Ligové finále ponúka kvalitu, ale aj elitných atlétov v netradičných polohách

Klubová atletická súťaž vyvrcholí v sezóne 2022 na vynovených banskobystrických Štiavničkách. Atletická elita sa tak stretne tradične počas sviatočného dňa 15.9. a okrem kvalitných výkonov je cieľom všetkých čo najväčší bodový zisk. Najlepším stačí, že absolvujú svoje najsilnejšie disciplíny a bodujú. Ale je aj pár takých, ktorí si vyskúšajú niečo pre nich menej tradičné.

Ukážkovým príkladom je mníchovská semifinalistka a jediná slovenská dráhová atlétka, ktorá sa predstavila aj na tohtoročnom svetovom šampionáte v americkom Eugene – Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra). Okrem svojej hlavnej disciplíny (400 m pr.), na ktorej nemá v tejto sezóne konkurenciu, pretože Emma Zapletalová mala zdravotné komplikácie. Ledecká však pobeží aj osemstovku a dokonca sa chystá aj na skok do výšky. „Ide samozrejme o body pre klub. Na osemstovke sa budem samozrejme snažiť čo najdlhšie držať s Gabikou Gajanovou,“ prezradila taktiku Daniela Ledecká. A celkom dosť si toho naložila aj Gajanová (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica). „Okrem osemstovky pobežím aj 1500 m a pomôžem aj štafete 4×400 m. Ide samozrejme o body,“ doplnila Gabriela Gajanová, ktorá sa síce v lete nedostala na žiaden šampionát, ale na jeseň predviedla na 800 m niekoľko skvelých behov (2:00,82 s), ktoré jej môžu pomôcť pri nominácii na budúcoročný svetový šampionát v maďarskej Budapešti.

Ján Volko

Šprintér Ján Volko (Naša atletika) sa predstaví vo svojich klasických disciplínach 100 m – 200 m a v štafete 4×100 m. Na konci sezóny sa už zrejme nechytá na žiaden rekordný výkon. „Momentálne ide len o body pre klub,“ skonštatoval štvrtý najrýchlejší Európan na stovke na ME v Mníchove Ján Volko. V šprintoch však nemá na Slovensku konkurenciu ani v prípade, že pobeží len na kontrolované víťazstvo. Preto zostáva otázkou iba to, aký bude rozdiel medzi prvým a druhým miestom. Pretože druhý najrýchlejší, aspoň teda na základe sezónneho maxima (100 m: 10,63 s / 200 m: 21,07 s) bude štvorstovkársky špecialista Šimon Bujna (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica). „Moje ambície? Pravdu povediac sú veľmi jasne zadefinované. Preteky chcem zvládnuť tak, aby som sa nezranil. Od ME v Mníchove mám mierne svalové problémy a preto sa nebudem tlačiť do maximálneho pohybového rozsahu,“ povedal Šimon Bujna, ktorý by mal na ligovom finále bežať stovku a aj dvojstovku. V snahe pozbierať čo najviac bodov pre klub,“ poznamenal Bujna. Na stovke má až osem prihlásených sezónne maximum pod 11 sekúnd. Úroveň najkratšieho šprintu však má v rukách aj počasie, ktoré je v polovici septembra zradné. Kvalitný čas a umiestnenie do tretieho miesta by však mohol získať napríklad aj účastník juniorského svetového šampionátu v Cali Jakub Nemec (ŠK ŠOG Nitra, sezónne maximu: 10,69 s) a v dobrej jesennej forme je aj Volkov oddielový kolega Tomáš Košík (Naša atletika), ktorý sa tento rok predstavil premiérovo aj v hlavnom programe na mítingu PTS, kde si zabehol osobný rekord 10,73 s.

Matej Baluch

Každý klub môže do jednej disciplíny nasadiť iba dvoch pretekárov a tí majú právu štartu v troch disciplínach. A tí lepšie trénovaní tak majú šancu na bodový zisk aj vo svojich slabších disciplínach. Napríklad taký semifinalista z mníchovskej prekážkovej štvorstovky Matej Baluch (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica) sa postaví na štart hladkej stovky, ale pobeží aj svoju silnú disciplínu 110 m pr. a sily musí ušetriť aj na prekážkovú štvorstovku. V dvoch prípadoch (100 m pr. a 400 m pr.) by mal vyhrať, ale body by mal/mohol brať aj na hladkej stovke. Náročný deň čaká aj na Patrika Dömötöra (AO TJ Slávia STU Bratislava). Ďalší účastník ME v Mníchove (4×400 m) pobeží hladkú a aj prekážkovú štvorstovku. „Na prekážkach sa budem snažiť ušetriť čo najviac síl, pretože hladká štvorstovka ma čaká už o 50 minút neskôr,“ skonštatoval Patrik Dömötör. Jeho klub bojuje o celkové ligové prvenstvo a od Patrika sa čaká plný bodový zisk na prekážkach, pretože na štarte nebude dvojica najlepších Slovákov sezóny Baluch a Kučera. Na hladkej štvorstovke sú šance vyrovnanejšie, no aj tam by sa mal Dömötör zmestiť medzi trojicu najlepších. Okrem neho o najvyššiu priečku zabojuje Dömötörov oddielový kolega Miroslav Marček (účastník ME 4×400 m) a šancu má aj Roman Haraslin (Naša atletika), ktorý štartoval na MS U20 v Cali a bol aj v mníchovskom štafetovom tíme).

Patrik Dömötör

Rovnaká situácia bude aj medzi ženami, pretože aj elitné reprezentantky sa chystajú uchmatnúť čo najviac bodov. Tri disciplíny pobeží napríklad Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra), no v jej prípade pôjde o klasiku. Okrem hladkej a prekážkovej stovky si zabehne aj 200 metrov. Na štartovej listine figuruje aj druhá elitná slovenská prekážkarka Stanislava Škvarková. Pre zranenie sa však do formy nedostala a na prekážkach nechce nič riskovať. Ako bývalá viacbojárka si však pripomenie hod oštepom a šancu na zisk bodov samozrejme má. Pretože v roku 2020 na ligovom finále v Košiciach ženskú oštepárku súťaž dokonca vyhrala. Na Štiavničkách sa očakáva aj chodecký súboj medzi Miroslavom Úradníkom a Dominikom Černým (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica), ktorí sa predstavili na MS v americkom Eugene a aj ME v nemeckom Mníchove. Najlepší výsledok – 6. miesto vybojoval na 35 km v Mníchove Miroslav Úradník. Ibaže na krátkych tratiach sa v sezóne zopár krát díval na chrbát mladšieho Dominika Černého. Naposledy sa tak stalo na nitrianskej pešej zóne. Dá sa teda očakávať, že oddieloví kolegovia na domácej pôde v Banskej Bystrici nič nedarujú.

Dominik Černý (2) a Miroslav Úradník (1)

A v chodeckej súťaži sa predstavia aj ďalšie účastníčky MS a ME Hana Burzalová a Ema Hačudndová (obe ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica). Chuťovkou bude aj účasť výškara Lukáša Beera (AC Stavbár Nitra), ktorý si okrem výšky zaskáče aj do diaľky. Rovnakú kombináciu absolvuje aj Robert Ruffíni mladší (AK Slávia UK Bratislava) a ženskom kladivárskom sektore sa opäť očakáva súboj medzi Martinou Hrašnovou a Veronikou Kaňuchovou (obe ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica).

Finále Atletickej ligy začína 15.9. o 14:15

Kompletný časový rozpis nájdete TU

Poradie po 4. ligových kolách

Muži

1. AO TJ Slávia STU Bratislava: 1063 (pomocné body) / 32 (hlavné body)

2. ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica: 620,5 / 28

3. ŠK ŠOG Nitra: 472 / 22

4. AC Stavbár Nitra: 424,5 / 18

5. Naša atletika Bratislava: 400 / 17

6. AK Slávia TU Košice: 336 / 12

7. AK Slávia UK Bratislava: 323 / 11

8. AŠK Slávia Trnava: 223 / 4

Ženy

1. AO TJ Slávia STU Bratislava: 818,5 (pomocné body) / 26 (hlavné body)

2. ŠK ŠOG Nitra: 841,5 / 24

3. ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica: 662 / 22

4. Slávia Trenčín o.z.: 466 / 14

5. AK AŠK Slávia Trnava: 358 / 9

6. AK Slávia TU Košice: 389 / 11

7. AK Slávia UK Bratislava: 284,5 / 6

(SAZ)

Foto: SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk