Už 99. ročník MMM v Košiciach hlási vypredané: na štarte obhajcovia Kerio a Kumelová, Sahajda o jubilejný 20. titul

Populárny Medzinárodný maratón mieru (MMM) v Košiciach, ktorý sa uskutoční 1. a 2. októbra, hlási – vypredané! Registračný systém už v pondelok 12. septembra pre naplnenie kapacity zastavil možnosť prihlasovať sa, takže v štartových listinách všetkých siedmich súťaží je dovedna 9067 mien.

„Po dvoch náročných covidových rokoch sa, našťastie, vraciame definitívne do pôvodnej podoby. Tešíme sa aj z veľkého záujmu, medziročný nárast účastníkov je približne 30 percent,“ poznamenal na úvodnej – už tradične bratislavskej – tlačovej konferencii pred 99. ročníkom MMM riaditeľ podujatia Branislav Koniar.

Najväčší záujem je o polmaratón, prihlásilo sa naň 4023 bežcov. Kráľovskú maratónsku trať – maratón sa bude snažiť zdolať 1686 vytrvalcov, štafetu 4 x štvrťmaratón pobeží 1160 bežcov, štvorkilometrový minimaratón 1940, na štarte bude aj 232 in-line korčuliarov a 9 vozíčkarov-handbikerov.

Do košických ulíc sa však vracajú nielen stovky bežcov, ale organizátori očakávajú aj napriek priamemu televíznemu prenosu popri trati v prípade priaznivého počasia až 80-tisíc fanúšikov. Apropo priamy prenos: prvý raz sa z MMM vysielalo naživo práve pred 60 rokmi. „Preteky snímali tri kamery: jedna v priestore štartu a cieľa na štadióne Lokomotívy, ďalšia na 15. a tretia na 27. kilometri,“ pridal Koniar zaujímavú informáciu.

Košický MMM, najstarší v Európe, zvládol predošlé náročné dva zložité roky ovplyvnené koronavírusovou pandémiou so cťou. Ako jeden z mála na svete neprerušil tradíciu, uskutočnil sa v rokoch 2020 i 2021, ba dokonca v oboch prípadoch v tradičnom termíne v prvú októbrovú nedeľu. Zachoval si vysokú organizačnú i športovú úroveň, veď napríklad vlani v rebríčku Svetovej atletiky bol spomedzi všetkých svetových maratónov podľa kvality dosiahnutých výkonov dvanásty – pred Prahou. New Yorkom, Viedňou či Lisabonom!

„Aj preto máme v tohtoročnom kalendári Svetovej atletiky visačku Elite Label Race. Vyšší štatút – platinový – majú v tomto roku iba štyri maratóny, v Berlíne, Londýne, Amsterdame a Valencii,“ prízvukoval šéf MMM.

Košičania očakávajú kvalitné výkony aj v 99. ročníku. Na štart sa postavia opäť viacerí špičkoví africkí vytrvalci. Zatiaľ sú známe mená len dvoch – pobežia obaja lanskí víťazi Reuben KerioAyantu Kumelová, ktorá však vo vlaňajších výsledkoch figurovala ako Kumela Ayantuová Tadesseová. Darmo, s etiópskymi menami je to vždy trochu problém…

Keňan Kerio vlani vyhral za 2:07:18 h, čo bol tretí najlepší výkon v histórii MMM. Za traťovým rekordom krajana Lawrenca Kimaiya z roku 2012 zaostal len o 17 sekúnd. Dvadsaťosemročný Kerio na MMM štartoval už trikrát: okrem lanského prvenstva vyhral aj v roku 2017 a o rok neskôr v snahe obhájiť toto prvenstvo skončil štvrtý (2:09:23). „Ak ma organizátori pozvú, rád prídem znova. Chcel by som pokoril aj traťový rekord,“ vyslovil pred rokom svoje želanie Kerio. Košičania mu takúto šancu ponúkajú… Inak, Keňanov osobný rekord 2:07:00 je o sekundu lepší ako historické maximum MMM.

Dvadsaťšesťročná Kumelová absolvovala minulý rok v Košiciach senzačný maratónsky debut. Vyhrala za 2:24:35 h a o 1:26 min zlepšila traťový rekord 2:26:01 h svojej krajanky Sichaly Kumeshiovej z roku 2019. V tomto roku bežala maratón 8. mája v Barcelone, kde skončila druhá kvalitným časom 2:25:00 h.

„Pri angažovaní elitných pretekárov pokračuje naša spolupráca so skupinou NN Running Team. Bežci tohto tímu zaznamenali v jarnej časti maratónskeho roka viacero pozoruhodných výsledkov a niektorí z nich sa objavia 2. októbra aj v Košiciach. Kerio by sa v prípade ďalšieho triumfu už dotiahol na legendárneho Pavla Kantorka, ktorému patria v Košiciach tri prvenstvá. Aj Kumelová nás svojím rozhodnutím vrátiť sa do Košíc potešila. Cesta k úspešnej obhajobe však nebude ani u jedného z lanských víťazov ľahká. Až šesť ďalších bežcov na štarte disponuje výkonmi kvalitnejšími ako sú platné traťové rekordy,“ zdôraznil Branislav Koniar.

 

V rámci košického MMM sa už tradične uskutočnia i majstrovstvá Slovenska v maratóne. „Prihlásilo sa 120 mužov a 32 žien. Dúfam, že v kvalitnej konkurencii dosiahnu zaujímavé výkony aj oni. Z trojice minuloročných medailistiek – Sebestian, Roháčová, Kusendová – sú prihlásené všetky, z mužov len víťazný Tibor Sahajda,“ informoval prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok. Výsledky maratónu v rámci M-SR i polmaratónu v Košiciach sa počítajú do Bežeckého pohára SAZ 2022.

Na MMM bude teda absentovať víťaz covidom najviac postihnutého ročníka 2020 a minuloročný vicemajster SR Marek Hladík, ktorý sa 16. októbra v Amsterdame pokúsi zlepšiť si svoj vlaňajší osobný rekord 2:22:44. Bronz nebude obhajovať Matúš Hujsa, ktorý bude 9. októbra reprezentovať Slovensko na 8. policajných ME v maratóne (pod patronátom USPE European Police Sports Union) v holandskom Enschede.

Tridsaťjedenročný Tibor Sahajda má v Košiciach veľkú šancu získať štvrtý maratónsky (doteraz 2018, 2019, 2021) a celkovo 20. titul majstra Slovenska v bežeckých disciplínach. V nedeľu 2. októbra sa postavil na štart maratónu jubilejný desiaty raz, pričom 3-krát preteky nedokončil (MMM 2015, ČSOB 2018, ME 2018). Z šiestich, v ktorých dobehol do cieľa, vyhral na ťažkej trati v Rajci 2017 za 2:23:51, v máji 2021 v Prahe štrnásty (2:18:23), na MMM bol v roku 2017 deviaty (2:18:44), o rok neskôr ôsmy (2:15:59), v roku 2019 siedmy  (2:15:25) a vlani tiež siedmy (2:22:02). 

Adepti na pozície za zverencom Vladimíra Molčana budú bronzový na M-SR 2019 Marián Zimmermann (2020 – 4., 2021 – 5.), slovenský šampión na 5000 m a vlani 8. v maratóne Michal Kováč, viacnásobný medailista z M-SR v maratóne Marek Mockovčiak či pred rokom siedmy Michal Kubovčík. V štartovej listine sú i bývalí majstri SR, v súčasnosti už veteráni Peter Tichý st. (2004) a Imrich Pástor (2007 – 2010). Do poradia na popredných miestach (nie však do hodnotenia M-SR, keďže ešte nemá občianstvo) môže prehovoriť i na Slovensku dlhodobo žijúci Ukrajinec a individuálny člen SAZ Taras Ivaniuta, ktorý bol vlani celkovo 11. a na jar vyhral ČSOB Bratislava marathon v osobnom rekorde 2:27:04 h.

Obhajkyňa domáceho titulu v súťaži žien Sylvia Sebestian to nebude mať ľahké. Súperkou 6-násobnej slovenskej maratónskej šampiónky (bilancia 6 – 3 – 2, prvý titul už v roku 2005!) bude vlaňajšia vicemajsterka SR v krose vytrvalkýň a v tomto roku 4. na polmaratónskom šampionáte v Trnave Iveta Furáková (49 r.) zo ŠK Detva v pohybe, ktorá vyhrala posledné tri ročníky Banskobystrického maratónu, vlani v osobnom rekorde 2:57:17 h. Po dlhšej pauze sa do Košíc vracia (otázne, v akej forme) i ďalšia šesťnásobná majsterka SR (2008 – 2010 a 2012 – 2014) Ingrid Petnuchová (47 r.) zo ŠŠK J. A. Komenského Bardejov, ktorá v roku 2010 skončila na MMM celkovo tretia a nikdy nebola horšia ako šiesta!

Po stopách maratónskych legiend sa Košičania v rámci 99. ročníka MMM vydajú tentoraz symbolicky s Ukrajinkou Olenou Burkovskou z Kyjeva, ktorá na MMM 2009 nenašla premožiteľku a časom 2:30:50 h prekonala traťový rekord Češky Aleny Peterkovej. Po februárovej ruskej agresii Burkovská s malými dcérkami (najmladšia mala vtedy len 5 mesiacov) ušla do bezpečia vo Varšave a neskôr našla strechu nad hlavou v nemeckom meste Plauen.

„Pred vojnou sme mali veľké plány a sny v športe aj v osobnom živote, ale teraz je všetko zmarené. Bola som nútená s malým dieťaťom v náručí utiecť z domu a hľadať útočisko inde. Dúfam, že vojna čoskoro skončí a my sa vrátime domov, do pokojného života. Ďakujem organizátorom maratónu v Košiciach, že si na mňa spomenuli, i za všetky ich iniciatívy na podporu Ukrajiny,“ odkázala Burkovská, ktorá sa osobne príde pozrieť na košický maratónsky víkend.

(GB)

Text k foto:

Na snímkach Tibor Sahajda, účastníci úvodnej tlačovej konferencie MMM 2022 v Bratislave (zľava: B. Koniar, T. Ivaniuta, P. Korčok, A. Siekel/prezident SOŠV, R. Matulík/Slovakia Travel), vlaňajšia víťazka Ayantu Kumelová a Olena Burkovská.

FOTO SITA/IVAN FLEISCHER a MMM

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk