Úspešná premiéra Jozefa Urbana na Stropkovskej dvadsiatke, šéf pretekov Štefan Kmiť: „Vidieť, že je skúsený bežec“

Víťazom polmaratónu, hlavnej disciplíny jubilejného 40. ročníka Stropkovskej dvadsiatky, ktorá bola takisto 5. kolom Bežeckého pohára SAZ 2022, sa stal Jozef Urban z Urban Running Team Košice časom 1:18:22 h.  Za 15-násobným slovenským šampiónom v bežeckých disciplínach (z toho 4-krát práve v polmaratóne) skončili Patrik Vyšňovský zo Slávie STU Bratislava (1:20:44) a Ján Vetrák z AK Steeple Poprad (1:21:20).

„Sme radi, že nám vyšlo aj počasie vyšlo, hoci bolo trochu teplejšie. Bežci – celkovo ich aj spolu s desiatkou bolo 107 –si však atmosféru i trať pochvaľovali,“ referoval Štefan Kmiť, predseda organizačného výboru Stropkovskej dvadsiatky.

Víťaz pretekov Jozef Urban, sa po zdravotných problémoch k súťažnému behaniu vrátil po ročnej pauze a Stropkovskú dvadsiatku si zvolil za miesto testu, aby zistil, ako je na tom s formou. „Jozef bol u nás prvýkrát. Zažil príjemnú premiéru, ktorú korunoval víťazstvom. Na jeho výkone i bežeckom prejave bolo vidieť, že je skúsený vytrvalec. S prehľadom si ustrážil tempo a kontroloval priebeh hlavných pretekov. Bežal tak, ako mu to vyhovovalo. Od 15. kilometra už bol vpredu sám. Najbližšie sa chce predstaviť o týždeň na Košice Peace Half Marathon,“ opisoval Štefan Kmiť.

V súťaži žien triumfovala domáca Miroslava Polaščíková z KB Stropkov, ktorá trať zo Stropkova s obrátkou v Bukovciach zvládla za 1:36:40 h. Na druhej priečke skončila Simona Čonková (Maras Team, 1:38:30) a na treťom Nikola Benediková (AK ZVP Lučatín, 1:39:33).

„Čo bol pre mňa najkrajší zážitok z bežeckej nedele? Popri Stropkovskej dvadsiatke už niekoľko rokov organizujeme rôzne sprievodné akcie a podujatia, aby sme do diania zapojili čo najviac ľudí. V tomto roku sme okrem detských behov pripravili pri príležitosti  Dňa matiek špeciálnu súťaž  ´Detské behy pre mamičky.´ Nádherná akcia! Dožičil by som vám vidieť tie ohníčky šťastia a radosti v detských očkách, keď dobehli do cieľa. Myslím si, že to detské nadšenie a elán zaujalo aj iných divákov na Námestí SNP v Stropkove, nie iba mňa. Aj pre tieto deti a ich nefalšovanú radosť sa vyplatilo preteky zorganizovať. Možno o niekoľko rokov rozšíria počty účastníkov našich dvoch hlavných behov – polmaratónu a desiatky,“ zdôraznil Štefan Kmiť, ktorý priznal, že prvé hodnotenie vydarenej bežeckej akcie si organizátori urobili už niekoľko hodín po skončení jubilejného 40. ročníka Stropkovskej dvadsiatky.

„Viete, už zajtra musíme začať pracovať na tom, aby sme smelo a odhodlane vykročili v ústrety ďalším ročníkom, ktoré sú pred nami. Latka je totiž postavená vysoko,“ dodal Štefan Kmiť.