EYOF 2022: Talenty na Slovensku máme, no nesmieme ich strácať!

Desať slovenských atlétov sa dostalo do ôsmeho miesta. A medailu si domov vezú dve dievčatá. Bronz patrí Anne Šimkovej v skoku o žrdi a striebro uchmatla celkom nečakane Lenka Gymerská. Na štart sa postavilo celkovo 28 reprezentantov a pre väčšinu to bolo doteraz ich najväčšie atletické podujatie „A sú to športovci, ktorí vyrastajú v kluboch od východu na západ. A to je pre atletiku veľmi dobrá správa. Navyše je to aj skvelá vizitka pre trénerov v jednotlivých kluboch,“ pripomenul šéftréner reprezentácie U18 Milan Laurenčík. „A nejde iba o profesionálnych trénerov. Pretože dobrá polovica tých, ktorí pripravili na EYOF aspoň jedného reprezentanta, sú v podstate dobrovoľníci. Atletika je ich koníčkom, pretože nemajú žiaden profesionálny plat,“ poznamenal Laurenčík. Pri troške šťastia mohla byť medailová bilancia o niečo lepšia, ale na keby sa v športe nehrá.

Oveľa dôležitejšie však je, že väčšina mladých reprezentantov si dokázala na najvýznamnejšom podujatí v sezóne prepísať svoje osobné maximu. A v tomto svetle potom vyzerá aj konečné umiestnenie mimo najlepšej desiatky oveľa hodnotnejšie. „Navyše aj neúspech treba vnímať ako skúsenosť. Patrí to k športu a netreba to hneď baliť. Že mne sa to nepodarilo, tak sa na tú atletiku vykašlem. Práve naopak. Tí mladí to nesmú brať ako tragédiu. Neúspech je z môjho pohľadu podnetom do tvrdšej práce. Balia to len tí najslabší,“ poznamenal Laurenčík. Generácia atlétov do 17 rokov je navyše presne tá, kde sa stráca najväčšie množstvo talentov. Dokonca aj tí úspešní nemajú vždy snahu a chuť pokračovať a napredovať. „Je to celosvetový trend, že len zhruba 20 – 25 percent sa dostane až do tej dospeláckej kategórie a tam sa tiež zaradia medzi úspešných,“ vysvetlil šéftréner SAZ Martin Pupiš. Veľmi podobne to je aj na Slovensku. Pretože nie všetci, ktorí boli v minulosti na nejakej medailovej pozícii na podujatí EYOF, vydržali pri atletike až do dospelého veku. „Musíme sa preto snažiť, aby sme udržali čo najviac talentov,“ doplnil Martin Pupiš. Na mládežníckych šampionátoch niekedy dominujú reprezentanti, ktorí sú vývojovo o niečo pred svojimi rovesníkmi. Ale nebýva to pravidlom. Napríklad v zostave Slovákov, ktorí sa dostali v Banskej Bystrici do finálovej osmičky nie je ani jeden atlét tejto kategórie. „Naozaj to vyzerá tak, že toto sú atléti, ktorí patria k takzvaným prírodným talentom. Nemajú za sebou ani žiadne špeciálne tréningy. A presne toto je ten dôležitý odrazový mostík k tomu, aby sa uplatnili aj medzi staršími,“ doplnil Martin Pupiš.

Milan Laurenčík

Slovenským objavom šampionátu je štvorstovkárka Lenka Gymerská. Šokovala nielen výsledkom, ale najmä svojim bežeckým prejavom. Pretože k svojmu striebru sa predrala až v záverečných desiatkach metrov. A vo svojich pätnástich rokoch sa výrazne zlepšeným osobný rekordom (55,23 s) katapultovala medzi najlepšie slovenské štvorstovkárky v sezóne. Čo je po odchode aj na medzinárodnej scéne úspešnej Ivety Putalovej veľmi dobrá správa. „Vyzerá to naozaj dobre. Na prekážkovej štvorstovke máme naozaj dobrú zostavu (Zapletalová-Ledecká-Slezáková) a teraz sa ukazuje ďalší talent na štvorstovke,“ dodal Pupiš.

(SAZ)

Foto: olympic.sk/SOŠV Andrej Galica, SAZ, Tomáš Náther

Sobota na atletickej dráhe

2000 m prek. chlapci, F

14. miesto: Alex Hulka 6:21,93 PB

3000 m dievčatá, F

8. Jana Mihaľková 11:00,43 PB

Medailová bilancia EYOF 2022: atletika

V atletike sa predstavili prakticky všetky európske mládežnícke reprezentácie. Jedinou výnimkou bola Veľká Británia, ktorá by zaručene zamiešala karty vo viacerých disciplínach. Niektoré nominácie navyše ovplyvňovala aj skutočnosť, že sa počas júla konali aj majstrovstvá Európy do 18 rokov. A niektoré federácie mali na Jeruzalem a aj na Banskú Bystricu pripravené dve rôzne družstvá. No história sa na tieto drobnosti pýtať nebude. Faktom je, že aspoň jednu medailu získalo v Banskej Bystrici 29 krajín. Konkurenciu prevalcovalo Poľsko, ktoré získalo až 11 cenných kovov. Rovnaký počet bralo dokonca aj celkovo štvrté Maďarsko, ktorá doteraz nepatrilo k tým atleticky najsilnejším krajinám. Rozvoj infraštruktúry a následne aj dobre nastavený systém už začína prinášať výsledky. Slovensko malo dvojnásobnú medailovú radosť. V atletike získalo Slovensko na podujatiach EYOF v rokoch 1993 až 2019 celkovo 16 cenných kovov. V Banskej Bystrici sa pridali ďalšie dve. Najúspešnejším rokom bol pre Slovensko EYOF 1995 v anglickom meste Bath. Tam brali slovenskí atléti dve zlaté a jednu striebornú medailu.

Štiavničky EYOF 2022

EYOF 2022 / atletika

1. Poľsko: 4 x zlato / 3 x striebro / 4 x bronz

2. Taliansko: 4 x zlato / 2 x striebro / 5 x bronz

3. Španielsko: 4 x zlato / 2 x striebro / 4 x bronz

4. Maďarsko: 3 x zlato / 4 x striebro / 2 x bronz

8. Česká republika: 2 x zlato / 4 x striebro / 5 x bronz

22. Slovensko 0 x zlato / 1 x striebro / 1 x bronz

SLOVÁCI v rokoch 1993 – 2022

ZLATO

Tomáš Halva: oštep / VALKENSWAARD (Holandsko) 1993

Boris Vazovan: 400 m prek. / BATH (Veľká Británia) 1995

Miriam Bobková: 100 m prek. / BATH (Veľká Británia) 1995

Jozef Repčík: 800 m / PARÍŽ (Francúzsko) 2003

Alexandra Štuková: 400 m / BELEHRAD (Srbsko) 2007

Tomáš Kružliak: hod kladivom / TAMPERE (Fínsko) 2009

STRIEBRO

Miriam Mašeková: 800 m / BATH (Veľká Británia) 1995

Roman Turčáni: 400 m / BELEHRAD (Srbsko) 2007

Michaela Pešková, 400 m prek. / UTRECHT (Holandsko) 2013

Lenka Gymerská: 400 m / BANSKÁ BYSTRICA (Slovensko) 2022

BRONZ

Tamara Kopecká: 400 m / MURCIA (Španielsko) 2001

Jozef Pelikán: 800 m / MURCIA (Španielsko) 2001

Michaela Margócziová: disk / PARÍŽ (Francúzsko) 2003

Dana Čížková: skok o žrdi / BELEHRAD (Srbsko) 2007

Štafeta 4×100 m / TBILISI (Gruzínsko) 2015

Adrián Baran, Jakub Benda, Simon Rigász, Marcel Žilavý Andrej Paulíny:

1500 m / GYŐR (Maďarsko) 2017

Anna Šimková: skok o žrdi / BANSKÁ BYSTRICA (Slovensko) 2022

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk