,“ doplnil Pelikán.

Lucia, ktorá sa v tomto roku na chvíľku vrátila do reprezentácie a úspešne si počínala v II. lige ME družstiev v Starej Zagore (3. miesto na 1500 m) absolvovala spoločne s Miroslavom Vankom, tiež odchovancom martinskej atletiky, s mladými bežcami aj veľmi zaujímavú besedu.

A pre tých, ktorí nevedia, kto je Miroslav Vanko, pripomenutie jeho najvýznamnejších úspechov: je dovedna 4-násobný slovenský rekordér a víťaz ankety Atlét roka 1998, keď na ME v Budapešti skončil v behu na 5000 m na 8. mieste.

Na OH 1996 postúpil do semifinále na 5000 m (18. celkove, 6. Európan), na MS 2001 v krose 21. v súťaži míliarov (druhý Európan, sekundu za Talianom Di Pardom) a v kariére získal rekordných 29 individuálnych titulov majstra SR. So 6 prvenstvami je rekordér v počte triumfov na Národnom behu Devín – Bratislava. Zaujal už na juniorských MS 1992 v Soule, kde finišoval deviaty.

Jeho osobné rekord sú 5:04,50 na 2000 m, 7:50,23 (7:54,59 hala) na 3000 m, 13:32,87 (13:54,39 hala) na 5000 m, 28:01,84 na 10 000 m a 1:04:04 v polmaratóne.

Text k foto:

Na snímkach účastníci reprezentačného zrazu bežcov, na druhej fotografii Lucia Hrivnák Klocová a Miroslav Vanko na besede s mladými bežcami.

FOTO SAZ (jp)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk