Všestranná Rebecca Slezáková vyhrala sedemboj a dostala sa cez 5000 bodov!

Na majstrovstvách Európy do 18 rokov, ktoré sa uskutočnili začiatkom júla v izraelskom Jeruzaleme, brala Rebecca Slezáková dve piate miesta (100 m pr. a 400 m pr.). Na tento šampionát však mala splnených až päť nominačných limitov! A hoci sa to už nepočíta, dokázala na konci sezóny zdolať aj ten šiesty – viacbojársky.

Rebecca Slezáková na obľúbených prekáźkach

Výkonom 5115 b. predviedla najhodnotnejší výkon majstrovstiev Slovenska vo viacbojoch mužov, žien, juniorov, junioriek, dorastencov, dorasteniek, st. žiakov a st. žiačok, ktoré sa uskutočnili v Nitre. Najkvalitnejší výkon predviedla na obľúbených prekážkach. Na stovke dosiahla čas 13,77 s (+2,7 m/s). Okrem toho si zlepšila tri osobné rekordy (vrh guľou 3 kg: 8,87 m – hod oštepom 500 g.: 33,42 m – diaľka: 550 cm (+1,1 m/s). V skoku do výšky si svojej osobné maximum výkonom 161 cm vyrovnala. Okrem toho bežala dvojstovku za 24,85 s a síl mala dosť aj na nepríjemnej osemstovke, ktorú na záver zvládla za 2:24,92 min.

Osobný rekord si Rebecca zlepšila aj na diaľke

Tento druhý deň bol samozrejme o trošku náročnejší, ako ten prvý. Ale som veľmi rada, že to všetko vyšlo tak ako som chcela,“ povedala spokojná Rebecca Slezáková, ktorá si výrazne prepísala aj svoje bodové maximum. A to aj napriek tomu, že sa vrhačským disciplínam počas leta v podstate nevenovala. „Cítila som tréningový deficit, najmä tá guľa je pre mňa skôr boj,“ poznamenala Slezáková. Spokojný bol aj jej tréner Petr Filip. „Týmto výkonom by Rebecca splnila v poradí šiesty limit na majstrovstvá Európy do 18 rokov. Inak povedané, ak by boli majstrovstvá Slovenska vo viacbojoch niekedy koncom mája, tak by mala splnených šesť limitov do Jeruzalema,“ pripomenul tréner Petr Filip. „A to máme september a je v podstate po forme. Ak by išla viacboj v lete, som presvedčený o tom, že by pridala pár desiatok bodov navyše,“ poznamenal Filip, pre ktorého je viacboj v podstate len doplnok a osvieženie atletickej prípravy. „Vôbec sme sa nenaháňali za výkonmi a bodmi. Tento viacboj sme brali ako podporu hlavných disciplín. Pred rokom sme išli viacboj len tak na skúšku a odvtedy sa Rebecca zlepšila o viac ako 800 bodov,“ pripomenul Filip. Zároveň dodal, že v nejakej podobe sa viacbojom bude Rebecca venovať aj v sezóne 2023, v ktorej sa posúva už do juniorskej kategórie. „Nechám to trochu aj na ňu, ale je to dobrá vec. Dokonca ak sa dívam na tie výsledky, ktoré tu v Nitre predviedla tak by sme mohli dať viacboju väčší priestor. Pretože zaznamenala veľký progres aj v disciplínach, ktorým sa veľmi nevenovala,“ poznamenal Petr Filip. No zároveň dodal, že výkony a úspechy na prekážkach naznačili, kam by sa mala uberať kariéra talentovanej Slezákovej. „Ten okruh jej disciplín sa zúžil najmä na prekážky – stovka a aj štvorstovka. Tam niekde to budeme celé smerovať. Uvidíme ako sa to bude dať kombinovať, pretože po skúsenostiach aké sme mali v tejto sezóne, si treba dobre naštudovať aj časový rozpis vrcholného podujatia, na ktoré sa budeme pripravovať. Potrebujeme, aby to bolo fyzicky zvládnuteľné,“ doplnil Petr Filip.

Tréner Petr Filip bol po pretekoch spokojný

Na šampionáte v Nitre sa vo všetkých vekových kategóriách (celkovo ich bolo 8) predstavilo 85 atlétov a atlétok. Najviac ich bolo v najmladších kategóriách. V kategóriách dospelých štartovala len trojica mužov a žien. Radoslav Dubovský, šéftréner SAZ pre kategórie do 23 rokov verí, že lepšie nastavenie viacbojárskych podujatí pritiahne aj viac súťažiacich. „Som si istý, že ak by sme robili tie viacboje počas celej sezóny, tak tie počty štartujúcich by boli určite vyššie,“ skonštatoval Radoslav Dubovský. „Bol by som rád, ak by sme mali v sezóne 2023 niekoľko takýchto podujatí a tie majstrovstvá Slovenska by boli už len akýmsi vyvrcholením,“ poznamenal Dubovský. Najpočetnejšou skupinou boli starší žiaci a žiačky. „Tak bola dokonca požiadavka na navýšenie počtu štartujúcich, len to sa nakoniec nepodarilo. Takže sme tu mali iba 22 pretekárok a prihlásený bolo 32,“ pripomenul Dubovský a dodal aj jeden dôležitý fakt. „Viacbojárske prostredie dalo svetu množstvo svetových atlétok. A to nemusíme chodiť ďaleko, pretože napríklad aj oštepárska legenda Barbora Špotáková bola v mladosti viacbojárka. Prekážkarka Zuzanu Hejnová tiež. U nás sa viacbojom venovala napríklad aj Stanislava Škvarková, ktorá následne prešla na krátke prekážky,“ doplnil Dubovský.

Stanislava Škvarková pomáhala mladým talentom

A Stanislava Škvarková bola na nitrianskom štadióne aj osobne prítomná. A nie len ako diváčka. Venovala sa totiž svojim mladším kolegyniam, ktoré trénuje jej manžel Michal Škvarka. „Je to pre mňa niečo nové a nezažívam to až tak často. Ale veľmi sa teším, že môžem tým dievčatám odovzdať to, čo viem. Mám predsa len nejaké tie skúsenosti a keďže máme teraz naozaj šikovnú skupinu mladých dievčat, tak sa teším, že som tu a že ich môžem takto podporiť,“ povedala Stanislava Škvarková, ktorej sezóna 2022 veľmi nevyšla. Trápili ju zranenia a na krátkych prekážkach sa do formy v podstate nedostala. Absolvovala len zopár ostrých štartov, no sezónu napriek tomu ešte stále neukončila. „Rozhodla som sa, že pomôžem nášmu tímu (Dukla Banská Bystrica) a zúčastním sa ligového finále. Nebudú to však prekážky, ale hod oštepom. Pretože v súťaži družstiev sa počíta každý jeden bod a verím, že pomôžem aj ja. Spravím pre to maximum,“ prezradila Stanislava Škvarková, ktorá to ako bývalá viacbojárka s oštepom naozaj vie. Pretože v roku 2020 si tiež zahádzala ligové finále a výkonom 37,72 m dokonca vyhrala!

Juniorský desaťboj vyhral Adrián Niko

Viacbojársky šampionát mali počas druhého septembrového víkendu aj mladší žiaci a mladšie žiačky. Tých sa v na novom ovále v Martine predstavilo až 160. Medzi chlapcami triumfoval výkonom 2548 bodov Dominik Holý (Slávia Trenčín o.z.). Medzi dievčatami jasne dominovala Alexandra Segéňová (Naša atletika Bratislava), ktorá dokonca výkonom 3149 bodov vytvorila nový slovenský rekord.

Výsledky M-SR vo viacbojoch, Martin

Mladší žiaci:

1.Dominik Holý: 2548 b. (Slávia Trenčín o.z.)

2.Timotej Vozár: 2526 b. (AK ŠK UMB Banská Bystrica)

3. Samuel Fürhoffer: 2464 b. (Atletický klub Krupina)

Mladšie žiačky

1.Alexandra Segéňová: 3149 b. (Naša atletika Bratislava)

2.Nina Hejčíková: 2729 b. (AK ŠK UMB Banská Bystrica)

3.Hana Beňušková: 2658 b. (BŠK Banská Bystrica)

Výsledky M-SR vo viacbojoch, Nitra

Starší žiaci

1.Miroslav Krchňavý: 4964 b. (AK ŠK UMB Banská Bystrica)

2.Adam Boskovič: 4282 b. (Atletický klub AC Malacky)

3.Oliver Svorad: 4153 b. (Atletický club Nové Zámky)

Staršie žiačky

1.Laura Frličková: 4314 b. (Atletický klub ZTS Martin)

2.Sofia Lörinczová: 4212 b. (AK Slávia UK Bratislava)

3.Dominika Ambrozyová: 4154 b. (AK Mostáreň Brezno)

Dorastenci

1.Patrik Kmeť: 5578 b. (AK ŠK UMB Banská Bystrica)

2.Gabriel Mikula: 5081 b. (Slávia Trenčín o.z.)

3. Matej Bracho: 5008 b. (AK Slávia TU Košice)

Dorastenky

1.Rebecca Slezáková: 5115 b. (Atletický klub AC Malacky)

2.Paula Perončíková: 4459 b. (CVČ Liptovský Mikuláš)

3.Eliška Karabová: 4299 b. (ŠK ŠOG Nitra)

Juniori

1.Adrian Niko: 5331 b. (Slávia Trenčín o.z.)

2.Matej Pobjecký: 5287 b. (AK AŠK Slávia Trnava)

3.Boris Hojdík: 5056 b. (AO Sparta Považská Bystrica)

Juniorky

1.Viktória Rusnáková: 4251 b. (AK Slávia TU Košice)

2.Martina Segečová: 4146 b, (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica)

3.Evelin Tési: 3889 b. (AO TJ Slávia STU Bratislava)

Muži

1.Matúš Grieš: 4256 b. (CVČ Liptovský Mikuláš)

2.Martin Mizner: 4146 b. (AK Slávia UK Bratislava)

3.Pavol Melo: 3509 b. (AK Slávia UK Bratislava)

Ženy

1.Kristína Harsányová: 4019 b. (AK AŠK Slávia Trnava)

2.Romana Králiková: 3538 b. (AO TJ Slávia STU Bratislava)

3.Vladimíra Trulíková: (AK Slávia UK Bratislava)

Kompletné výsledky nájdete TU

(SAZ)

FOTO: SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk